TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, TBMM Haberi 4 Aralık 2018

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU

Plan ve Bütçe Komisyonu, Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi Kurulması, yaşlılık aylıkları için 1000 liranın alt sınır…

Plan ve Bütçe Komisyonunda, Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi kurulması, yaşlılık aylıkları için 1000 liranın alt sınır belirlenmesi, Hazine ve Maliye Bakanlığının farklı kira sertifikası türlerinden ihraç yapabilmesi, işsizlik ödeneğinde devamsızlık nedeniyle ödememe durumunun ortadan kaldırılması gibi düzenlemeler içeren "torba teklif"in tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Komisyon Başkanı Bilgiç, görüşmelere yarın devam edilmek üzere toplantıyı kapattı.

Plan ve Bütçe Komisyonu, Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi Kurulması, yaşlılık aylıkları için 1000 liranın alt sınır belirlenmesi, Hazine ve Maliye Bakanlığının farklı kira sertifikası türlerinden ihraç yapabilmesi, işsizlik ödeneğinde, devamsızlık nedeniyle ödememe durumunun ortadan kaldırılması gibi ekonomi alanında düzenlemeler içeren “torba teklif”i görüşmek üzere toplandı.

AK PARTİ Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığındaki komisyonda, AK PARTİ Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ve milletvekili arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmelerine başlandı.

Görüşmelere geçilmeden önce milletvekilleri, usul hakkında söz aldı.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, “torba yasa” uygulamasından daha önce de şikâyet ettiklerini, “yeni sistemde yasaların artık torba şeklinde gelmeyeceği”nin söylendiğini ancak uygulamaya devam edildiğini savundu. Kuşoğlu, teklifin “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin daha en başından iflasını gösterdiğini öne sürdü.

Teklifte, Anayasa’ya aykırı düzenlemeler bulunduğunu iddia eden Kuşoğlu, “Yasamayı doğru dürüst yapalım ama bu şekilde yasama yapılmaz.” ifadesini kullandı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da bakanlıkların teklifi hazırlayan milletvekillerine bilgilendirme yaptığını ancak tüm milletvekilelerine bilgi verilmesi gerektiğini savundu.

Paylan, teklifi basına AK PARTİ Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un açıkladığını ancak teklifte imzası bulunmadığını ifade ederek, “Sayın Mehmet Muş torbacımız. Torbayı alır, gelir. Torba yasanın torbacısı. Mehmet Muş’un burada imzası yok. Torbayı Mehmet Muş almış Altunyaldız’a vermiş, o da komisyon başkanımızın önüne koymuş. Bu hülleler doğru değil, samimi olun.” diye konuştu.

AK PARTİ Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir de kullanılan tabirlere dikkat edilmesini isteyerek, “torbacı” ifadesinin kullanılmasını doğru bulmadığını söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, teklifin milletvekilleri daha çalışmadan hızlı bir şekilde komisyona gelmesinin yanlış olduğunu savundu.

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu da kanunlarının iyi şekilde yapılmadığını öne sürerek “Torba kanun ayıplı bir sistem.” dedi.

AK PARTİ Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ise “torba kanun” ve “torbacı” ifadesinin incitici olduğunu vurguladı. Öztürk, artık bu tür tekliflere “torba kanun” denilmemesi gerektiğini belirtti.

Komisyon Başkanı Bilgiç de “torba teklif” kavramının hukukun içerisinde olduğunu söyledi. TBMM Genel Kurulunda yasama çalışmalarının, İçtüzükten kaynaklanan hakların suiistimal edilmesinden dolayı tıkanmasının torba yasa ihtiyacını ortaya çıkardığını anlatan Bilgiç, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde doğaldır ki kanunları milletvekilleri teklif ediyor. Milletvekillerinin bunları hazırlarken bakanlar, bakan yardımcıları, bürokratlarla görüşerek, yürütmenin ihtiyacı olduğu alanlarda bu düzenlemeleri bir araya getirmelerinden daha doğal bir şey olamaz.” diye konuştu.

Plan ve Bütçe Komisyonunda, Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi kurulması, yaşlılık aylıkları için 1000 liranın alt sınır belirlenmesi, Hazine ve Maliye Bakanlığının farklı kira sertifikası türlerinden ihraç yapabilmesi, işsizlik ödeneğinde devamsızlık nedeniyle ödememe durumunun ortadan kaldırılması gibi düzenlemeler içeren “torba teklif”in tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Teklif sahibi olarak AK PARTİ Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, komisyona bilgi verdi.

Teklifin, 71 maddeden oluştuğunu anımsatan Altunyaldız, bunun kamu hizmetlerinin daha etkin yürütülmesi amacıyla çeşitli alanlarda ihtiyaç duyulan düzenlemeleri içerdiğini söyledi.

Altunyaldız, teklifte, terörle kahramanca mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına sağlanan sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi, kira bedelinin belirlenmesinde Üretici Fiyat Endeksi yerine Tüketici Fiyat Endeksi artış oranının esas alınması, konut hesabına katılanlara uygulanan devlet katkısı tutarının artırılması gibi düzenlemelerin bulunduğunu anlattı.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, “torba yasa”lara karşı olduklarını vurgulayarak, Mecliste kanun tekliflerinin usul ve esasları hakkında bir düzenleme yapılması gerektiğini savundu.

Teklifle, yaşlılık aylıkları için alt sınırın 1000 lira olarak belirlendiğini ifade eden Kalaycı, “Bu uygulamayı destekliyoruz ama genel anlamda emekli aylıkları arasındaki eşitsizlikleri düzenleyecek bir intibak yasası gerekiyor.” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ise teklifle işsizlik maaşı almanın kolaylaştırıldığını dile getirerek, “Bunu destekliyoruz ama işsizlik maaşı almayı daha da kolaylaştırmak için önerge vereceğiz.” dedi.

Teklifteki, “Finansal sistemin bütününe sirayet edebilecek ölçüde olumsuz bir gelişmenin Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi tarafından tespiti halinde, üye kurum ve kuruluşların yetkileri dışında alınması gereken tedbirleri belirlemeye Cumhurbaşkanı yetkili olup, ilgili bütün kurum ve kuruluşlar belirlenen ve tedbirleri derhal uygulamakla yetkili ve sorumludur.” şeklindeki düzenlemeyi eleştiren Bekaroğlu, “Bu 22. madde, gerçekten Cumhurbaşkanına finansal OHAL yetkisi veriyor.” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan da Cumhurbaşkanına çok fazla yetki verildiğini savunarak, “Bütün yetkiler tek adama verildiğine göre, bu tek adam rejimidir. Bu kanun teklifiyle, aslında bizim ‘tek adam rejim’ söylemimizi haklı ve doğru çıkarıyorsunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu da teklifteki “cumhurbaşkanı yetkilidir” kavramının hukuken sıkıntılı olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Tatlıoğlu, “Düzenlemelerde, bu dili kullananlar yüzünden Cumhurbaşkanı hak ettiğinden daha fazla sopa yiyor. Burada kastedilen, cumhurbaşkanının şahsı değildir, bunu biliyoruz, ‘cumhurbaşkanlığı yetkilidir’ diyelim.” önerisinde bulundu.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç ise “Cumhurbaşkanı yetkilidir” ifadesinin Anayasa’ya uygun olduğunu söyledi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, ciddi bir ekonomik kriz yaşandığını savundu.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesinin, yerel mahkemece “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a verilen 4 yıl 8 ay hapis cezasını onamasını eleştiren Paylan, “Siz yabancı yatırımcı olsanız, AİHM kararını tanımayan bir cumhurbaşkanının ülkesine yatırım yapar mısınız?” diye sordu.

Konuşmaların ardından, teklifin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı ve maddelerine geçilmesi kabul edildi.

Komisyon Başkanı Bilgiç, görüşmelere yarın devam edilmek üzere toplantıyı kapattı.

meclishaber.tbmm.gov.tr

Tema Tasarım |