TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Sağlık 3 Nisan 2020

Kartlı Alışverişte Coronavirüs Korkusu

Merkez Bankası’nın verileri, Koronavirüs’ün ekonomiye vurduğu darbeyi gözler önüne serdi. Ekonomistler Platformu Başkanı Dr. Oğuz Demir’in paylaştığı…

Koronavirüs, kartlı alışverişi 20 milyar TL düşürdü

Merkez Bankası’nın verileri, Koronavirüs’ün ekonomiye vurduğu darbeyi gözler önüne serdi. Ekonomistler Platformu Başkanı Dr. Oğuz Demir’in paylaştığı veriler, Koronavirüs’ün Türkiye’de görülmesi sonrasında banka kartı ve kredi kartıyla yapılan market harcamalarında büyük bir artış yaşandığını, buna karşılık yemek, giyim ve konaklama harcamalarının Mart’ın üçüncü haftasında rekor oranda düştüğünü gösteriyor.

Verileri yorumlayan Dr. Oğuz Demir, “Derin bir krizin içindeyiz. Esnafın ve çalışanların kaybı daha şimdiden 20 milyar TL’yi bulmuş durumda. Hükümetin bu verileri çok daha yakından izlemesi gerekiyor. Çok daha fazla adım atılması lazım yoksa süreç uzadıkça sıkıntı büyüyecek” dedi.
Özellikle giyim perakendesinde alarm zillerinin çaldığını belirten Dr. Demir, “Mağazalar kapalı, iş yok. Bu sektörün sadece kartla yapılan harcamalarla kaybı haftada 4,4 milyar TL. Bu rakamın bu seviyelerde devam edeceğini düşünürsek ayda 20 milyar TL’lik bir iş kaybından bahsediyoruz” değerlendirmesi yaptı.

medyaspot

Tema Tasarım |