TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Kültür Sanat Turizm 24 Mart 2019

Pakistan Milli Günü Türkiye’de kutlandı

ANKARA: 23 Mart 2019:   Pakistan Milli Günü bugün Ankara’da Pakistan Büyükelçiliğinde etkileyici bir törenle kutlandı.  Pakistan’ın Türkiye…

İstanbul Köprüsü Pakistan Bayrağının renkleriyle ışıklandırılıyor Ankara’nın en yüksek kulesi “Atakule” Pakistan-Türkiye dayanışma mesajlarıyla ışıklandırıldı

ANKARA: 23 Mart 2019:   Pakistan Milli Günü bugün Ankara’da Pakistan Büyükelçiliğinde etkileyici bir törenle kutlandı.  Pakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Sayın Muhammad Syrus Sajjad Qazi Milli Marş eşliğinde Pakistan bayrağını göndere çekti.

Çok sayıda saygıdeğer Türk konuk, Pakistan topluluğu üyeleri, Türk üniversitelerinde okuyan Pakistanlı öğrenciler ve Büyükelçilik memurları ve aileleri törene katıldılar.

Pakistan Cumhurbaşkanının ve Başbakanının mesajları bu olay üzerine okundu.  Ankara’daki Pakistan Büyükelçiliği Okulu (PEISG) öğrencileri ulusal şarkılar söylediler.  Pakistanlı çocuklarla çevrelenmiş Büyükelçi Syrus Qazi ve eşi Sayın Shaza Syrus Pakistan Gününü anmak için bir pasta kestiler.

Büyükelçi Syrus Qazi hoşgeldiniz hitabında 23 Mart 1940’ta alt kıta Müslümanlarının kolektif iradeleriyle ve yenilmez ruhlarıyla kendi geleneklerine, değerlerine ve kültürlerine uygun olarak yaşamlarını düzenleyebilecekleri ayrı bir anavatan yaratmak için sarsılmaz bir kararlılık gösterdiğini söyledi.  Büyükelçi Qazi Pakistan’ın güçlü bir ülke olduğunu ve liderlerinin yanılmaz karar verme güçleriyle ve halkının güçlü iradesiyle zor zamanlardan geçmesine rağmen zafere ulaştığını söyledi.  Kendisi vatanseverlik, samimiyet, bağlılık ve dürüstlükle işaretlenmiş kolektif çabalarıyla Pakistan halkının ülkeyi daha büyük refaha ve zafere ulaştıracağını söyledi.  Büyükelçi aynı zamanda Türk halkına ve liderlerine zor zamanlarında Pakistan’ın yanında durdukları için ayrıca teşekkür etti.  Kendisi Pakistan ve Türkiye’nin eşi olmayan bir ilişkinin keyfini çıkarttığını belirtti.

Gün içerisinde daha öncesinde, hava akrobasisi takımı “Solo Türk” Islamabad’daki “Pakistan Günü” geçit törenindeki uçuş gösterisine katıldı.  Istanbul’da Asya’yı Avrupa’yla birleştiren boğaz üzerindeki “15 Temmuz Şehitler Köprüsü” bu akşam Pakistan bayrağının renkleriyle aydınlatılacak.  Dahası, Ankara’nın anıtlarından biri ve en yüksek kulesi olan “Atakule” 21, 22 ve 23 Mart gecelerinde Pakistan-Türkiye dayanışma mesajlarını gösterecek.  Atakule üzerinde hemen karşısındaki Muhammed Ali Cinnah anıtı bulunan Cinnah Caddesinde bulunmaktadır.

Büyükelçi Syrus Qazi ve Pakistan’ın Bursa Onursal Başkonsolosu Sayın Murat Tarman birlikte Ankara’daki Atakule Alışveriş Merkezinde “Pakistan’ın Renkleri” fotoğraf sergisinin açılışını yaptılar.  Bu 3 günlük sergi Pakistan’ın kültürünü, manzaralarını ve insanlarını betimlemektedir.

Bunun yanı sıra, Pakistan Cumhurbaşkanı önde gelen politikacı ve Türk Parlamentosunun Eski Başkanı Sayın İsmail Kahraman’a Pakistan’ın prestijli sivil ödülü “Hilal-i Pakistan’ı” takdim etti.  Cumhurbaşkanı aynı zamanda Türk politikacı ve eski Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’a “Hilal-i İmtiyaz” nişanını taktı.  Bu ödüller saygıdeğer Türk politikacılarına Pakistan-Türkiye ilişkilerini daha da geliştirdikleri için verilmiştir.

HABER : ADNAN FİŞENK

Olayın fotoğrafları, daha fazlası yandaki linkte https://goo.gl/41pA3N

Video klibini yanda ücretsiz olarak indirebilirsiniz https://youtu.be/jNTefpVTJMo

For English version, please click https://goo.gl/1WuthV

Abdul Akbar | First Secretary (Press) | Embassy of Pakistan
37 Iran Caddesi.GOP, Ankara, Turkey | Tel: +90 (312) 4270243, Fax: 4670337

Follow us on FacebookTwitterYouTubeBlogger

Tüm ekleri zip dosyası olarak indir

 • 5 Atakule in Pakistan Flag colours.jpeg
  183kB
 • 1 Ambassador Syrus Qazi welcoming guests at Pakistan Day event in Ankara on 23 March.JPG
  878.9kB
 • 2 Pakistan Embassy school students performing during Pakistan Day in Ankara on 23 March.JPG
  1023.6kB
 • 4 Guests during Pakistan Day ceremony in Ankara on 23 MarchJPG.JPG
  1.1MB
 • 3 Ambassador and Pakistani children cutting cake to mark Pakistan Day in Ankara on 23 March 2019.JPG
  1.2MB
 • 6 Ambassador and Honorary Consul General inaugurating Colours of Pakistan exhbition at Atakule Ankara on 23 March.JPG
  939.2kB
 • 7 Ambassador and Consul General at photography exhibiton in Ankara on 23 March.JPG
  884.6kB
Tema Tasarım |