TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Ekonomi, Gündem 4 Ocak 2019

Pakistan’la karşılıklı ticaretimizi artırmalıyız

Türkiye ve Pakistan arasındaki ticaret ve yatırım ilişkileri ele alındığı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun evsahipliğindeki yemeğe,…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB ve Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen çalışma yemeğinde yaptığı konuşmada, “Türkiye ile Pakistan, her alanda böyle yakın ilişkideyken, ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi bizi mutlu etmiyor. Yarım milyar doların biraz üzerindeki karşılıklı ticaretimiz, iki kardeş ülkeye yakışmıyor” dedi.​

Türkiye ve Pakistan arasındaki ticaret ve yatırım ilişkileri ele alındığı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun evsahipliğindeki yemeğe, Pakistan Başbakanı Imran Khan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Pakistan Dışişleri Bakanı Makhdoom Shah Mehmood Qureshi, Pakistan Planlama Bakanı Makhdoom Khusro Bakhtyar ve Pakistan Başbakan Özel Danışmanı Syed Zulfiqar Abbas Bukhari katıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Başbakan Khan’ın siyasetteki başarısı yanında, spor, akademik hayat ve sosyal sorumluluk projelerindeki başarısını da bildiklerini belirterek, “Pakistan halkı bu açıdan çok şanslı. Pakistan halkı, hem sevilen çok yönlü bir siyasetçiyi Başbakan olarak seçmesi, hem de iyi bir lideri ülkesine kazandırması suretiyle, ferasetini de göstermiş oldu. Bu vesileyle Pakistanlı kardeşlerimi de kutluyorum” dedi.

Türkiye’nin FETÖ terör örgütüne karşı gösterdiği mücadeleye verdiği destekten dolayı Başbakan Khan’a teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, “Biz de TOBB olarak her zaman Pakistan’ın yanında olduk. 2010 yılında Pakistan’da yaşanan sel felaketinde Türk iş dünyasını seferber ettik. Pakistanlı kardeşlerimizin yanında yer aldık. Ülke çapında kampanya yapıp, topladığımız 4,7milyon dolar yardımı Pakistanlı kardeşlerimize gönderdik” şeklinde konuştu.

Türkiye ile Pakistan’ın her alanda yakın ilişkideyken, iki ülke arasındaki ticaret hacminin kendilerini mutlu etmediğine vurgu yapan Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Yarım milyar doların biraz üzerindeki karşılıklı ticaretimiz, iki kardeş ülkeye yakışmıyor. Karşılıklı yatırımlarımız da benzer şekilde istediğimiz seviyede değil. Türkiye’nin Pakistan’daki toplam doğrudan yatırımları 1 milyar dolar. Pakistan’ın Türkiye’deki doğrudan yatırımları ise 600 milyon dolar civarında. Müteahhitlik firmalarımız tüm dünyada olduğu gibi, Pakistan’da da önemli projeler gerçekleştirdi. Toplam 59 projeyi başarıyla tamamladı. İşbirliğimiz kapsamında Türkiye-Pakistan Ticaret Odası Forumu’nu kurduk. Firmalarımızın yaşadığı sorunları, burada görüşüp, sonra da Türkiye’de ve Pakistan’da hükümetlerimize sunacağız. Ticarette korumacı politikalardan şikâyetçiyiz. Korumacılığın halkımızı fakirleştireceğini düşünüyoruz”.

Vize konusunda yaşadıkları soruna da değinen TOBB Başkanı, “Biz dostuz; kardeşiz. Kardeşler birbirlerinin evine izin alarak mı gitmeli? Vize uygulaması, ticaretin önünde ciddi bir engel olarak karşımızda duruyor. Hiç olmazsa iş dünyasını bu vize sorunundan kurtarmamız lazım. Bize destek olun. Burada bulunan Türk iş dünyasına fırsat verin. Daha fazla yatırım yapalım. Daha fazla karşılıklı ticaret yapalım” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin beyaz eşya, inşaat malzemesi, çimento, otomotiv ve yedek parçalarında, gemi inşa sanayinde, Avrupa’nın en önemli tedarikçilerinden olduğunu söyledi.

Türkiye’nin ihracatının yüzde 90’ından fazlasının sanayi ürünü olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Bunların yarısını da Avrupa ve ABD gibi, rekabetin en yüksek olduğu ülkelere yapıyoruz. Turizmde, yurtdışı müteahhitlikte dünya çapında başarı hikayelerine imza atıyoruz. Turizmde 40 sene önce ismimiz duyulmazken, özel sektörümüzün yatırımları ve vizyonuyla, bugün dünyada ilk 10 destinasyon içine girdik. Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi listesinde, 46 Türk müteahhitlik firması bulunuyor. Bu sayıyla listede ABD’nin de önünde 2. sıradayız. Biz, tecrübemizi kardeşlerimizle paylaşmaya hazırız. Özellikle de Pakistan-Çin ekonomi koridoru kapsamındaki alt yapı yatırımlarında, Türk müteahhitleri olarak daha fazla pay almak isteriz” dedi.

Hisarcıklıoğlu konuşmasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yapısı ve çalışmaları hakkında da bilgiler verdi.

Kaynak : www.tobb.org.tr
Haber : Adnan FİŞENK

Tema Tasarım |