TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa CUMHURBAŞKANLIĞI Haberleri, Gündem 13 Ocak 2019

Savunma sanayimizi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Sakarya Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Savunma sanayimizin dışa bağımlılığını yüzde…

“Savunma sanayimizi çok daha güçlü kılacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Sakarya Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Savunma sanayimizin dışa bağımlılığını yüzde 80’den yüzde 35’lere kadar düşürdük. Savunma sanayi içinde yer alan bütün girişimcilerimizin yanındayız, arkasındayız ve onlarla beraber savunma sanayimizi çok daha güçlü kılacağız” dedi.

Play
Current Time0:00
/
Duration Time0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
0:00
Fullscreen
00:00
Mute

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Serdivan Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen, AK Parti Sakarya Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Programı’nda partililere ve vatandaşlara hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında AK Parti olarak tek amaçlarının Sakarya’yı, Sakarya halkını hak ettiği hizmetlere kavuşturmak olduğuna vurgu yaparak, AK Parti üyelerinden 504 bininin seçmen kütüklerinde kaydının bulunmadığının tespit edildiğine, önceki seçime göre ilçe değiştiren 1,5 milyon kişi içinde 222 bin AK Parti üyesi bulunduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk defa bir milyon gencin oy kullanacağına dikkati çekerek, AK Parti teşkilatlarının bu konularda yoğun şekilde çalışması gerektiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm il ve ilçe başkanlarımıza buradan bir kez daha talimat veriyorum; seçmen kütüklerinde isimleri yer almayan üyelerimizin adreslerini bulup kayıtlarını yaptıracaksınız. Üyemiz olmayan vatandaşlarımıza da hoş geldiniz ziyaretine gideceksiniz. Oy verme hakkı kazanan her gencimize ulaşıp onları siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel hakları konusunda bilgilendirecek, kendilerini partimize siyaset yapmaya davet edeceksiniz” diye konuştu.

“SAKARYA’YA 16 YILDA 24 MİLYAR LİRA YATIRIM YAPTIK”

Gittikleri her yerde eserleriyle konuştuklarını, ana muhalefet partisinin ise sadece laf ürettiğini, iftiranın, yalanın, çirkefliğin gölgesine sığındığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sakarya’ya 16 yılda 24 milyar lira yatırım yaptıklarını, bunu bilmeyenlere söylemenin de AK Parti teşkilatlarının tüm kademelerinin görevi olduğunu söyledi.

Göreve geldiklerinde, Türkiye’yi eğitim, sağlık, adalet ve emniyet temelleri üzerinde yükselteceklerini ifade ettiklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sakarya’da 3 bin 136 yeni derslik inşa ettiklerini, yükseköğrenim öğrencileri için 9 bin 438 kişilik yurt binalarını hizmete açtıklarını, şehre ikinci devlet üniversitesi olarak Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ni kazandırdıklarını anlattı.

Son 16 yılda Sakaryalı ihtiyaç sahiplerine toplam 1,3 milyar lira tutarında sosyal yardım yaptıklarını, sağlıkta 17’si hastane, toplam 47 eseri Sakarya’ya kazandırdıklarını, 6 sağlık tesisinin inşasının da sürdüğünü bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca bin yataklı Sakarya Şehir Hastanesi’nin ihale sürecinde olduğunu kaydetti.

TOKİ aracılığıyla 7 bin 362 konutun Sakarya’da sahiplerine teslim edildiğini, kentteki 133 kilometre bölünmüş yol uzunluğunu 401 kilometreye çıkardıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattının Sakarya’ya da hizmet verdiğini, ayrıca Sakarya’da bir hızlı tren fabrikası kurulduğunu aktararak, yurt dışında alınan hızlı tren setleri ve modern metro araçlarının artık Sakarya’da üretileceği müjdesini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçilere bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyar lira tutarında tarımsal destek verdiklerini de anımsatarak, bu hizmetleri önümüzdeki dönemde daha da artırıp yenilerini ekleyerek devam ettireceklerini söyledi.

“SAVUNMA SANAYİNDE ÇOK ÖNEMLİ BİR NOKTAYA GELİNDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Sakarya’da ilk olarak, BMC firmasının tüm etapları bittiğinde 10 bin kişiye istihdam sağlayacak, toplamda 500 milyon dolarlık yatırımının temellerini attıklarını hatırlatarak, savunma sanayinin önemli şirketlerinden olan BMC’nin bu fabrikada Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılama ve ihracata yönelik üretim gerçekleştireceğini kaydetti.

Türkiye’nin savunma sanayinde geldiği noktanın çok önemli olduğunu, daha ileriye gidebilmek için de pek çok adımın atılması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tabii birileri her devirde olduğu gibi bugün de ülkemizin önünü kesmek için her türlü yola başvuruyor. İşte bu CHP’liler Arifiye’deki malum tank fabrikamızla alakalı burasının biliyorsunuz bizler Cumhurbaşkanlığı olarak, iktidar olarak ne yaptık? Burada bakın satış değil, özelleştirme değil, bu projeyle ilgili daha ileri bir modernizasyon olabilmesi için işletme devre yaptık. Nereye? BMC’ye, 25 yıllığına işletmesini oraya verdik. Ne yapacak? BMC yaklaşık 50 milyon dolar buraya yatırım yapacak. 50 milyon dolar. Daha modern bir tesis olsun ve bu modern tesiste bütün tankların vesaire birçok araç-gerecin modernizasyonu burada en ileri şekilde yapılsın. Burada çalışanlar çıkarılmayacak, özlük haklarında düşme vesaire olmayacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin elindeki tankların bakımlarını Karasu’daki fabrikada yapmak istediklerini belirterek, “Birileri çıkıyor, bu CHP zihniyeti maalesef bunun önünü kesmeye çalışıyor. Bunlarda vatanseverlik yok, bunlarda yerli-millî olmak diye bir dert yok. Bunların bütün derdi, bir yerde bir şeyin temelini mi atıyorsunuz, onun önünü kesmek” dedi.

“GELECEĞİN SAVAŞ UÇAĞI KONSEPTİNİ YAKALAMAK İÇİN ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ”

Yerli savaş uçağını üretmek için çırpındıklarını ve bunu başaracaklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İHA’ları nasıl yaptıysak, SİHA’ları nasıl yaptıysak, Akıncı’yı nasıl yapıyorsak, Allah’ın izniyle uçağımızı da yapacağız. Bir yandan F35 uçaklarının yapımına ortak olduk, diğer yandan kendi eğitim uçağımız Hürkuş’u geliştirdik, öteki yandan geleceğin savaş uçağı konseptini yakalamak için şu anda çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1930-1940’lı yıllarda Kayseri’de kurulan uçak fabrikasının yurt dışından sipariş almaya başladığını, fakat dönemin yöneticilerinin ferasetsizliği sebebiyle bu fabrikaya verilen siparişlerin iptal edildiğini, fabrikanın ihracat izinlerinin de zamanın yönetimleri tarafından askıya alındığını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aynı şekilde Etimesgut’ta tamamen askerî uçak üretimine yönelik bir tesis kurulmuştu. Bu tesise askerî uçak siparişi verilmesi için dönemin hava kuvvetleri komutanına gidenler neyle karşı karşıya kaldı biliyor musunuz? Amerika bedava uçak veriyor diyerek geri çevrildiler. Silah üreten fabrikaları soba üretimine yönelten de aynı zihniyettir. Nuri Killigil’in silah fabrikasının bir sabotajla ortadan kaldırılıp kendisinin şehit edilmesi de tarihimizin bir başka karanlık sayfasıdır.”

“SAVUNMA SANAYİ İÇİNDE YER ALAN BÜTÜN GİRİŞİMCİLERİMİZİN YANINDAYIZ”

“Kıbrıs Barış Harekâtında yaşanan tecrübeler ışığında savunma sanayimizde birtakım hamleler başlatılmışsa da maalesef bir süre sonra burada da işler yürümez hâle gelmeye başladı. Rahmetli Özal’ın gayretleriyle başlayan bazı kıpırdanmalar da arzu edilen neticelere ulaşamamıştır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Hükûmete geldiğimizde savunma sanayinin stratejik önemini gördük ve bu alandaki projeleri şahsi himayemize alarak yürütmeye başlattık. Böylece savunma sanayimizin dışa bağımlılığını hamdolsun yüzde 80’den yüzde 35’lere kadar düşürdük. Şimdi de birileri yine Türkiye’nin savunma sanayinde geldiği yeri küçümseyerek tıpkı Nuri Demirağ’a yaptıkları gibi müteşebbislerimizi yıldırmak, başka alanlara yönlendirmek istiyor. Hiç kusura bakmasınlar, biz savunma sanayi içinde yer alan bütün girişimcilerimizin yanındayız, arkasındayız ve onlarla beraber savunma sanayimizi çok daha güçlü kılacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bir dönem sadece devlete ait tesislerle savunma sanayi hamlelerini gerçekleştirmeye çalıştığını, ancak savunma sanayinde hedeflere ulaşmak için özel sektörün desteklenmesi gerektiğini de söyledi.

“BU ÜLKE NE ÇEKTİYSE HAZIRCILIKTAN ÇEKMİŞTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim için kıymetli olan sadece teknolojinin kendisini değil onun tüm aşamalarını ülkemize getirecek projelerdir. Bu ülke ne çektiyse hazırcılıktan çekmiştir. Artık bu devri kapatıyoruz. Gerçi hâlâ birtakım kurumlarımızın eski hastalıklardan kurtulamadığını duyuyoruz, görüyoruz. Bunların hesabını da en kısa sürede sorumlularından soracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” değerlendirmesinde bulundu.

Savunma sanayinin tüm alanlarında varlık göstermenin, iddia ortaya koymanın, başarıya ulaşmanın şart olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun için gerekirse kamunun elindeki fabrikaların daha farklı yöntemlerle işletilmesiyle ilgili alternatiflerin de değerlendirmeye alınabileceğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, artık Türkiye’de dışarıdan gelecek bedava yardımlara güvenerek, içerideki gayretleri, atılımları engelleyecek bir zihniyetin bulunmadığını; tam tersine, müteşebbislerin arkasında artık yerli ve millî tasarım, geliştirme, üretim, ihracat için atılan her adımına destek veren bir Cumhurbaşkanı ve devletin bulunduğunu kaydetti.

Türkiye’nin şu anda savunma sanayinde yılda 2 milyar dolar ihracat yapabilecek durumda olduğu bilgisini de veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sakarya, eskiden beri bu işlerin merkeziydi. Önümüzdeki dönemde inşallah daha büyük atılımlar, daha büyük yatırımlar, daha büyük üretimlerle Sakarya sanayideki liderliğini inşallah sürdürecektir. Fitnecilerin tahriklerine sakın ha aldırmayın. Onların derdi ülkenin veya sizlerin çıkarlarını korumak değil Türkiye’nin ayağındaki prangalardan kurtulmasına engel olmaktır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarının ardından AK Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce ve 15 ilçenin AK Parti belediye başkan adayları ile Cumhur İttifakı kapsamında Taraklı’da desteklenecek MHP adayını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan mevcut Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nu da sahneye alarak hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aday tanıtım toplantısını ardından AK Parti Sakarya İl Teşkilatı’nın düzenlediği akşam yemeğine katıldı.

medyaspot

Tema Tasarım |