TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 20.05.2021 93 Görüntüleme
Rusya, turist  gönderecek mi?..

Rusya, turist gönderecek mi?..

Necdet Buluz

Rusya’nın nisan ayında aldığı kararla 15 Nisan – 1 Haziran arası Türkiye’ye charter uçuşlarını kaldırmasının ardından, bu yasağın 1 Haziran’da sona ermesi için Türkiye’nin diplomatik çabaları sürüyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Turizm Bakanı Ersoy bu nedenle Moskova’ya giderek bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Moskova’da yapılan müzakerelerin ardından Rusya’nın Türkiye’ye heyet yollama kararı alması, karar sürecinin 1 Haziran’a kadar tamamlanıp tamamlanmayacağı sorularını gündeme taşıdı. İşte bu konudaki gelişmeler:

Rus tarafının, “görüşmelerde Türkiye tarafından sunulan bilgi ve raporları değerlendirdikten en sonra Türkiye”ye durumu yerinde incelemek üzere bir heyet yollayacağını” açıklaması, bu sürece ilişkin takvimi tartışmaya açmış görünüyor. Daha önce konu ile ilgili yazdığımız yazıda “Rusya ayak sürüyor” demiştik.

Bu süre içinde Rus tarafının hem ön değerlendirmeyi yapması hem Türkiye’ye heyet yollaması hem de dönecek heyetin raporu sonrası hükümetin charter uçuş yasağının 1 Haziran’dan sonraki akıbetine karar vermesi gerekiyor .Bunun da zaman alacağını söylemeliyiz.

Bazı sektör temsilcileri, Türkiye’de vaka sayısındaki hızlı düşüşün ve turizm destinasyonlarında alınan yoğun önlemlerin Rus tarafına ayrıntılı raporlarla sunulduğunu, Rus turistlerin yoğun talebi de dikkate alınarak charter seferlerinin 1 Haziran’da başlatılmasına objektif bir engel kalmadığını düşünüyor.

Rusya’da sektörün yayın organlarından Tourdom.ru’da, her ne kadar resmi makamlar tarafından “bu konuda henüz bir karar alınmadığı” açıklansa da, uçuş yasağının 2-30 Haziran dönemini kapsayacak şekilde uzatılması ihtimalinin yüksek olduğu iddia edildi. “Temmuz başına kadar Türkiye yerine bir başka destinasyonun Rus turistler için açılabileceği” iddiasına da yer veridi.

Anlayacağınız Rusya işi karışık.

Türk tarafı ile Moskova’da müzakerelerin sürdüğü saatlerde Aeroflot’un “Haziran ayında Türkiye’ye bilet satışını durdurma, şu anda izin verilen haftalık iki uçuş dışındaki seferleri iptal etme” kararı vermesine ne demeli?

Moskova’da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüşmelere Rus tarafından başkanlık eden Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova’nın Türkiye ile ilişkilerin önemine dair verdiği olumlu mesajların altı çizildi.

Rus hükümetinin web sitesinde, Golikova’nın sözleri şu şekilde aktarıldı:

Tatyana Golikova, Rusya ile Türkiye arasında iş birliğinin geliştirilmesinin önemine dikkat çekti.

“Rusya-Türkiye ilişkilerinin dinamik gelişimiyle, ticarette, ekonomide, sanayide ve yüksek teknolojilerde işbirliğinin genişlemesiyle yakından ilgileniyoruz. Enerji, ulaşım, altyapı ve dijital alanlardaki büyük projeleri ortaklaşa teşvik edeceğiz. Türkiye, Ruslar için en popüler ve en sevilen tatil yerlerinden biridir. Aynı zamanda, Rus vatandaşlarının can ve sağlık güvenliğinin sağlanması koşulsuz bir öncelik olmaya devam ediyor. Türkiye, Ruslar için en popüler ve en sevilen tatil yerlerinden biridir. Aynı zamanda, Rus vatandaşlarının can ve sağlık güvenliğinin sağlanması koşulsuz bir öncelik olmaya devam ediyor” dedi. Golikova’ya göre, Türkiye ve Rusya’daki morbidite seviyesi dikkate alınarak, sağlık ve epidemiyolojik durumu değerlendirmek için operasyonel merkez tarafından onaylanan kriterler temelinde uçuş ve turizme yeniden başlama konusu kararlaştırılacak. Durumu ve hava trafiğinin yeniden başlama olasılığını değerlendirmek için taraflar, Rospotrebnadzor ile Türkiye’nin sorumlu kurumları arasında istişarelerin yanı sıra, yetkili yürütme makamlarının temsilcilerinin de dahil olacağı bir Rus heyetinin Türkiye’yi ziyaret etmesini kabul etti. Ziyaret sırasında, alınan güvenlik önlemleri için turistik tesislerin teftişi yapılacak. Ayrıca toplantıda, diğer şeylerin yanı sıra karşılıklı turist gezilerinin yeniden başlaması için gerekli koşulları belirleyecek ortak bir eylem planı geliştirilmesine karar verildi. Bu karar, Türkiye’deki tatil beldelerinde Rus turistlerin sağlığının korunmasını sağlayacaktır.”

BBC ise gelişmeleri değerlendirdiği haberde “Rusya’nın, mevcut kısıtlamaları gözden geçirmek için Türkiye’den “süre istediği” bildirildi” ifadesine yer verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile geldiği Rusya’nın başkenti Moskova’da açıklamalarda bulundu.

Bakan Ersoy Türkiye’nin hava trafiğinin tekrar açılmasıyla ilgili taleplerinin Rusya tarafından olumlu karşılandığını belirterek “Sadece yerinde gözlemleyip nihai kararı vermek için biraz süre istediler” dedi.

Ersoy, “Raporların değerlendirilmesi sonucunda bize en kısa süre içerisinde döneceklerini söylediler. Raporların değerlendirilmesinin ardından Türkiye’de yerinde gözlemlemeyle ilgili bize hemen bir ziyaret tarihi verecekler. Çok kısa bir sürede netleşecektir” dedi.

Rus yetkililerin, Türkiye’de resmi verilere göre vakaların düşüşe geçmesinin farkında olduklarını söyleyen Ersoy, “Vaka sayılarındaki düşüşü, iyi gidişatı görmemiş olsalardı yerinde gözlemleme talepleri olmazdı” değerlendirmesinde bulundu.

Ziyareti kapsamında Sputnik V aşısının Türkiye’ye sevkiyatıyla ilgili konuları ele aldıklarını anlatan Ersoy, “Sputnik V aşısını Türkiye’ye öngörülenden daha hızlı ve daha yoğun bir kapasiteyle nasıl getirebiliriz, bununla ilgili taleplerimizi ilettik” diye konuştu.

Rus yetkililerin söz konusu talepleri değerlendirip farklı seçenekler üzerinde çalışıp tekrar dönüş yapacaklarını belirten Ersoy, “Daha fazla miktarda Sputnik V aşısını daha kısa sürede nasıl teslim edebilirler, ne tür alternatifler geliştirebilirler, bizi bu hafta içerisinde bilgilendireceklerini söylediler. Mayıs sonu Haziran başı, mümkünse bu ay içinde ilk sevkiyatı yapmak istiyorlar. Ama biz sevkiyat sayılarının artırılmasını ve hızlandırılmasını talep ettik” ifadelerini kullandı.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |