TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Dünya, Gündem 7 Ağustos 2019

Kırgızistan’da Atambayev’e Operasyon

Reuters’ın Kırgız haber sitesi 24.kg’den aktardığına göre, Almazbek Atambayev’in ikamet ettiği evinde güvenlik güçleri ve Atambayev’in korumaları…

Eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in, tutuklanması için güvenlik güçleri tarafından evine operasyon düzenlendi.

Reuters’ın Kırgız haber sitesi 24.kg’den aktardığına göre, Almazbek Atambayev’in ikamet ettiği evinde güvenlik güçleri ve Atambayev’in korumaları arasında silahlı çatışma çıktı.

İFADEYE ÇAĞRILMIŞTI

2011-2017 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Almazbek Atambayev, geçen ay, İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma birimi tarafından tanık sıfatıyla sorgunlamak üzere polis merkezine çağrılmıştı. 62 yaşındaki Atambayev, ifadeye çağrılmasını yasadışı olarak nitelemişti. Atambayev, evine gönderilen çağrı mektubuyla ilgili, “Bu belgelere dokunmayacağım. Hükümet önce hukuka uymaya başlamalı. Ben bu sirkte oynamayacağım” diyerek polis sorgusuna gitmeyeceğini belirtmişti.

Kırgız Savcılar, Atambayev’in yolsuzluk ve devlet görevini kötüye kullanma suçlamasıyla hüküm giyen yakın müttefikleri gibi benzer cezalarla karşı karşıya kalabileceğini açıklamıştı.

DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILMIŞTI

Kırgız parlementosunda yapılan oylamayla, Eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in dokunulmazlığı kaldırılmıştı.

Atambayev, ülkenin Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’in dışındaki köyünde “yüzlerce silahlı korumasının” bulunduğu bir evde ikamet ediyor.

EVİN ÖNÜNDE OLAYLAR

Rezidansın önünde kaydedilen ve sosyal medyada paylaşılan görüntülerde askerlerin ateş açtığı, ses bombası fırlattığı görüldü.

Sputnik muhabiri, sayıları 500 olduğu tahmin edilen vatandaşların askerler tarafından oluşturulan güvenlik çemberini aşarak eve girmeye çalıştığını aktardı.

Rus basınına konuşan görgü tanıkları, gözaltı operasyonu sırasında 10’dan fazla kişinin yaralandığını anlattı.

Kırgızistan parlamentosu, 27 Temmuz’da Atambayev’in dokunulmazlığının kaldırılması ve eski devlet başkanı statüsünün elinden alınması yönündeki bir tasarıyı kabul etmişti. Atambayev’e çeşitli yolsuzluk suçlamaları yöneltilmişti./odatv

medyaspot

Tema Tasarım |