TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 4.12.2018 189 Görüntüleme
Kerkük’te neler  oluyor?…

Kerkük’te neler oluyor?…

Necdet Buluz

 

 

 

İşin özü şu:

 

Bir Türkmen kenti olan Kerkük’te Türk izleri silinmek, Türkmenler sindirilmek ve bu kentin yapısı tamamen değiştirilmek isteniliyor. Yıllardır kent üzerinde sürdürülmek istenilen sinsi oyunlara bugünlerde yenilerinin eklenmekte olduğunu görmekteyiz.

 

Irak’ın işgalinden bu yana Kerkük’te yaşananlara baktığımızda özellikle Kuzey Irak’taki peşmergebaşı Barzani’nin Türk ve Türkiye düşmanlığını bu kent üzerinden ortaya koymaya çalıştığını da görebiliriz. Daha önce tapu kayıtlarında nasıl bir sinsi oyunun oynandığını unutmadık.

 

Hiç kuşkusuz dünyanın en kaliteli petrol yataklarının bulunduğu Kerkük topraklarındaki bu zenginliği toprağın asıl sahipleri Türkmenlere bırakmamaya kararlı olanların yıllardır oynadıkları oyunlara yenilerini de ekleyebileceklerini gözlerden uzak tutmayalım.

 

Yazımızın başlığındaki “Kerkük’te neler oluyor?” sorusuna böylece kısaca yanıt vermiş olalım.

 

Kerkük’teki lider kadrolarını dağıtmak, bombalı suikastlarla yok etmek, halkı korkutarak başka yerlere göç etmeye zorlamanın yanı sıra, kentin tarihi kalesi, çarşısı ve mahallelerini de ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar bütün hızı ile sürüyor.

 

Türkmeneli Dernekler Federasyonu Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, Irak’ın Kerkük kent merkezindeki tarihi Kayseri Çarşısı’nda geçen ay meydana gelen yangının kundaklama olduğunu ve çarşının kasıtlı ateşe verildiğini söyledi.

Ankara’daki Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinde, geçen ay Kayseri Çarşısı’nda meydana gelen yangına ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Her zaman olduğu gibi Türkmenler, yalnız bırakılmaktan ve yapılan zulümlere de kendi çabaları ile karşı koymaya kararlı olduklarını vurguladı.

 

Türkmeneli Dernekler Federasyonu Başkanı Beyatlı, burada yaptığı konuşmada, yangının Türkmenleri hedef aldığını dile getirerek, “Kerkük ve diğer şehirlerdeki Türklük kokan simgelerin ortadan kaldırılmasına yönelik cinayetlerin ilki olmayan bu alçakça saldırı, Türkmen halkının moral ve azmini kırmak için süregelmektedir” dedi.

Beyatlı, yangın sırasında kameraların kapalı olduğuna dikkati çekerek, “Kayıtta olması gereken kameraların kapatılması, cinayetin kasıtlı olduğunu göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Kayseri Çarşısı’na yapılan saldırının ilk olmadığını anımsatan Beyatlı, “Kerkük’ün binlerce yıllık varlığı olan kale, şovenist rejimler tarafından yıkılıp tarihi değeri yok edilmiş, Osmanlı Redif Kışlası harabeye döndürülmüş ve tarihi mezarlıklar saldırıya uğramıştır” ifadelerini kullandı. 

  

Bütün bu uğraşların, Türkmen halkının kararlılığına zerre kadar etki etmeyeceğini vurgulayan Beyatlı, Kerkük Türklüğünün, sindirme politikasına tek saf olarak karşı koyacağını söyledi. Beyatlı, Irak hükümetinden beklentilerini, “Irak hükümeti, yasalarda tespit edilen Irak Türkmenlerinin üçüncü unsur olması kuralı derhal işletmeli. Bu tür hadiselere set çekerek vatandaşlarını korumalı ve çarşıda dükkânı olanların zararlarını tazmin ederek, çarşıyı yeniden aslına uygun restore etmeli” şeklinde sıraladı.

 

Türkmenlerin yoğunlukta yaşadığı Irak’ın Kerkük kent merkezinde bulunan ve Osmanlı döneminde inşa edilen tarihi Kayseri Kapalı Çarşısı’nda 26 Kasım’da henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıkmıştı.

Yangın nedeniyle çarşıda bulunan çok sayıda iş yeri kullanılamaz hale gelmiş, 67 kuyumcu dükkânındaki yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki altın da erimişti.

 

Özetleyelim:

Kerkük, bir Türk kentidir ve buranın asıl sahipleri de Kerkük’te ikamet eden Türkmenlerdir.

Yıllardır zulüm gören, sıkıntı çeken, izleri silinmeye çalışılan Türkmen kardeşlerimize sahip çıkmak, onların hak ve hukuklarını korumak bizim görevimiz olmalıdır.

Yardım ve destek çığlıklarını duyabilmek ve Kerkük’ün tamamen elden çıkmasını önleyebilmek için önümüzde fazla bir zamanın olmadığını da görmekteyiz.

Türk ve Türkiye düşmanı Peşmergebaşı Barzani’nin bugüne kadar Kerkük’te yaptıklarını biliyoruz. Türkmenlere karşı nasıl bir baskı ve sindirme içinde hareket ettiğini de izliyoruz. Cinayetlere varan suikast hareketlerinin de arkasında Barzani’nin varlığından şüphe etmemekteyiz.

Kerkük’ün eden çıkmasını istemiyor, Türk izlerinin silinmesini engelleyeceksek Türkmen kardeşlerimize sahip çıkmak durumundayız.

Başka bir alternatif de yoktur.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

BAHAR GELMİŞ NEYLEYİM

BAHAR GELMİŞ NEYLEYİM

Tema Tasarım |