TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 26.02.2019 170 Görüntüleme
Mutlu olmak hepimizin  hakkıdır ama…

Mutlu olmak hepimizin hakkıdır ama…

Necdet Buluz

Bizi takip eden okurlarımız anımsayacaklardır. Genelde birçok konuda Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK)’in verilerini yayınlıyoruz ve görüşlerimizi de bu çerçevede sizlerle paylaşıyoruz.

TUİK, son yaptığı analiz çalışmalarda Türkiye’de mutluluk konusunu ele aldı ve bu konuda yapılan çalışmaların sonuçlarını da yayınladı.

Sonucu merak ediyorsunuz?

Türkiye’de gerçek anlamda bir mutsuzlar ordusu var. Şimdi sizi bu önemli araştırmanın sonuçları ile baş başa bırakıyoruz.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bireylerin genel mutluluk algısını, toplumsal değer yargılarını ve temel yaşam alanlarındaki genel memnuniyetini ölçmek, memnuniyet düzeylerinin zaman içindeki değişimini takip etmek amacıyla, 2003 yılından itibaren düzenli olarak gerçekleştirilen Yaşam Memnuniyeti Araştırması’nın 2018 verilerini açıkladı.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında yapılan araştırmaya göre mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı 2017 yılında yüzde 58 iken 2018 yılında yüzde 53.4 oldu. Bu da yüzde 8 düşüşe karşılık geliyor. Mutluluk oranı 2016’da ise yüzde 61.3 idi. Son iki yıldaki düşüş oranı yüzde 13 oldu. TÜİK araştırmasında mutsuz olduğunu beyan eden bireylerin oranı ise son bir yılda yüzde 11.1’den yüzde 12.1’e yükseldi.

Araştırmada evli bireylerin, evli olmayanlara göre daha mutlu olduğu görüldü. Mutlu olduğunu beyan eden evli bireylerin oranı, 2018 yılında yüzde 56.3 iken evli olmayanlarda bu oran yüzde 46.7 olarak gerçekleşti. Evli olanların mutluluk düzeyi cinsiyete göre incelendiğinde ise dikkat çekici bir sonuç ortaya çıktı.

Evli erkeklerin yüzde 51.6’sının, evli kadınların ise yüzde 60.7’sinin mutlu olduğu gözlendi. Yaş gruplarına göre mutluluk düzeyi incelendiğinde; 65 ve üzeri yaş grubu, 2017 yılında yüzde 66.1, 2018 yılında ise yüzde 61.2 ile en yüksek mutluluk oranının görüldüğü yaş grubu oldu. En düşük mutluluk oranı ise 2017 yılında yüzde 53.1, 2018 yılında yüzde 47.8 ile 45-54 yaş grubunda görüldü.

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden memnun olduğunu ifade eden bireylerin oranı son iki yılda yüzde 4.8 gerilemesi dikkat çekiyor.

Dolayısıyla da Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden memnun olmayan bireylerin oranı da artışta. Son iki yılda bu oran 1.6 puan arttı. Sağlık hizmetlerinden memnuniyetin de gerilediği görülüyor.

2016 yılına göre geçen yıl sağlık hizmetlerinden memnun olduğunu söyleyen bireylerin oranı yüzde 5 gerilemiş görünüyor. Sağlık hizmetlerinden memnun olmayanların oranı da bu dönemde yaklaşık 3 puan artmış durumda. Eğitim ve ulaştırma hizmetlerinde de dikkat çekici memnuniyet gerilemesi yaşandı.

Eğitim hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden vatandaşların oranı son iki yılda yüzde 8.4 geriledi. Aynı dönemde ulaştırma hizmetlerinden memnun olduğunu ifade eden kişi oranı da yüzde 3.6 geriledi.

Eğitim durumuna göre mutluluk düzeyi incelendiğinde; en yüksek mutluluk oranı yüzde 59 ile bir okul bitirmeyenlerde görüldü. Bunu sırasıyla; yüzde 53.9 ile yükseköğretim mezunu, yüzde 52.6 ile ilköğretim veya ortaokul mezunu, yüzde 52.3 ile ilkokul mezunu ve yüzde 51.3 ile lise ve dengi okul mezunu bireyler takip etti.

Kendilerini en çok ailelerinin mutlu ettiğini ifade edenlerin oranı yüzde 74.2 olurken bunu sırasıyla; yüzde 12.9 ile çocuklar, yüzde 3.6 ile eş, yüzde 3.3 ile kendisi, yüzde 2.7 ile anne/baba ve yüzde 1,8 ile torunlar takip etti. Mutluluk kaynağı olan değerlerde, ilk sırayı sağlık aldı.

Kendilerini en çok sağlıklı olmanın mutlu ettiğini ifade edenlerin oranı yüzde 69 olurken bunu sırasıyla; yüzde 15.5 ile sevgi, yüzde 8.8 ile başarı, yüzde 4.2 ile para ve yüzde 2.2 ile iş takip etti.

Özetleyelim:

Buradaki bütün veriler devletin resmi kurumunun verilerdir.

Sıkıntıların, mutlu olamamanın nedenleri de burada sıralanıyor. Aslında hastalıklar belli ama nedense neşter vurulamıyor.

Yazımızın başlığına aldığımız “Mutlu olmak hepimizin hakkıdır ama” hepimiz için geçerli olduğuna göre bundan sonra bu konularda atılması gereken adımları takip etmemiz gerekecek.

Hepinize daha hemen her konuda daha mutlu olabileceğiniz güzel günler dilemek istiyoruz. Çünkü, bunu hepimizin hakkı olarak değerlendiriyoruz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebookcom/necdet.buluz

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

Ortalık karışacak…

Ortalık karışacak…

Tema Tasarım |