TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem 12 Aralık 2018

Rize Emiyet Müdürlüğünde Silahlı Saldırı

Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, Rize Emniyet İl binasında silahlı saldırıya uğradı. Saldırı sonrasında yaralı olarak hastaneye…

Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, İl Emniyet Müdürlüğü binasında bir polis memurunun silahlı saldırısına uğradı. Müdür Verdi saldırı sonrasında kaldırıldığı hastanede şehit oldu.

Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, Rize Emniyet İl binasında silahlı saldırıya uğradı. Saldırı sonrasında yaralı olarak hastaneye kaldırılan Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı ve şehit oldu.

Saldırıda Personel Şube Müdürü Ercan Polat ile koruma polisi Yiğit Can Köksal da yaralandı. Silahlı saldırıyı, 14 yıldır trafik şubede polis memuru olan Rize’nin Derepazarı ilçesine bağlı Trafik Şube’ye kayıtlı İsmail Hakkı Saraçoğlu gerçekleştirdi. Saldırgan polis memurunun yaralı olarak gözaltına alındığı öğrenildi.

İddialara göre olay şöyle gerçekleşti; saldırgan polis memuru İsmail Hakkı Saraçoğlu tayin sorunu nedeniyle Personel Şube Müdürü Ercan Polat’la tartıştı. Polis memuru İsmail Hakkı Saraçoğlu tartışma sonrasında, özel kalem müdürlüğüne bıraktığı silahını alarak Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi ve Personel Şube Müdürü Ercan Polat’ı vurdu. Saldırgan polisi etkisiz hale getirmek isteyen bir koruma polisi de, saldırgan polis tarafından ayağından vuruldu. Kısa süreli yaşanan çatışma sonrasında saldırgan yaralı olarak yakalandı.

Saldırıda yaralanan Personel Müdürü Ercan Polat ve koruma polisi Yiğit Can Köksal durumunun iyi olduğu ve hastanede tedavi altına alındığı öğrenildi.

Bugün saat 15.00 sıralarında meydana gelen olay sonrasında, çevik kuvvet ve özel harekat ekipleri binaya girdi. Rize İl Emniyet Müdürlüğü’ne giriş çıkışlar yasaklandı. Savcılık konuyla ilgili soruşturma başlattı.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU RİZE’YE HAREKET ETTİ

İçişleri Bakanı Soylu ilk açıklamasında, “Rize Emniyet Müdürü şu an hastanede. İnşallah doktorlarımız kurtarmak için çaba gösteriyor” demişti. Soylu, olayı araştırmak üzere bakan yardımcısı ile emniyet müdürünün Rize’ye gittiğini söylemişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da şehit haberinin gelmesinin ardından Rize’ye hareket ettiği öğrenildi.

RİZE VALİSİ: POLİS MEMURU DİYEMİYORUM BİR HAİN

Rize Valisi Kemal Çeber, İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’nin uğradığı silahlı saldıra şehit olmasının ardından, basın mensuplarına açıklamada bulundu. Vali Çeber, “Maalesef çok üzücü, elim bir olay. Çok sevilen, çok başarılı Altuğ müdürümü şehit olmuştur, 2 arkadaşımız yaralanmıştır. Biri personel şube müdürümüz, biri de Altuğ müdürümüzün koruması. Yaralılarımız nispeten iyi, ikisi de ameliyata alındı” dedi. Vali Çeber, saldırıdan sonra gözaltına alınan polis memuru ile de bilgiler vererek, şunları söyledi:

“Olayı gerçekleştiren de Derepazarı ilçesinde görevli trafik polisi. Bugün emniyetin görüş günü, Altuğ müdürümüz, onunla da görüşüyor. Bunlar görüşmeye girerken gerekli tedbirler alınmakla birlikte, görüşmeden sonra dışarı çıkıyor, silahını aldıktan sonra çok ani bir şekilde makama geri dönüyor. Sonra orada Altuğ müdürümüzü ve personel şube müdürümüzü, ardından da içeri müdahale için giren koruma arkadaşımızı yaralıyor. Altuğ müdürümüz hastanaye geldiğinde durumu ağırdı. Maalesef biraz önce şehit oldu. Hepimiz çok üzgünüz.”

Vali Çeber, saldırının nedeniyle ilgili sorular üzerine ise şöyle konuştu:

“Bilgiler henüz çok taze ancak ilk söylenen, bu arkadaşımız burada bir üniversite kazanmış, aslında Derepazarı buraya çok yakın bir ilçemiz ama il merkezine gelmek istemiş. Ama tabi planlama var, bu sanırım uygun görüşmemiş, muhtemelen istediği sonucu alamadı. Biz ilk etapta o şahısla ilgili de, ben ona ‘polis memuru’ diyemiyorum, o hainle ilgili de bir şeyler sorduk. Bu sıkıntısının dışında sessiz, kendi halinde bilinen birisi. Tabi cezasını çekecek.”

“15 TEMMUZ KAHRAMANLARINDAN”

AKP Rize Milletvekili Muhammed Avcı, Şehit Emniyet Müdürü Verdi’nin 15 Temmuz’un kahramanlarından biri olduğunu ifade etti. Avcı, saldırının tayin isteği sebebiyle gerçekleştiğine dair bilgiler olduğunu söyledi.

ŞEHİT ALTUĞ VERDİ KİMDİR

1972 yılında İstanbul’da doğdu. 1989 yılında Polis Koleji’nden, 1993 yılında Polis Akademisi’nden mezun oldu. İstihbarat Daire Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kudüs Başkonsolosluğu, Şırnak Emniyet Müdürlüğü, Adana Emniyet Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Kosova Barış Gücü, Birleşmiş Milletler Haiti Barış Gücü, Mersin Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığında değişik rütbelerde görev alan Verdi, 28 Aralık 2016 tarihinde 1.Sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne terfi etti.

İstanbul İl Emniyet Müdürlügünde Özel Hareket Şube Müdürü olarak görev yaptı.

19 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete ’de yayınlanan ve 2017/348 sayılı Kararname ile Rize Emniyet Müdürü olarak atandı.

Evli ve bir kız babası olan, iyi derecede İngilizce bilen Verdi, ABD ve Almanya başta olmak üzere birçok yabancı ülke nezdinde düzenlenen toplantı ve programlarda Türkiye’yi başarıyla temsil eden isimlerdendi. /ODATV

medyaspot

Tema Tasarım |