TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, TBMM Haberi 14 Aralık 2019

Meclis’te HDP Yine Şaşırtmadı

TBMM Genel Kurulunda AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları, ABD Senatosunun “Ermeni Soykırımı” kararını ortak bildiriyle…

TBMM Genel Kurulunda AKP, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti grupları, ABD Senatosunun "Ermeni Soykırımı" kararını ortak bildiriyle kınadı ve reddetti..

TBMM Genel Kurulunda AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları, ABD Senatosunun “Ermeni Soykırımı” kararını ortak bildiriyle kınadı ve reddetti.

Anadolu Ajansı, söz konusu kararda HDP’nin de imzasını olduğunu abonelerine duyurdu. Ancak HDP bir açıklama yaparak “AKP, MHP, CHP ve İYİ Parti’nin ABD Senatosu’nda kabul edilen Soykırım Yasa Tasarısına ilişkin Meclis’te aldıkları kararı kabul etmiyor, ‘Hayır’ oyu veriyoruz. Bu topraklarda yaşanan soykırım ve tüm acılarla yüzleşilmesi çağrısı yapıyoruz” dedi.
HDP Grup Başkanvekilleri Fatma Kurtulan ve Saruhan Oluç imzasıyla yayımlanan açıklamada şunlar kaydedildi:
“Hazırlanmış olan Başkanlık Tezkeresine destek vermiyoruz.
Çünkü tarihteki bu “Büyük Felaket”le yüzleşmenin yolunun çeşitli ülke Meclislerinde alınan bu tür kararlardan geçmediğini düşünüyoruz. Ne ABD Kongresi’nin kabul ettiği yasa ne burada hazırlanan bildiri hakikati bulmaya ve yaraları sarmaya hizmet ediyor.
Böyle büyük bir acının uluslararası iktidar manevralarına malzeme kılınmasına yönelik girişimleri doğru bulmuyoruz. Yapmamız gereken böyle manevraları engelleyecek şartları yaratmaktır. Bu mümkündür ve gereklidir.Biz Ermeni halkının yaşadığı büyük acıyla ilgili bütün hususların bu ülkede özgürce araştırılmasını ve tartışılmasını istiyoruz. Bunu yapamadığımız sürece başka mecraların bu amaçla kullanılacağı açıktır. Bu sorun ve bu acılar bizimdir, tartışacak olanlar da bizleriz. Yüzleşebilirsek yaraları iyileştirebiliriz.
Özgür tartışmanın ve acıları paylaşmanın toplumsal barış için hayati önem taşıdığına inanıyoruz.
Bu Meclis bunun için öncülük yapabilir, yapmalıdır da. Bu konuda her türlü katkıyı sunmaya ve sorunluluğu üstlenmeye hazır olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.”
İşte o bildiri:
                                 

Tema Tasarım |