TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Ekonomi, Gündem 28 Ocak 2020

Küresel marka otellerin Anadolu’ya yayılmasını sağlamalıyız

İstanbul’da iki gün sürecek Turizm Yatırım Forumu, Raffles İstanbul Hotel’de TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile T.C….

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Turizm Yatırım Forumu’nda yaptığı konuşmada; küresel marka olmuş otel yatırımlarının Anadolu’ya yayılması konusunda devletin de destek vermesini istedi. Hisarcıklıoğlu, “Zira özellikle yüksek harcama potansiyeline sahip yabancı turistler, böyle oteller arıyor ve bu otellerin bulunduğu yerlere gidiyor” dedi. TOBB Başkanı, Türkiye’deki otellerin kalitesini ve güzelliğinin, buralarda çalışanların hizmet kapasitesinin başka ülkelerde bulunmadığını vurguladı.​

İstanbul’da iki gün sürecek Turizm Yatırım Forumu, Raffles İstanbul Hotel’de TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ın katılımlarıyla açıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin, ülke turizmini geliştirme misyonuyla, 30 yıldır başarılı faaliyetlerde yürüttüğünü belirterek, “TTYD üyeleri, gerçekleştirdikleri 60 milyar dolara ulaşan yatırımlarıyla, turizm sektörünün büyümesi ve yıldız bir sektöre dönüşmesinin de mimarı olmuş durumdalar. Türk iş dünyanın başkanı olarak, kendileriyle iftihar ediyor ve hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum” dedi.

Türk Hava Yolları’nın, dünyanın en çok ülkesine ve en çok dış hat noktasına uçan hava yolu şirketi olduğu bilgisini paylaşan Hisarcıklıoğlu, bu sayede 126 ülke ve 318 dünya şehrinden, buraya rahatlıkla ulaşım imkânı bulunduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu Türkiye’nin sahip olduğu imkânlar hakkında şunları söyledi: “Türkiye, sadece deniz, güneş ve kumdan ibaret de değildir. Yaz turizminden, kış sporlarına, doğa, kültür, inanç, spor, sağlık ve kongre turizmine kadar, burada turizmin her çeşidi mevcuttur. Bu coğrafya ayrıca müthiş bir tarih hazinesidir.

Medeniyetlerin pek çoğu, bu topraklarda doğmuştur. İlk para burada basılmış. Ticaret, bankacılık ve borsa, ilk bu topraklarda ortaya çıkmıştır. İlk uygarlıkların hemen hepsi burada

Antik çağın ilk süper gücü Hititler bu topraklarda. Truva, Roma, Bizans burada. Selçuklu, Osmanlı burada. Bu kadar çok farklı kültürü barındıran, başka bir coğrafya daha var mı dünyada? 20 sene önce (yani 2000’lerin başında) Türkiye’de, UNESCO dünya mirası listesine giren alan sayısı sadece 7 idi. Bugün bu sayısı 18’e ulaştı. Bunlar dışında ayrıca, geçici aday listede, 78 adet, doğal ve kültürel değerimiz daha bulunuyor. Üstelik yeni keşifler yapılmaya da devam ediliyor. İşte Göbeklitepe, insanların ilk toplu yerleşim yeri. 12 bin yıllık geçmişe sahip, Tarihin sıfır noktası deniyor. Çünkü tarihi yeniden yazmış durumda. Gururla ifade etmek isterim ki, bu eserlerin korunması ve tanıtımında, TOBB olarak biz de görev üstlendik

Mesela, 4,5 asırlık Edirne Selimiye Cami ve Külliyesinin, tüm bakım ve restorasyonunu, TOBB yaptı. Yapmaya da devam ediyoruz. Yine Göbeklitepe’yi Brüksel’de, Avrupa Parlamentosuna ve kamuoyuna tanıttık.”

-Hisarcıklıoğlu TOBB’u anlattı

TOBB hakkında da bilgi veren Hisarcıklıoğlu, “TOBB, Türkiye’de tüm şirketlerin üye olduğu, en büyük meslek örgütüdür. Her sektörden, hem yerli, hem de yabancı her firma, üyemizdir.

Ülkemizde kurulu ve faaliyet gösteren her şirketi, ülkemizin bir varlığı olarak kabul ediyor ve destekliyoruz. Ülkemizde faaliyet gösteren uluslararası firmalara da yardımcı oluyor, onların hakkını ve hukuku savunuyoruz” dedi.

TOBB olarak yurtdışında da geniş bir network’e sahip olduklarının altını çizen Hisarcıklıoğlu, Atlantik ile Pasifik arasında tüm iş örgütlerinin içinde ve yönetiminde olduklarını anlattı. Hisarcıklıoğlu, “Biz TOBB olarak, turizmi, ülkemizin altın sektörü olarak görüyoruz. Zira hem döviz geliri, hem de bıraktığı katma değer açısından turizm sektörü, açık ara lider durumda

Dolayısıyla Türkiye turizminin gelişmesi için büyük bir gayret içindeyiz. Sektörün sorunlarına çözümler üretmek için Türkiye Turizm Meclisini kurduk. Turizm Meclisimizde, Türkiye’nin en büyük turizm şirketlerinin yanı sıra, Turizm Bakanlığımız ve ilgili diğer kamu kurumlarımız yer alıyor. Tüm taraflar, aynı masa etrafında düzenli olarak bir araya geliyor. Sektörde yaşanan sıkıntıları ele alıyor, çözümler geliştirip kamu idaresine sunuyorlar” dedi.

TOBB’da Sektör Meclisi Başkanı Osman Ayık ve TTYD’nin Başkanı, Meclis Başkan Yardımcısı Oya Narin’in önemli mesailer verdiklerini ve turizmde KDV oranlarının düşürülmesi, acentalara mali destek sağlanması, otellerin kredi garanti fonu kapsamına alınması, ecrimisil sorunun çözülmesi gibi, pek çok önemli icraatın gerçekleşmesinde katkı sağladıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, kendilerinin de camia olarak her zaman turizm sektörünün yanında olduklarını bildirdi.

-Yüksek harcama yapan turistler marka oteller arıyor

Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “TOBB’un mutfak çalışması sayesinde, iş ve yatırım ortamını iyileştiren pek çok önemli reform gerçekleşti. Tek tek anlatmaya kalkarsam çok uzun sürecek. Ama kısaca söylemek gerekirse, finansa erişimde, vergi ve gümrüklerde, inşaat izinleri ve tapu işlemlerinde bürokrasi ve prosedürler azaltıldı. Artık buralardaki işler, çok daha hızlı sonuçlanıyor. Böylece Dünya Bankası’nın Doing Business endeksinde, 2 yılda 17 basamak birden yükseldik. Tarihimizde ilk defa 33. sıraya çıktık. Şimdi hedefimiz, ilk 20’ye girmek. Bunun için de kamu kurumlarıyla birlikte yoğun bir mesaiye başladık. Birliğimizin, reel sektöre ve Türk turizmine katkısı artarak devam edecektir. Bu noktada devletimizin de bir konuda destek vermesinde fayda görüyoruz.

Küresel marka olmuş otel yatırımlarının, Anadolu’ya yayılmasını sağlamalıyız. Zira özellikle yüksek harcama potansiyeline sahip yabancı turistler, böyle oteller arıyor ve bu otellerin bulunduğu yerlere gidiyor. Ben bir tecrübemi de, sizlerle paylaşmak isterim. Avrupa iş dünyasının en büyük çatı örgütü olan Eurochambers’ın Başkan yardımcısıyım. Avrupa’da her ülkeyi gördüm, pek çok tesiste konakladım. Şunu açık yüreklilikle ve inanarak söylüyorum. Türkiye’deki otellerin kalitesini, güzelliğini ve buralarda çalışanların hizmet kapasitesini, başka hiçbir ülkede bulamadım.”

HABER : ADNAN FİŞENK

HABER KAYNAĞI : www.tobb.org.tr

Tema Tasarım |