TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Dünya, Gündem 1 Aralık 2018

Pakistan Parlamenter heyeti Asya’da

İstanbul, 30 Kasım 2018: Senatör Muhammad Ali Saif’in önderlik ettiği bir parlamenter heyet İstanbul, Türkiye’de düzenlenen 11….

Pakistan Parlamenter heyeti Asya'da ortak ve kapsayıcı refaha yönelik bağlılığını yeniden teyit etti

İstanbul, 30 Kasım 2018: Senatör Muhammad Ali Saif’in önderlik ettiği bir parlamenter heyet İstanbul, Türkiye’de düzenlenen 11. Nihai Asya Parlamenterler Assemblesinin (APA) açılış töreni sırasında Asya ülkeleri arasındaki ekonomik ve ticari bağların geliştirilmesi için desteklerini ifade etti.

 

APA toplantısı sırasında Senato Başkanının bir mesajını ileten Senatör Muhammad Ali Saif, bölge içi ve bölgeler arası bağlanabilirliğin bölgedeki ekonomik refahın ve gelişmenin anahtarı olduğunu belirtti. 

 

Kendisi APA gibi parlamenter forumların Asya’daki bölgesel ekonomik entegrasyon düşlerinin gerçekleştirilmesinde rol alabileceğinin altını çizdi.  Kendisi aynı zamanda Pakistan Parlamentosunun bu hedefi gerçekleştirmeye yönelik olarak Pakistan’ın 2013-2015 yıllarındaki APA Başkanlığı sırasında ve 2017-2018’de APA Siyasi İşler Komitesinin ve Asya Parlamentosunun (SCCAP) Oluşturulması için Özel Komitenin Başkan Yardımcılığını yaptığı sırada yaptığı önemli katkıları vurguladı.  Kendisi aynı zamanda bir Asya Parlamentosunun kurulmasını daha büyük bölgesel etkileşim için bir basamak taşı olarak niteledi.

 

Senatör Muhammad Ali Saif en son Gwadar’da düzenlenen APA Siyasi İşler Komitesinin ve SCCAP’ın çok başarılı geçen toplantısının Pakistan’ın bölgeler arası ve bölge içi bağlanabilirliği geliştirmek için bölgede kendisine düşen rolü oynamaktaki güçlü isteğinin tanığı olduğunu söyledi.  Toplantı aynı zamanda şu anda Pakistan’da Çin Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) projesi altında devam eden çeşitli bağlanabilirlik projelerinin uluslararası alanda aydınlığa kavuşturulmasına da yardımcı oldu.  Bu projeler tüm bölgeye ve daha da ötesine barış ve refahın getirilmesine yardımcı olacaktır. 

 

Asya Parlamenter Assemblesi’nin (APA) 11. Nihai Oturumu 29 Kasım’dan 2 Aralık’a kadar “Asya’da Ekonomik Refahın Geliştirilmesi” teması altında düzenlenmektedir.

Toplantıya katılan Pakistan heyetinde Senatör Muhammad Ali Saif, Senatör Ayub Afridi, Senatör Moula Bux Chandio, Senatör Mir. Kabeer Ahmed Muhammad Shahi, Senatör Nuzhat Sadiq, Chaudhry Salik Hussain ve Ulusal Meclis Üyeleri Makhdoom Zain Hussain Qureshi ve Meclis Üyesi ve aynı zamanda Senato Sekreteri olan Amjad Pervez Malik bulunmaktadır.

 

 Daha öncesinde, Parlamenter heyet APA’nın Yürütme Konseyi toplantısına da katıldı ve burada APA’nın işlerini kalıcı bir bazda sıraya koymak için finansal katkılarda bulunmak ihtiyacını yeniden teyit etti. Pakistan aynı zamanda APA Üye Parlamentoları tarafından bu açıdan değerlendirilmek üzere oybirliğiyle karar verilecek olan uygun bir miktarda katkıda bulunmak isteğini de ifade etti. 

 

Pakistan Parlamenter Heyeti bu olay devam ederken bir dizi APA Daimi Komitesine katılacaktır ve buna ek olarak bunların yan oturumlarında birkaç ikili görüşme düzenleyecektir. 

 

English version

 

Pakistani Parliamentary delegation reiterates commitment towards shared and inclusive Asian prosperity

 

Istanbul, 30 November 2018: A Parliamentary delegation led by Senator Muhammad Ali Saif, expressed support for enhancing trade and economic linkages amongst the Asian countries during the inaugural ceremony of the 11th Plenary Session of Asian Parliamentary Assembly (APA) being held at Istanbul, Turkey. The inaugural session was attended by Speakers of the Parliaments of Turkey and Iran as well as a large number of Parliamentary delegations.

 

Delivering a message on behalf of the Chairman Senate during the APA meeting, Senator Muhammad Ali Saif stated that intra and inter-regional connectivity was key to economic prosperity and progress in the region.

 

He stressed the critical role that parliamentary forums like APA could play in realizing the dream of regional economic integration in Asia. He also highlighted the important contributions of Pakistan’s Parliament towards realizing this goal during Pakistan’s Presidency of the APA from 2013-2015 as well as its Vice-Presidency of APA Political Affairs Committee and Special Committee for the Creation of Asian Parliament (SCCAP) during 2017-2018. He also called for the creation of an Asian Parliament as a stepping-stone towards greater regional interaction.

 

Senator Muhammad Ali Saif said that that the highly successful meeting of the APA Political Affairs Committee and SCCAP recently held at Gwadar, was a testimony to Pakistan’s strong desire to play its due role in the region for enhancing inter and intra regional connectivity. The meeting also helped to bring to international lime-light the numerous connectivity projects currently underway in Pakistan under the China Pakistan Economic Corridor (CPEC) project. These projects would help bring peace and prosperity to the entire region and beyond.

 

The 11th Plenary Session of the Asian Parliamentary Assembly (APA) is being held from 29 November to 2 December 2018 on the theme of “Promoting Economic Prosperity in Asia.”

 

Pakistan’s delegation to the meeting includes Senator Muhamamd Ali Saif, Senator Ayub Afridi, Senator Moula Bux Chandio, Senator Mir. Kabeer Ahmed Muhammad Shahi, Senator Nuzhat Sadiq, Chaudhry Salik Hussain, and MNA, Makhdoom Zain Hussain Qureshi, MNA as well as Secretary Senate, Amjad Pervez Malik.

 

Earlier, the Parliamentary delegation also attended the meeting of the Executive Council of APA during which it reiterated the need for coming up with financial contributions for streamlining the affairs of APA on a permanent basis. Pakistan also expressed its willingness to contribute an appropriate amount to be agreed unanimously by the APA Member Parliaments in this regard.

 

The Pakistani Parliamentary delegation will participate in numerous APA Standing Committee meetings during the course of the event, in addition to holding several bilateral meetings on the side-lines.

Daha fazla fotoğraf https://goo.gl/FdcZ2Z

HABER : ADNAN FİŞENK

Abdul Akbar | First Secretary (Press) | Embassy of Pakistan
37 Iran Caddesi.GOP, Ankara, Turkey | Tel: +90 (312) 4270243, Fax: 4670337

Follow us on FacebookTwitterYouTubeBlogger

Tüm ekleri zip dosyası olarak indir

  • 4.JPG
    2.3MB
  • 1.jpg
    2.6MB
  • 2.JPG
    3.2MB
  • 3.JPG
Tema Tasarım |