TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Yaşam 10 Haziran 2019

Pakistan’ın turizm potansiyelini gösteren

ANKARA: 28 Mayıs 2019: Pakistan’ın turizm potansiyelini Türkiye’de tanıtmak amacıyla Pazartesi akşamı Türk seçkin kişilerinin, diplomatların, tur…

Pakistan'ın turizm potansiyelini gösteren belgesel Türkiye'de gösterime çıktı

ANKARA: 28 Mayıs 2019: Pakistan’ın turizm potansiyelini Türkiye’de tanıtmak amacıyla Pazartesi akşamı Türk seçkin kişilerinin, diplomatların, tur operatörlerinin ve medya temsilcilerinin dahil olduğu çok sayıda konuğun katıldığı bir törende “Muhteşem Pakistan” adlı bir belgesel gösterime çıkarıldı.

Misafirleri olayda konuk eden Pakistan Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi Pakistan’ın yoğun bir turizm potansiyeline sahip olduğunu söyledi.  Kendisi Seyahat ve Turizm Rekabet Endeksinin Pakistan’ı bölgedeki 122 ülke arasında 24. konumda gösterdiği bilgisini verdi.  Pakistan’ın çok çeşitli bir kültürel mirasa  ve zengin bir tarihi, dinsel ve ruhani arka plana sahip bir millet olduğunu söyledi.  Pakistan muhteşem dağlardan harika düzlüklere ve nefis çöllere kadar uzanan olağanüstü derecede ilham verici manzaralara sahip olduğunu ekledi.

Büyükelçi Qazi Pakistan’ın üç antik uygarlığın beşiği olduğunu belirtti – Mehrgarh, İndus Vadisi ve Gandhara. Kendisi Pakistan’ın 8,000 metrenin üzerinde en çok dağa sahip ikinci ülke olduğunu söyledi, buna dünyadaki en yüksek ikincisi olan K-2’da dahildir.  Pakistan aynı zamanda kutuplar bölgesi dışında en büyük buzullara sahiptir.  Bu dağlar ve buzullar maceracılar için olağanüstü fırsatlar sunar.

Parlamento üyesi ve Pakistan-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Sayın Ali Şahin konuşmasında Pakistan’ın olağanüstü bir kültür ve yaşam mozaiği olduğunu söyledi.  Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi için Pakistan’da yedi yıl kalan Ali Şahin Pakistan’ın Tanrının Hint Okyanusuna resmettiği muhteşem bir resim olduğunu belirtti.  “Aklınız bir halkı ve ülkeyi görmek istediği gibi kabul eder – Ben de gözlerimle ve ruhumla böyle bir Pakistan gördüm ve çok sevdim” diye ekledi.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Özgül Özkan Yavuz Pakistan’ın doğasının, tarihinin ve kültürel mirasının Türk halkı arasında her zaman merak ve ilgi uyandırdığını belirtti.  Kendisi zengin kültürel mirasıyla ve dört mevsimin birlikte yaşandığı olağanüstü doğasıyla Pakistan’ın büyük bir turizm potansiyeline sahip olduğunu söyledi.  Kültür ve Turizm Bakanlığından gelen bir uzmanlar ve kıdemli memurlar heyetinin turizm sektöründe işbirliği fırsatlarını araştırmak için yakınlarda Pakistan’ı ziyaret edeceği bilgisini verdi.

5 bölümden oluşan ve Pakistan’ın Gilgit Baltistan ve Azad Cammu ve Keşmir’in yanı sıra dört eyaletini gösteren “Muhteşem Pakistan” belgeselinin Türk Devlet Televizyonunda gösterildiğini ekledi – TRT Belegesel.

Abdul Akbar | First Secretary (Press) | Embassy of Pakistan

HABER : ADNAN FİŞENK

 • 1 Honourable guests with Ambassador of Pakisan during launch of Amazing Pakistan documentary at Ankara on 27 May 2019.JPG
  1.2MB
 • 4 Ambassador Syris Qazi welcoing guests.JPG
  914.4kB
 • 2 Member of Turkish Parliament Ali Sahin addressing guests during alunch of Amazing Pakistan documentary in Ankara on 27 May.JPG
  999.6kB
 • 3 Deputy Minister for Culture & Tourism of Turkey addressing during launching ceremony of Amazing Pakistan documentary.JPG
  991.6kB
 • 5 Deputy Culture Minister and Ambassador during tour of photographic exhibition at Ankara.JPG
  1004.6kB
 • 6 Ambassador Syrus Qazi presenting a certificate to Ms Burcu who was the anchor of documentary Amazing Pakistan.JPG
  894.9kB
Tema Tasarım |