TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Dünya, Gündem 6 Ocak 2019

Meclis Maduro’yu ‘Yasa Dışı’ İlan Etti

Venezuelalı bazı yetkili ve kurumlara yaptırım uygulayan ABD ise, Ulusal Meclisi ‘ülkede demokrasiyle seçilen tek meşru kurum’…

Ülkesi ekonomik kriz, yüksek enflasyon ve işsizlikle boğuşurken Türkiye’de lüks bir restorantta yemek yemesiyle de gündeme gelen Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, muhaliflerin kontrolündeki Ulusal Meclis tarafından 'yasa dışı' ilan edildi. Ulusal Meclis, orduya da 'demokrasinin yeniden inşası için destek' çağrısında bulundu.

Venezuelalı bazı yetkili ve kurumlara yaptırım uygulayan ABD ise, Ulusal Meclisi ‘ülkede demokrasiyle seçilen tek meşru kurum’ olarak görüyor.

Yeni yasama döneminde yemin ederek göreve başlayan meclisin yeni başkanı Juan Guaido “Biz, Nicolas Maduro’nun gayri meşru olduğunu yeniden dile getiriyoruz. 10 Ocak’tan itibaren, devlet başkanlığını ele geçireceğiz, netice itibariyle bu Ulusal Meclis, halkın tek meşru temsilcisidir” dedi.

Ekonomik krizin derinleştiği Venezuela’nın Devlet Başkanı Maduro ise 10 Ocak’ta yemin ederek başkanlığının ikinci altı yıllık dönemine başlayacak.

Venezuela’da 20 Mayıs’ta yapılan seçimleri çoğu muhalif parti boykot etmiş, uluslararası toplum ise seçimlerin meşruiyetine dair eleştirilerini dile getirmişti.

“Darbe teşebbüsü”
Latin Amerika’nın 12 ülkesi Cuma günü Peru’nun başkenti Lima’da bir araya gelip, Maduro’nun iktidarda kalma teşebbüsünde bulunması üzerine hükümetlerinin yönetimini tanımayacağını açıklamış, Devlet Başkanı’na iktidarı muhaliflerin kontrolündeki Ulusal Meclis’e teslim etmesi çağrısında bulunmuştu.

Maduro ise ‘Lima Grubu’ olarak bilinen Latin Amerika ülkelerini ‘Washington’dan aldıkları talimatla darbeyi teşvik etmekle’ suçladı.

‘Lima Grubu’ üyesi olan Meksika ise grubun yaptığı açıklamadan desteğini çekti.

Maduro’yu yasa dışı ilan ettiği konuşmasında Guaido ayrıca, ordunun emir komuta zincirinin ‘kırıldığını veya zorla ele geçirildiğini’ ifade edip silahlı kuvvetlere ‘demokrasiyi yeniden inşa çabalarına destek vermeye’ çağrısı yaptı.

Guaido, ‘özgür, adil seçimlerin yapılabilmesi ve geçiş hükümeti kurulması için koşulların sağlanması’ sözü verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Ulusal Meclis üyelerinin yemin ederek göreve gelmelerinden ‘memnuniyet duyulduğu’ belirtildi ve “Her ne kadar Maduro rejimi ve müttefikleri Venezuelalıları bu haktan mahrum bıraksa da Ulusal Meclis, huzurlu, refah ve demokratik bir gelecek için Venezuela halkına umut olmalı” dendi.

AFP’nin haberine göre muhalif milletvekili Delsa Solorzano Maduro için ‘işgalci’ ifadesini kullandı ancak orduya yapılan çağrının ‘darbe girişimine destek’ anlamına gelmediğini söyledi.

Venezuela’da genelde Maduro’nun lehine karar alan Yüksek Mahkeme, 2016’da muhaliflerin kontrolüne geçen Ulusal Meclis’i anayasaya uymadığı gerekçesiyle alacağı kararların da hükümsüz, geçersiz olduğunu açıklamıştı.

AFP haber ajansına konuşan Inter-American Dialogue adlı düşünce kuruluşundan Peter Hakim, “Ulusal Meclis herhangi bir etki yaratacak karar alamaz. Yetki ve gücü elinden alındı” dedi.

medyaspot

Tema Tasarım |