TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa CUMHURBAŞKANLIĞI Haberleri, Gündem 30 Mart 2019

Kendi insanını hor görenler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da Çekmeköy ve Ümraniye mitinglerine katıldı. Ümraniye mitinginde yaptığı konuşmasında birlik olmadan dirliğin olmayacağını vurgulayan…

"Kendi insanını hor görenler bizim hizmet aşkımızı anlayamaz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da Çekmeköy ve Ümraniye mitinglerine katıldı. Ümraniye mitinginde yaptığı konuşmasında birlik olmadan dirliğin olmayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Millete sevdalanmadan hizmet olmaz, yatırım olmaz. Kendi insanını hor görenler bizim hizmet aşkımızı anlayamazlar” dedi.

Ümraniye Mitingi

Çekmeköy Mitingi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Mahallî İdareler Seçimleri kampanyası kapsamında İstanbul’da Çekmeköy ve Ümraniye ilçe mitinglerine katıldı. Madenler Meydanı’nda Çekmeköy halkıyla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada bir konuşma yaptı.

25 yıl öncesinin Çekmeköy’ünün mezra standartlarında dahi hizmet götürülmeyen, yolu olmayan, yazın tozdan, kışın çamurdan geçilmeyen, derme-çatma direklerle ve borularla elektrik ve su verilen, birkaç saatte bir çalışan otobüsün dışında toplu ulaşımı olmayan bir yerleşim yeri olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, böylesine ihmal edilmiş bir yerden bugünkü Çekmeköy’e ulaşıldığını ifade etti.

“TÜRKİYE’Yİ GEÇMİŞLE MUKAYESE EDİLEMEYECEK YATIRIMLARLA, ESERLERLE TANIŞTIRDIK”

AK Parti iktidarları döneminde Çekmeköy’ün otobana, metroya sahip, modern bir hastanesi, altyapısı ve üstyapısıyla görenlere parmak ısırtan ve enerji alanında Türkiye’ye bilimsel araştırma desteği veren bir ilçe olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çekmeköy’ün hikâyesinin, bir bakıma Türkiye’nin hikâyesi olduğunu ifade etti.

Türkiye’yi, İstanbul’u ve Çekmeköy’ü demokraside ve ekonomide hak ettiği seviyeye getirmek için gece gündüz çalıştıklarını, her alanda Türkiye’yi geçmişle mukayese edilemeyecek yatırımlarla, hizmetlerle, eserlerle tanıştırdıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönem de hem Türkiye’ye, hem İstanbul’a daha büyük hizmetler getirmek için proje ve programlarının hazır olduğunu söyledi.

Geçen 17 yılda İstanbul’da gerçekleştirdikleri büyük yatırım ve hizmetlerden belli başlı örneklerin verildiği tanıtım videosunu ekrandan vatandaşlara izleten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreç içinde İstanbul’a 255 milyar tutarında yatırım yaptıklarını, Çekmeköy’ün ise, İstanbul’a yaptıkları yatırımlardan en çok istifade eden ilçelerden biri olduğunu kaydetti.

ÇEKMEKÖY’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN YATIRIMLAR

İlçede eğitim alanında, yeni okullar yaparak ve yeni öğretmenler atayarak, derslik başına düşen öğrenci sayısını ilköğretimde 41’den 26’ya, ortaöğretimde 34’ten 16’ya indirdiklerini,  öğrencilere 3 bin 429 tablet bilgisayar dağıttıklarını, sekiz okula kapalı spor salonu inşa ettiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan,  sağlık alanında üç yeni sağlık tesisi inşa ettiklerini, tamamlanan 200 yataklı Çekmeköy Alemdağ Devlet Hastanesi’nin hizmet vermeye başladığını kaydetti.

TOKİ kanalıyla Çekmeköy’de 3 bin 089 konut projesini hayata geçirdiklerini, 20 kilometrelik Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı’nı hizmete aldıklarını, sekiz kavşak ile alt ve üst geçitleri tamamladıklarını, iki otoparkı, 12 parkı hizmete açtıklarını, ilçeye 373 km uzunluğunda yeni doğalgaz hattı döşediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, raylı sistem hatları ve diğer toplu ulaşım araçları arasındaki entegrasyonu sağlayacak bir transfer merkeziyle bir lojistik merkezi kuracaklarını sözlerine ekledi.

İstanbul genelinde kuzeyde yer alan ormanlarla, güneyde yer alan sahil şeridini birleştirecek olan yeşil koridor projesiyle Çekmeköy’e iki farklı koridor açacaklarını müjdeleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu projeyle Çekmeköylülerin 31 kilometrelik uzunluğa sahip kesintisiz yaya ve bisiklet yollarına kavuşacağını açıkladı.

“MESELE; TÜRKİYE’NİN İSTİKLALİ VE İSTİKBALİ MESELESİDİR”

İlçeye 3 bin araç kapasiteli otoparklar, inşa edecekleri, teknobahçe konseptli bir millet bahçesini ilçeye kazandıracakları, İstanbul’un doğa sporları merkezini Çekmeköy Sırapınar’da kuracakları bilgisini da paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçede hizmete sundukları, yapımları hâlen devam eden ve proje aşamasında olan diğer yatırım ve hizmetlerden de örnekler verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu cümlelerle tamamladı: “Mesele şu parti, bu parti meselesi değil, mesele Türkiye meselesidir. Türkiye’nin istiklali ve istikbali meselesidir, bunun için beka seçimi diyoruz. Onlar belediye hizmetleri konusunda AK Parti’nin birikimini ve yetkinliğinin yanına bile yaklaşamaz. Şehirlerimizin yönetimi konusunda müsterih olun. Pazar günü sandıkta asıl ülkemizin geleceği için doğru bir istikamet belirleyelim.”

ÜMRANİYE MİTİNGİ

Çekmeköy’deki mitingin ardından Alemdağ Caddesi Santral Mevkii’nde düzenlenen Ümraniye mitingine iştirak eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada da vatandaşlara hitap etti.

24 Haziran seçimlerinde Ümraniye’nin cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisine yüksek oranda destek verdiğini hatırlatarak, ilçe halkına şükranlarını ifade Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz bize güvendiniz, itimat ettiniz. Biz de sizin emanetinizi 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi canımız pahasına inşallah muhafaza edeceğiz” dedi. Ne ülke içindeki vesayetçilerin, ne de dışarıdaki Türkiye düşmanlarının milletin iradesini gasp etmesine asla göz yummayacaklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her karışında nice kahramanların kanı olan bu güzel vatanı dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapma hedefimize inşallah daha emin adımlarla ilerleyeceğiz. FETÖ’den PKK ve PYD’ye kadar size, bize silah doğrultan, evlatlarımızın kanını döken katillerin tepelerine binmeye devam edeceğiz” diye ekledi.

Önceki gün kırmızı listede olan bir PKK’lı grubu Irak’ın kuzeyinde hiç ummadıkları bir anda imha ettiklerini, bunu CHP’li yetkililerin ‘orada terörist yok’ dediği yerde ve hâlde gerçekleştirdiklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu başarılı operasyonu başından sonuna kadar Türkiye’nin millî imkânlarıyla yürüttüklerine dikkat çekti ve operasyonda emeği geçen Millî Savunma Bakanı’na, Genelkurmay Başkanı’na, Millî İstihbarat Teşkilatı’na ve tüm yönetici kadrolara teşekkür etti.

“TERÖR MESELESİNİ TAMAMEN KALDIRANA KADAR DURMAYACAĞIZ”

Türkiye’nin savunma sanayiinin nasıl bir kapasiteye ulaştığını dost-düşman herkese bir kez daha gösterdiklerini, daha birkaç yıl öncesine kadar devleti tehdit eden Kandil’deki terör baronlarının şimdi kaçacak delik aradığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları ekledi: “50 bin insanımızın hayatına kasteden bu caniler şimdi kendi hayatlarını, kendi canlarını kurtarmanın yollarına bakıyor. Ama ne kadar korksalar, kaçsalar, saklansalar da hamdolsun inlerine girdik, giriyoruz ve gireceğiz. Bu milletin gündeminden terör meselesini tamamen kaldırana kadar durmayacağız. Bunu CHP’ye rağmen, CHP’nin Kandil güdümlü ittifak ortaklarına rağmen başaracağız. Bunu Türkiye’yi yıllardır terörle hizaya sokmaya çalışan güçlere rağmen yapacağız. Bunu İstanbul’un ortasında bölücü örgütün sembolleriyle kutlama yapanlara rağmen gerçekleştireceğiz. Bunu sırf 3-5 oy daha fazla almak için Kandil’in kapıkullarını belediyelere sızdırma pazarlıklarına rağmen başaracağız.”

AK Parti belediyeciliğinin en yakın tanığının Ümraniye olduğunu ve Ümraniyelilerin eser siyasetinin, yatırım sisteminin kıymetini iyi bildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ümraniyeli kardeşlerim CHP zihniyetinin İstanbul’da açtığı yaraları da gayet iyi bilir. Bizden önce CHP’nin bu şehri yönettiği o karanlık günlerde Ümraniye yokluklar, yoksulluklar, mahrumiyetler bölgesiydi” diye konuştu. CHP döneminde Ümraniye’deki çöplüğün patladığını ve patlamada 39 kişinin can verdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendileri yönetimi devraldıktan sonra ise bu çöplüğü ortadan kaldırarak yerine spor tesisleri yaptıklarına dikkat çekti.

“KİM DAHA İYİ HİZMET EDECEKSE ONA OY VERİN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “CHP’nin menfaatperest idarecileri tarafından yoksulluğa, yokluğa, yasaklara mahkûm edilmiş bir İstanbul’un sorumluluğunu omuzladık. CHP’nin tasallutu altında inim inim inleyen, havası solunmayan, pis kokudan geçilmeyen Haliç’i biz temizledik ve oradan 2,5 milyon metreküp balçığı çıkarttık, 9,5 kilometre uzaklıkta Alibeyköy’de bir taş ocağına onu pompaj sistemiyle depoladık ve orada şu anda 650 bin metrekare çocuklar için bir eğlence alanı meydana getirdik” şeklinde konuştu.

CHP ile aralarındaki farkın bu olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “CHP’ye gönül veren kardeşlerim, HDP’ye gönül veren kardeşlerim, sözde İYİ Parti’ye gönül veren kardeşlerim, Saadet’e gönül veren kardeşlerim; ne olur başınızı iki elinizin arasına alın, siz ideolojiye mi oy vereceksiniz, esere mi? Size kim daha iyi hizmet edecek ona mı oy vereceksiniz, yoksa şu ülkede eseri olmayanların hâlâ peşinden mi gideceksiniz?” sözleriyle seslendi.

“MİLLETE SEVDALANMADAN HİZMET OLMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Unutmayın, birlik olmadan dirlik olmaz. Beraberlik, kardeşlik olmadan huzur olmaz. Millete sevdalanmadan hizmet olmaz, yatırım olmaz. Kendi insanını hor görenler bizim hizmet aşkımızı anlayamazlar. İstanbul’un duvarlarına ‘zulüm 1453’te başladı’ yazacak kadar tarihimize, inancımıza husumet besleyenler bu şehre hizmet edemez. İstanbul’un ortasında Ezan-ı Muhammedi’yi ıslıklayacak kadar milletimizle bağını kopartanlar, bu şehrin emanetine asla sahip çıkamaz. 15 Temmuz gecesi olanları biliyorsunuz, darbecilerin şerefine kadeh kaldıran şerefsizler bu şehre, bu ülkeye hizmet edemez. Belediyecilik hizmetleri zordur, zahmetlidir, çetindir, belediye başkanlığı mesuliyeti çok ağır bir görevdir, vizyon, ideal, proje olmadan, özellikle de tecrübe olmadan belediye başkanlığı yapılmaz. Biz İstanbul’a işte böyle bir dava arkadaşımızı İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığına aday gösterdik. Ömrünün son 25 yılı size ve ülkemize hizmetle geçmiş Binali Beyi İstanbul’un huzuruna çıkarttık.”

Vatandaşlardan Pazar günü muhakkak sandığa gitmelerini, Ümraniye ve İstanbul’un kat ettiği mesafeyi dikkate alarak oylarını kullanmalarını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda kamuoyuyla bir müjdeyi de paylaştı. BAĞ-KUR ve Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki vatandaşlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişilerin prim borçları varsa kamunun sağlık hizmetlerinden yararlanamadığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şu açıklamayı yaptı: “Bu durumdaki vatandaşlarımızın ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin prim borçlarına bakılmaksızın yılsonuna kadar kamunun sağlık hizmetlerinden yararlanmasının imkânını sağladık ve imzayı attım. Bununla ilgili olarak Resmî Gazete’de yayınlandı, vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

www.tccb.gov.tr

Tema Tasarım |