TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 19.12.2020 170 Görüntüleme
KARANLIK 2020

KARANLIK 2020

Mehmet Çatakçı
Evet:
2020 yılı Dünya için karanlık bir yıl olmuştur.
Dünya Korona virüs yani Covid19 ile tanıştı.
Ülkeler can ve mal kayıpları verdiler.
Halk sokaklara çıkamadı,yasaklar ve kısıtlamalar çalışan kesimi ve esnafı perişan etti.
Tedbirlerin alınması mecburdu.
Çünkü bu illet hastalık insanlara acımıyordu.
Her yönden krizlerle, travmalarla dolu bir yılı ardımızda bırakmaya hazırlanırken önümüzdeki süreçte neler olabilir sorusunu yazının hemen başına yapıştırmak isterim.
Zira 2020 yılı ile ilgili ne kadar “zarar ziyan” durum varsa, hep beraber yaşadık, bir anlamda hep beraber deneyimledik.
Yüreğimiz de yandı, gözlerimiz de doldu. Sıkı sıkıya sarılamadık sevdiklerimize, çoğu zaman sevgi sözcüklerimiz dudaklarımızda asılı kaldı maalesef… Her şeyden uzak kaldık da denilebilir, biraz da yarım kaldık sanki…
Bir yandan aşı çalışmalarındaki ülkelerin baş döndürücü rekabeti ve teknolojideki dur durak bilmeyen gelişmeler, diğer yandan da ülkelerin kapanmaları ve ekonomilerin çaresizlik içinde çözüm arayışları… İşin ilginci tüm bunların hepsi de aynı dönemde yaşanıyor. Bir anlamda planlar dâhilinde olmayan, öngörülmeyen ne kadar durum var ise, eş zamanlı olarak deneyimleniyor.
Ne yazık ki, tüm bu gelişmeler yaşanırken, içerde de kavga etmeye, birbirimize laf yetiştirmeye devam ettik maalesef… Sanki “özgürlükler ya da adalet” kavramı daha yeni icat edilmiş gibi her platformda anlatmak durumunda kaldık ya da “ekonominin kuralları” daha henüz ortaya konmuş gibi kuralların ne olduğunun altını çizmeye çalıştık. Biz içerde bu konularla boğuşurken dünya çapında da çok önemli gelişmeler ardı ardına gelmeye devam etti.
***
Koronavirüs salgını ile birlikte, teknoloji, ilaç, tarım ve hayvancılık gibi sektörlerin stratejik bir konuma geldiği ya da bazı sektörlerin (havacılık, turizm sektörü…) olumsuz etkilendiği ortaya çıktı. Bir anlamda salgın ile birlikte, dünya genelinde olumsuzluklar çok daha gün yüzüne çıktı. Diğer taraftan, tüm bu değişimler yaşanırken ülkelerin hâlihazırdaki oyun planlarının ne kadar yetersiz kaldığı gerçeği de ortaya saçıldı.
Şimdi 2021 Yılında milletin tek umudu aşı..
2021 yılı inşallah bu Dünyada yaşayan tüm insanlar için umut olur.
Şansımız varsa, ekonomiler büyük ölçüde salgından kurtulmuş olacak. Ve fakat daha fazla işsiz olacak ve daha fazla borçlanılmış olacak maalesef… Dünya ekonomisini sürdürmek, barışı korumak ve küresel ortaklıkları yönetmek her zamankinden daha da zor olacak görünüyor. Dolayısıyla, önümüzdeki süreçte hiç olmadığı kadar küresel işbirliğine ihtiyaç duyulacak belki de… Tabii burada popülizmin bu denli artması ve güç çatışmasının da artması küresel işbirliğini zorlayabilir. Bu bağlamda liderlerin yaklaşımları da öncelikli olacaktır bu süreçte… Nitekim Trump’ın yenilgisi dünyaya nefes aldırabilir, ancak zorlukların da çok derin olduğu aşikârdır.

DP GENEL BAŞKANI GÜLTEKİN UYSAL SESSİZ SEDASIZ PARTİYİ TOPARLIYOR…
Uzun süredir çalışmalarını takip ediyorum.
Söylemleri ile dik duruşu ile hakikaten güven verici bir siyasi lider.
2021 Bütçesi için TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşma takdire şayandı.
Kürsüden Genel Kurula hitap ederken genel kurula hakimiyeti gerçekten başarılıydı.
Millet İttifakı içinde partisinin yer almasını sağlamış,Partisini TBMM de temsil etmiştir.
MHP den ayrılan Ordu Milletvekili Cemal Enginyurtu partisine katarak DP güç kazandırmıştır.
Çok yakından tanıdığım Cemal Enginyurt memleketi Ordu”da çok sevilen bir şahsiyettir.
Tarım Bakanı için söyledikleri doğrudur.
Bu gün AK Partide grubunda bile bu Bakana tepki vardır.
MHP den İhracı bence haksızlık olmuştur.
Gültekin Uysal”ı kutluyorum.Bu kritik zamanda bu kritik katılımı yaptığı için.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |