TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa CUMHURBAŞKANLIĞI Haberleri, Gündem 18 Aralık 2020

Ne Türkiye’nin ne Irak’ın ne de Suriye’nin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Kazımi ve heyetini Ankara’da misafir etmekten duyduğu bahtiyarlığı ifade ederek, “Sayın Kazımi, Irak’ın…

“Ne Türkiye’nin ne Irak’ın ne de Suriye’nin geleceğinde bölücü teröre asla yer yoktur”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Kazımi ve heyetini Ankara’da misafir etmekten duyduğu bahtiyarlığı ifade ederek, “Sayın Kazımi, Irak’ın içinden geçtiği bu zor dönemde büyük bir sorumluluk üstlendi. Sahip olduğu engin devlet tecrübesiyle inşallah bu zor görevin üstesinden geleceğine inanıyoruz. Bu vesileyle kendisini bir kez daha tebrik ediyor, Allah’tan muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

“IRAK İLE İLİŞKİLERİMİZİ HER ALANDA GELİŞTİRMEKTE KARARLIYIZ”

Türkiye’nin desteğinin her daim Irak Başbakanı Kazimi’nin yanında olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü görüşmelerde ikili ve bölgesel ilişkileri tüm veçheleriyle ele aldıklarını kaydetti.

“İki komşu ülke olarak ilişkilerimizi her alanda geliştirmekte kararlıyız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “2020 başta Koronavirüs salgını olmak üzere çeşitli imtihanlarla karşı karşıya kaldığımız bir yıl oldu. Gerek salgınla mücadelede, gerek güvenliğin tesisi, gerekse siyasi sıkıntıların aşılması noktasında Iraklı kardeşlerimize destek verdik. Komşumuz Irak’ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün korunmasına, istikrar ve güvenliğine atfettiğimiz önem herkesin malumudur. Irak’ın yeniden imarı çerçevesinde de her türlü katkıyı yapmaya hazırız. Mezhebi veya etnik hiçbir ayrım yapmadan Türkmen’i, Kürt’ü, Arap’ı, Şii’si ve Sünni’siyle Irak halkının tamamını öz kardeşimiz olarak görüyoruz. Irak Hükûmeti’nin de kapsayıcı ve kuşatıcı politikalarla tüm Irak halkının huzurunu temin edeceğine inanıyoruz. Başbakan Kazımi’nin uzun bir sürenin ardından Irak Kabinesi’nde tekrar bir Türkmen bakana yer vermesi, bu inancımızı pekiştirmiştir. Sayın Başbakanı milletimiz ve Irak Türkmenleri için oldukça anlamlı bu kararından dolayı bir kez daha tebrik ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Kazımi ile ortak düşman DEAŞ, PKK ve FETÖ terör örgütleriyle mücadeleyi sürdürmeyi kararlaştırdıklarının altını çizerek, “Bu alanda Türkiye-Irak arasında iş birliğinin artırılması hususundaki görüş birliğimizi teyit ettik. Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki; ne Türkiye’nin ne Irak’ın ne de Suriye’nin geleceğinde bölücü teröre asla yer yoktur. Bölücü örgüt sivilleri hedef alan saldırılarıyla vahşi yüzünü göstermiş, kimlere hizmet ettiğini tekrar ortaya koymuştur” ifadelerini kullandı.

“BÖLGEMİZE KAN, GÖZYAŞI VE YIKIMDAN BAŞKA BİR ŞEY GETİRMEYEN KATİL SÜRÜLERİNİN KÖKÜNÜ KURUTANA KADAR MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Dün yaşanan terör eylemlerinin ise bölücü örgütün Suriye uzantısının Irak’ın güvenliğine de açık bir tehdit oluşturduğunu gözler önüne serdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgemiz terörün başını tamamen ezmeden huzura kavuşamayacaktır. Bu bakımdan Irak makamlarının PKK’ya karşı yürüttüğü operasyonları takdirle karşılıyoruz. Türkiye olarak biz de meşru müdafaa hakkımız çerçevesinde Iraklı kardeşlerimize destek sağlıyoruz. Bölgemize kan, gözyaşı ve yıkımdan başka bir şey getirmeyen bu katil sürülerinin kökünü kurutana kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Irak’ın 20 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine rahatlıkla ulaşabileceğini anlatarak, her iki ülke iş insanlarının önündeki engelleri kaldırabilmek için ahdi zeminin güçlendirilmesi hususunda da mutabık kaldıklarını, bugün imzalanan çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasının da bu kararlılığın bir göstergesi olduğunu aktardı.

“KERKÜK-CEYHAN PETROL BORU HATTI’NIN TAMİRATININ TAMAMLANARAK KERKÜK PETROLLERİNİN DÜNYA PİYASALARINA SUNULMASINI İSTİYORUZ”

Görüşmelerde, Irak tarafına daha önce sundukları stratejik projeleri süratle hayata geçirmek için ortak iradenin teyit edildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle enerji sektöründe büyük bir iş birliği potansiyeli bulunduğunu, DEAŞ’ın tahrip ettiği Kerkük-Ceyhan Petrol Boru Hattı’nın tamiratının tamamlanarak Kerkük petrollerinin bir an önce yeniden ve daha yüksek miktarlarda dünya piyasalarına sunulmasını istediklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, suyun kullanımı konusunda artık teknolojiden faydalanmanın zorunluluk hâline geldiğini anlatarak, Türkiye’nin sulama teknolojileri, atık su yönetimi ve çevreci uygulamalarla suyun idareli kullanımı konusunda ciddi mesafe kat ettiğini, bu konudaki tecrübeleri Irak ile paylaşmak için hazırlanan eylem planının sunduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak biz suyun bir anlaşmazlık unsuru değil iş birliği alanı olarak değerlendirmesini özellikle vurguluyoruz. Kardeş Irak’la bunu başaracağımıza samimiyetle inanıyoruz” diye konuştu.

Irak Başbakanı Kazımi’ye ilişkileri daha da güçlendirmek yönünde sergilediği irade için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerin ve imzalanan anlaşmaların hayırlara vesile olmasını diledi.

Irak Başbakanı Kazımi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gösterdiği yakın ilgi ve misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek, “Türkiye’ye iki ülkeyi birbirine bağlayan tarihî ilişkilerini daha da ileriye taşımak amacıyla gelmiş bulunmaktayım” dedi.

IRAK BAŞBAKANI KAZIMİ: “TÜRKİYE BÖLGEDE ÖNEMLİ BİR ÜLKE OLDUĞU GİBİ EN ÖNEMLİ EKONOMİK PAYDAŞLARIMIZDAN BİR TANESİDİR”

Türkiye ile Irak arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin bir sonraki toplantısını en yakın zamanda yapmayı arzuladıklarını ifade eden Irak Başbakanı Kazımi, “Irak her zaman tüm komşularıyla iyi ilişkiler içerisinde olmayı arzulayan bir ülkedir. Hiçbir ülkeyle hiçbir komşu ülkeyle sıkıntı yaşamayı arzulamamaktır ve ortaklar çıkarlar çerçevesi içinde karşılıklı saygıyla yaklaşmaktadır. Türkiye bizim açımızdan bölgede, Ortadoğu’da önemli bir ülke olduğu gibi en önemli ekonomik paydaşlarımızdan bir tanesidir” ifadelerini kullandı.

Irak’ta DEAŞ’ın geride bıraktığı yıkımı Türkiye ile yapacakları iş birliğiyle yeniden imar etme düşüncesi içerisinde olduklarını vurgulayan Irak Başbakanı Kazımi, Türkiye ile gerçek anlamda bir işbirliği, ekonomik ve yatırım ortaklığı tesis etme arzusu içerisinde olduklarının altını çizdi.

“Irak’ın kapıları tüm Türk iş adamı ve yatırımcılara açıktır” diyen Irak Başbakanı Kazımi, yatırımcıların önündeki sıkıntıları kaldırma arzusunda olduklarını, bunu kendilerine bir görev telakki ettiklerini söyledi.

Irak Başbakanı Kazımi, “Türkiye Cumhuriyeti’ne, hükûmetine ve Cumhurbaşkanı’na, özellikle de Irak silahlı güçleri içerisinde yaralı personelimizin tedavisi konusunda göstermiş oldukları yardım ve olanaklardan dolayı da teşekkür etmek istiyorum. 2018 yılı itibariyle Türkiye Irak’ta yeniden imar bağlamında ve DEAŞ bağlamında bir destek paketi açıklamıştı ve biz bu desteğin de yakın zaman içerisinde hayata geçirilmesi arzusu içerisindeyiz” açıklamasında bulundu.

Güvenlik bağlamında Irak’ın tutumunun çok net olduğuna vurgu yapan Irak Başbakanı Kazımi, şöyle konuştu: “Türkiye’yi tehdit eden, Irak toprakları üzerinden Türkiye millî güvenliğini tehdit eden hiçbir oluşuma ve yapıya müsemma göstermesi mümkün değildir. Ve bizler Türkiye’yle birlikte bu terör örgütleri DEAŞ gibi ve diğer bölge istikrarına zarar veren örgütlere karşı beraberce çalışma arzusu içerisindedir. Sincar bölgesinde bununla ilgili bir adım attık, iki gün önce bazı terör gurupları Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ne sızma girişimlerinde bulundular. Ve güvenlik güçlerimizle çatışmalar gerçekleşti. Bugün Türkiye’yle aynı bağlamda baktığımız anlaşmalar imzalamaktayız. Çifte vergilendirme ve vergi kaçakçılığını önleme anlaşması imzaladık. Ve çok yakın zaman içerisinde Sayın Cumhurbaşkanı’nı Irak’a bekliyoruz, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği bağlamında ilişkilerimizi daha da güçlendireceğimizi düşünüyorum.”

Ortak basın toplantısı öncesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Irak Başbakanı Kazımi’nin huzurunda, iki ülke arasında; “Irak Cumhuriyeti Hükûmeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti Arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önlenme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşması” ile “Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Irak Cumhuriyeti Kültür, Turizm ve Tarihî Eserler Bakanlığı Arasında Kültürel İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalandı.

Basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Kazımi onuruna Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde resmî akşam yemeği verdi.

tccb.gov.tr

Tema Tasarım |