TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Sİyaset 31 Mart 2019

Mazlum ve mağdurların son sığınağı

İstanbul’da Bahçelievler ve Bağcılar ilçe mitinglerine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçelievler mitinginde yaptığı konuşmada, “Dün nasıl ‘istikrar sürsün,…

“Mazlum ve mağdurların son sığınağı olan bu ülkenin istikbali için mücadele ediyoruz”

İstanbul’da Bahçelievler ve Bağcılar ilçe mitinglerine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçelievler mitinginde yaptığı konuşmada, “Dün nasıl ‘istikrar sürsün, Türkiye büyüsün’ diye çalışıyorsak, bugün de ‘önce millet, önce memleket’ düsturuyla koşturuyoruz. Beyaz kefenimizi giyerek çıktığımız bu kutlu yolculukta milletimiz için, mazlum ve mağdurların son sığınağı olan bu ülkenin istikbali için mücadele ediyoruz” dedi.

Bahçelievler Mitingi

Bağcılar Mitingi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Mahallî İdareler Seçimleri kampanyası kapsamında İstanbul’da Bahçelievler ve Bağcılar ilçe mitinglerine katıldı.

BAHÇELİEVLER MİTİNGİ

AK Parti ilçe binası önünde gerçekleştirilen Bahçelievler mitinginde vatandaşlarla buluşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada bir konuşma yaptı.

Meydanı dolduran vatandaşlara katılımları ve muhabbetleri dolayısıyla teşekkür ederek, “Sizin desteğiniz, bizim en önemli kuvvet, ilham, motivasyon kaynağımızdır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinin milletiyle yaşayan, milletiyle yol yürüyen, Hakk’ın rızası için halkın hizmetinde olan bir kadro olduklarını ifade etti.

“Allah razı olsun” ifadesini en büyük sermaye olarak, en büyük mükâfat olarak gördüklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz şehirlerimize kazandırdığı eserlerle mutlu olan, mesul olan bir partiyiz. İşte 1994’te yola çıktık, sizler bizi iktidar yaptınız, daha sonra başbakan yaptınız, cumhurbaşkanı yaptınız, o günden bugüne elhamdülillah girdiğimiz her seçimi kazandık” diye konuştu.

Terör örgütü PKK’nın arkasında olduğu partinin, İstanbul’da seçime girmediğine dikkat çekerek, ilgili partinin Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP) destekleyerek listelerinden belediyelere sızmaya çalıştığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugüne kadar sizin iradenizin üstünde biz irade tanımazken, onlar ne yazık ki dağın teşvikiyle yeni bir irade oluşturuyorlar” dedi.

“DEMOKRASİDEN TAVİZ VERMEDEN YOLCULUĞUMUZU SÜRDÜRECEĞİZ”

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da demokrasiden taviz vermeden, meşruiyetten başka yöntemlere tevessül etmeden yolculuklarını sürdüreceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “En zor, en sıkıntılı zamanlarımızda biz size geldik, sizin çizdiğiniz rotada, sizin belirlediğiniz çerçevede mücadelemizi devam ettirdik. Birileri gibi sırtımızı eli kanlı örgütlere, CHP gibi elitlere değil, Kandil’e değil milletimize dayadık, mutlak güç ve kudret sahibi olan Allah’a dayadık” diye ekledi.

Girdikleri 14 seçimin tamamında kendilerine sahip çıkan millete, her karış toprağında bir yiğidin uzandığı aziz vatana şükran borcunu ödemek için çalıştıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıkları yatırımlarla İstanbul’a damga vurduklarını, Sultan Abdülmecit ve Sultan Abdülhamit’in rüyası olan Marmaray’ı inşa ettiklerini söyledi.

“BAYRAĞIMIZ GÖNDERDE GURURLA DALGALANSIN DİYE GECEMİZİ GÜNDÜZÜMÜZE KATIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Başkaları gibi meydanlarda verdiğimiz sözleri unutmadan hepsini tek tek hayata geçirdik. Dün nasıl ‘aşkınan çalışan’ yorulmaz diyorsak, bugün de ‘gönülden yaparsan gönüller kazanırsın’ diyoruz. Dün nasıl ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyorsak, bugün de ‘yıkma gönül sarayını, örmesi kolay değildir’ diyoruz. Dün nasıl ‘istikrar sürsün, Türkiye büyüsün’ diye çalışıyorsak, bugün de ‘önce millet önce memleket’ düsturuyla koşturuyoruz. Beyaz kefenimizi giyerek çıktığımız bu kutlu yolculukta sizin için, milletimiz için, mazlum ve mağdurların son sığınağı bu ülkenin istikbali için mücadele ediyoruz. Ezanlarımız semalarımızı süslemeye devam etsin, rengini şehitlerimizin kanından alan bayrağımız gönderde gururla dalgalansın diye gecemizi gündüzümüze katıyoruz.”

Gelecek nesillere daha müreffeh, daha huzurlu, bölgesinde ve dünyada daha itibarlı bir Türkiye bırakmak için ter döktüklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “6 asırdır bu milletle hesaplaşmasını bitirmeyenlere inat, ülkemizi 2023 hedeflerine, 2053 ve 2071 vizyonuna kavuşturmaya çalışıyoruz. 34 yıldır Türkiye düşmanlarına taşeronluk yapan bölücü örgütü bitirmek için birbirinden başarılı operasyonlar gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

Ziya Paşa’nın ‘ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz’ sözünü hatırlatarak, “Biz son 40 yıldır siyasetimizi işte bu sözün üzerine kurduk. Milletimize olan sevdamızı eserlerimizle ispat etmeye çalıştık” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Popülizm yapmadık, boş laf söylemedik, hamasete asla prim vermedik. Meydanlarda söylediğini göreve gelince unutanlardan asla olmadık. Yapamayacağımız hiçbir şeyi söz vermedik. Samimiyet, doğruluk, dürüstlükten başka bir rütbe yakamıza takmadık” sözlerine yer verdi.

“İSTANBUL’A SON 17 YILDA 255 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPTIK”

Bu anlayışla İstanbul’a son 17 yılda 255 milyar liralık yatırım yaptıklarını, eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, ulaşımdan enerjiye, tarıma kadar her alanda Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarına imza attıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Bahçelievler’e yapacakları hizmet ve yatırımlara da değindi.

Kocasinan Stadı’nın yenilendiğine, Bakırköy-İDO-Bağcılar-Kirazlı metro hattının, Bağcılar-Kirazlı-Küçükçekmece-Halkalı metro hattının ve Ataköy Basın Ekspres-İkitelli metro hattının inşaatının devam ettiğine,  bin 820 araç kapasiteli 4 otoparkın, Zafer Mahallesi Eğitim Tesisi, Dört Halife Cami ve Kocasinan Spor Tesisleri’nin yapımının sürdüğüne işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapacakları üç yeni tünelle ilçede ulaşım daha hızlı hâle geleceğini, Tavukçu Deresi Yolu, Bahçelievler Olimpiyat Yolu Tüneli’yle, Bahçelievler-Bağcılar ve Küçükçekmece arasında alternatif bir güzergah kuracaklarını Bahçelievler-Olimpiyat Yolu-Gümrük Yolu Tüneli’yle, Bahçelievler ve Küçükçekmece arasında ayrıca bir güzergah oluşturacaklarını, ilçede 8 noktada yapacakları yeni yol ve kavşaklarla trafik yoğunluğunu azaltacaklarını açıkladı.

Bahçelievler’e 9 bin 404 araç kapasiteli yeni otoparklar yapacaklarını, İstanbul’a kazandıracakları yeşil koridorların Bahçelievler’i de kapsayarak bu projeyle yaya ve bisiklet yolu olarak ilçeye kesintisiz 45 kilometrelik bir ulaşım imkânı sağlayacağını,  ilçeye yeni bir meydan, millet bahçesi, millet kıraathanesi ve kültür merkezi inşa edeceklerini de müjdeleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçe için yapımı devam eden ve proje hâlinde olan diğer yatırım ve hizmetlerden de örnekler verdi.

“VATANDAŞIM HİZMETİN HAKKINI VERİR”

Yarın sandıkta demokrasi için ödenen büyük bedellerin unutulmadan, şehirlerin ve ülkenin geleceği için en iyi kararın verileceğine inandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “CHP’nin millete hor bakan, vatandaşı mümeyyiz görmeyen anlayışından söke söke alarak elde ettiğimiz bu hakka sizlerin bir kez daha sahip çıkacağınıza inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “82 milyonun her bir ferdinin yarın oy kabinine girdiğinde geçmişle bugünün Türkiye’si arasındaki farka bakarak mührü basmasını istirham ediyorum. Sizlerden eski İstanbul ile 2019’un İstanbul’unu mukayese ederek kararınızı vermenizi istiyorum. Hepinizden CHP belediyeciliğinde çöpe, çukura, çamura mahkûm edilen İstanbul ile şu anki İstanbul’u vicdan terazisinde tartarak oylarınızı kullanmanızı istiyorum. Benim milletim basiret ve feraset sahibidir. Benim vatandaşım adaleti gözetir, hizmetin hakkını verir. Benim insanım eser siyasetinin, istismar siyasetinin de tefrikini en güzel şekilde yapar. Allah’ın izniyle 31 Mart’ta Anadolu irfanı yine galip gelecektir diyorum.”

Yarın maşeri vicdanın yine en doğru, en hayırlı kararı vereceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah sizlerin takdiriyle Türkiye’nin önünde apaydınlık bir yol var” diye ekledi.

BAĞCILAR MİTİNGİ

Konuşmasının ardından, 31 Mart Mahallî İdareler Seçimleri kampanyası kapsamındaki son mitingini yapmak üzere Bağcılar’a geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağcılar Meydanı’nda bir araya geldiği vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.

Yarınki seçimler için son 50 günde 102 miting gerçekleştirdiğine ve pek çok televizyon programına katıldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yola milletle birlikte çıktıkları, AK Parti’yi milletin kurduğu ve bugüne kadar milletle birlikte yürüdüklerini söyledi.

31 Mart’ın, Türkiye ve İstanbul için sıradan bir mahallî idareler seçimi olmaktan çıktığını belirterek, karşılarındaki ittifakta hangi parti ve çevrelerin bir araya geldiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha seçimler bile olmadan FETÖ’cülerin nasıl heyecana kapıldığına, umutlandıklarına sizler de şahit oluyorsunuz. Beyni sulanmış, darbe dönemlerinin kullanışlı aparatlarının nasıl ‘intikam’ kelimesini, ‘rövanş’ kelimesini, ‘hücre’ kelimesini ulu orta kullandıklarını sizler de takip ediyorsunuz” diye konuştu.

“TÜRKİYE VE İSTANBUL’UN GELECEĞİNE DAİR HİÇBİR PROJE ORTAYA KOYAMADILAR”

“Kandil’in uzantılarının nasıl CHP’nin Ankara ve İstanbul adaylarına posta koyduklarını sizler de seyrettiniz değil mi?” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  bölücü terör örgütü güdümündeki partinin eş başkanının, CHP’nin Ankara ve İstanbul adaylarının, kendi partilerinin oyuyla kazanacağı yönündeki açıklamasının video kaydını meydandaki ekrandan vatandaşlara izletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şöyle konuştu: “Bir tanesi çıkıp da bu Bay Sezai’nin şantajlarına karşı tepki gösterdi mi? Hayır. Her gün bize saldırdıkları hâlde, bize her türlü iftirayı attıkları hâlde bunlar Bay Sezai’ye bir şey söylediler mi? Kandil’le yaptıkları örtülü pazarlıkları, belediye başkan adaylarının yanına iliştirilen eş başkanların kim olduklarını açıkladılar mı? Türkiye’ye ve İstanbul’un geleceğine dair hiçbir proje, hiçbir eser ortaya koyamadılar. Proje diye çoğu zaman bizim hayata geçirdiğimiz, milletimizin istifadesine sunduğumuz yatırımları söylediler. Terör sorunundan ekonomiye, trafikten kentsel dönüşüme, çevreden ulaşıma kadar ortaya tek bir öneri dahi getiremediler.”

2019’un Türkiye’sinde, İstanbul’un göbeğinde CHP yönetimindeki bir ilçe belediyesinin günlerce çöpleri toplayamadığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim 1994 yılından beri İstanbullulara unutturduğumuz o kötü sahneleri, utanç manzaralarını tekrar insanımıza yaşattılar, tekrar hatırlattılar” diye ekledi.

Nüfusu 15,5 milyona ulaşan dünya şehri İstanbul’a çok daha büyük hizmetler yapmaları gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, meydandaki ekrandan şehre yaptıkları büyük yatırım ve hizmetlerin anlatıldığı tanıtım filmini ve 1994 öncesinde CHP yönetimindeki İstanbul’un görüntülerini izletti.

Konuşmasında Bağcılar’da yapımı devam eden projelere de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabataş-Esenyurt metro hattının, belediye hizmet binasının ve Yenimahalle Gençlik Merkezi’nin inşasının devam ettiğini, ilçenin 3 bölgesinde köprü, kavşak ve yol yapımının, 6 caddesindeki düzenleme çalışmalarının ve 3 bin 785 araç kapasiteli 7 adet otoparkın yapımının sürdüğünü hatırlattı.

Önümüzdeki dönemde Bağcılar’a 11 bin 569 araç kapasiteli yeni otoparklar yapacaklarını, şehre kazandıracakları yeşil koridorların Bağcılar’ı da kapsayarak ilçenin 309 bin metrekare yeşil alana sahip olacağını ilçeye bir millet bahçesi, şehir terası, millet kıraathaneleri, kültür merkezi ve şehir kütüphanesi kazandıracaklarını, Avrupa yakasının en prestijli projelerinden biri olan 850 kişilik amfi tiyatroyu Bağcılar’da hayata geçireceklerini, Göztepe Meydanı’nı ve çevresini düzenleyerek burayı bir çekim merkezi hâline getireceklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçede yapımları devam eden ve proje hâlinde olan diğer yatırım ve hizmetlerden de örnekler verdi.

“SANDIKTA KÜSMEK OLMAZ, DAVAYI TERK ETMEK BİZE ASLA YAKIŞMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarınki seçime artık saatlerin kaldığını hatırlattı ve şunları söyledi: “Çeşitli sebeplerle kalbi kırılanlar, incinenler, gönlü yaralananlar, küsenler olabilir, bir sorunu çözülmediği sinirlenenler olabilir; bugün bunların hesabını yapma günü değil. Bugün birlik günü, beraberlik günü, dayanışma günü ve bu anlayışımızla sandığa gideceğiz. Sandıkta küsmek olmaz, hele hele davaya küsmek, davayı terk etmek bize asla yakışmaz. Sizin, benim bir neferi olduğumuz bu dava, hepimizden daha büyüktür. Unutmayın, gün davamıza sahip çıkma günüdür. Gün istikbalimize sahip çıkma günüdür. Gün İstanbul’a sahip çıkma günüdür. Gün Bağcılarla beraber tüm Türkiye’ye sahip çıkma günüdür. Gün Filistin’e, Gazze’ye, Yemen’e, gözünü ve gönlünü ülkemize yöneltmiş yüz milyonlara umut verme günüdür. Burada her bir kardeşimin bu hassasiyetle hareket edeceğine, bu hassasiyetle oyunu kullanacağına inanıyorum. Sizlerden; son günlerde dilleri çözülen FETÖ’cü hainlere, 15 Temmuz gecesi elinde kadehle darbecileri kutlayanlara, İstanbul’u Konstantinapol’e çevirmeye yeltenen Haçlı bozuntularına, Kandil’in uzantılarının tehditlerini sineye çeken korkaklara, karanlık pazarlıklarla teröristleri belediyelere sızdırmaya çalışanlara, tüm ezan ve bayrak düşmanlarına, velhasıl istiklalimiz ve istikbalimize kasteden herkese sandıkta oylarınızla bir ders vermenizi istiyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını, “Allah yar ve yardımcımız olsun. Yarın seçimi; partimiz, davamız için inşallah zirvede tamamlamayı Rabbim bizlere nasip etsin” temennisiyle tamamladı.

www.tccb.gov.tr

Tema Tasarım |