TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Sİyaset 24 Mart 2020

Saygı Öztürk’ten Flaş İddia

Saygı Öztürk: Kriz Yönetim Yönergesi ‘Darbe Planı’ diye yürürlükten kaldırıldı Saygı Öztürk, bir kriz anında hangi birime…

Saygı Öztürk: Kriz Yönetim Yönergesi 'Darbe Planı' diye yürürlükten kaldırıldı Kriz Yönetim Yönergesi'ne göre tüm bakanlıkların müsteşar ve ilgili birimlerinin yetkilileri, Genelkurmay, MİT mensupları bir araya gelip ortak çalışma yürütüyor, hangi birime hangi görevler düşüyorsa eşgüdüm içinde çalışmalar yürütülüyordu.

Saygı Öztürk: Kriz Yönetim Yönergesi ‘Darbe Planı’ diye yürürlükten kaldırıldı
Saygı Öztürk, bir kriz anında hangi birime hangi görevler düşüyorsa eşgüdüm içinde çalışmalar yürütülmesini sağlayan Kriz Yönetim Yönergesi’nin, ‘Dabe Planı’ denilerek kaldırıldığını hatırlattı.

Öztürk’ün yazısı şöyle:

2009 yılında “Domuz gribi” salgını başlamıştı. O salgında dünyada toplam 18 bin 700 kişi hayatını kaybetmişti. Ülkemizde ise domuz gribinden 774 kişinin öldüğü kayıtlara geçmiş durumda.

Koronavirüsün diğer virüslerden farkı daha hızlı bulaşması. Sağlık çalışanlarını en çok korkutan da virüsün hızla yayılması durumunda sağlık sisteminin bu işin altından kalkmasının zorlaşacağıdır. Şu ana kadar alınan önlemler virüsün hızla yayılmasını önlemeye dönüktür.

Ülkemizde bir dönem hayli etkin olan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) vardı.

Bir kriz anında MGK Genel Sekreterliği, Kriz Yönetim Yönergesi’ne göre tüm bakanlıkların müsteşar ve ilgili birimlerinin yetkilileri, Genelkurmay, MİT mensupları bir araya gelip ortak çalışma yürütüyor, hangi birime hangi görevler düşüyorsa eşgüdüm içinde çalışmalar yürütülüyordu.

Ne mi oldu?

Kriz Yönetim Yönergesi, buna bağlı olarak hazırlanan diğer düzenlemelerin hemen hepsi kaldırıldı. Niçin mi? Bunların tamamı “Darbe planı” diye yürürlükten kaldırıldı

medyaspot

İlginizi çekebilir

MGK Bildirisi

MGK Bildirisi

Tema Tasarım |