TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 1.04.2019 124 Görüntüleme
Önemli ve ciddi  bir uyarı…

Önemli ve ciddi bir uyarı…

Necdet Buluz

31 yerel seçimler sonunda ortaya çıkan tabloya baktığımızda şunu rahatlıkla görebilmekteyiz:

Seçmen iktidar partisine ciddi ve önemli bir uyarıda bulunmuştur. Muhalefetten seçim öncesi yükselen “kulak çekme”nin çıkan tablo ile bağlantısının olabileceği de görülüyor. Her ne kadar Cumhur İttifakı 24 Haziran’daki% 52’lik oyunu koruyor görünse de Ankara gibi bir kenti kaybetmesi düşündürücüdür. İstanbul’un bu satırlar yazılıncaya kadar kimin kazandığı tartışmaları sürüyordu.

Sonuçlar iktidara önemli ve ciddi bir uyarıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da yaptığı balkon konuşmasında seçmenin kendilerine uyarıda bulunduğunu söylemiş, “Nerede yanlış yaptıksa bunları masaya yatırıp onarmak için çalışma yapacağız. Bazı konularda kendimizi millete anlatamamışız” demiştir.

Yapılan uyarıların dikkate alınmış olması bile önemlidir.

Burada üzerinde durulması gereken iki önemli konu var:

Birincisi MHP’nin oylarını ikiye katlamış olması ve birçok il, ilçe ve beldede başarılı olmasıdır. Bir yerde MHP’nin daha önce AK Parti’ye kaptırdığı oyları yeniden kazanmış olduğunu görüyoruz.

Bu ne anlama geliyor?

“Beka sorunu” olarak ortaya konulan söylemlerin MHP’ye yaradığı ve milliyetçiliğin adresinin Milliyetçi Hareket Partisi olduğu görüldüğü gerçeği ortaya çıkıyor.

Aslına bakılacak olursa seçim çalışmaları boyunca “beka sorunu”nu gündeme taşıyan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ”Bu söylemleri ile MHP’ye çalışmış olmadı mı?” sorusunu ortaya çıkarıyor.

Seçim sonuçlarına bakacak olursak Cumhur İttifakı’na oy veren seçmenlerin oyları muhalefet partilerine gitmemiş. Kendi ittifakları içinde yer alan Milliyetçi Hareket Partisi’ne kaymış.

Özetle AK Partili seçmen, eğer kulak çekmişse bunu oyunu MHP’ye kaydırarak yapmak istemiştir.

Bir önemli konu da şu:

Seçim öncesi ortaya konulan korku, endişe, tehdit ve söylemleri seçmenden olumsuz puan almışa benziyor.

Bugüne kadar biz hiç seçimde böylesine bir karalama ve propaganda görmedik. Tüm bu olumsuzluklara rağmen seçimlere katılım oranı yüksek oldu. Büyük bir olgunluk içinde seçimler yapıldı.

İkinci konu ise, Millet ittifakının ana partisi CHP’nin başarısıdır.

CHP’nin önemli bazı belediye başkanlıklarını kazanmış olması partinin başarısı mı, yoksa iktidarın uyguladığı ekonomik programlardan mı kaynaklandığı hiç kuşkusuz tartışılmalıdır.

Türkiye’nin ana sorunu ekonomideki kötü gidiş ve işsizlik başı çekiyor. Bu konularda millette oluşan bir rahatsızlık var. Bu rahatsızlıklar bir şekilde seçim sonuçlarını da etkiledi. Sonuçlar az da olsa, muhalefetin ekmeğine yağ sürülmüş olduğunu gösteriyor.

O halde, muhalefetteki başarıyı, iktidarın eksikliklerinden ve bazı konulardaki başarısızlıklarında kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Özetleyelim:

Cumhur İttifakı 24 Haziran seçimlerindeki oyunu korumayı başardı. Ancak, aralarında Ankara, Antalya, Adana gibi illeri CHP’ye kaptırdı. Eğer İstanbul’daki düğüm çözüldüğünde bu ilin de CHP’ye geçmesi ile iktidar partisinin çok büyük yara almış olacağı görülecektir.

Bu durumda söylenecek şey şudur:

“Cumhur ittifakı oy değil, koltuk kaybetti.”

Son bir not:

Güneydoğu’da bazı illerde HDP’nin kaybetmesi, AK Parti’nin kazanması bu illerin hizmete ve huzura susamışlığını de gösteriyor. Bu konuyu da ayrıca gündemde tutmak ve tartışmak gerekiyor.

Seçim sonuçlarının YSK tarafından tam olarak açıklanmadan önce bu yazıyı yazdık. Sonuçlar resmi olarak açıklandıktan sonra daha sağlıklı bir analiz yapacağız ve konuyu gündeme taşıyacağız.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |