TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 23.11.2018 188 Görüntüleme
Seçime,ekonomi damga  vuracak…

Seçime,ekonomi damga vuracak…

Necdet Buluz

Kafalardaki soru şu:

“Ekonomi iyi değil. Sıkıntı büyük. Pahalılık ve enflasyon dizginlenemiyor. Bu durum, Mart’ta yapılacak olan yere seçimlerde iktidar partisini etkiler mi?”

Yapılan araştırmalar ve kamuoyu yoklamaları ekonomideki gidişin seçimlere damga vurabileceğini gösteriyor.

Bu konuda ard arda yapılan kamuoyu araştırmaları var. Bunların sonuncusunu da ana muhalefet partisi CHP yaptırdı.

CHP’nin yaptırdığı ankette Türkiye’nin en önemli sorunu sıralamasında birinci yüzde 54,6 oranla ekonomi, ikinci sırada ise yüzde 13,4 oranla işsizliğin geldiği ortaya çıktı.

Seçmenin yüzde 68’i ekonomiden kaynaklı sorunları Türkiye’nin en önemli sorunu olarak görüyor. Ankette Türkiye’nin kötüye gittiğini düşünenlerin oranı yüzde 56.2 olurken, refah düzeyinin kötüleştiğini düşünenlerin oranı da yüzde 63.3 oldu.

CHP’nin Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar şirketine ekim ayında yaptırdığı ankette ekonomik krize ilişkin çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Anket sonuçları ekonomik krizin yaşanmadığı söyleminin vatandaşta hiçbir karşılığı olmadığını gösterirken, bu söylemin aksine vatandaşın ekonomi kaynaklı pek çok sorun yaşadığını da gözler önüne serdi.

Anket sonuçlarına göre “Türkiye’nin en önemli sorunu nedir” sorusuna verilen yanıtın başında yüzde 54.6 oranıyla ekonomi geldi. Aynı soruya ikinci sırada verilen yanıt ise yüzde 13,4 oranıyla işsizlik oldu. Buna göre ankete katılanların yüzde 68’i ekonomiden kaynaklı sorunları Türkiye’nin en önemli sorunları olarak görüyor.

Anket sonuçlarında Türkiye’nin gidişatı başlığı altında yer alan verilere göre Türkiye’nin kötüye gittiğini düşünenlerin oranı yüzde 56,2 olurken, ülkenin iyiye gittiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 24 oldu.

Türkiye’nin ne iyiye ne kötüye gittiğini düşünenlerin oranı yüzde 16.1 olurken, bu soruya yanıt vermeyenlerin oranı ise yüzde 3.7 oldu. AKP seçmenleri arasında Türkiye’nin kötüye gittiği yanıtını verenlerin oranı yüzde 29.6 olarak gerçekleşti.

Anket çalışması kapsamında refah düzeyine ilişkin yöneltilen sorulara verilen yanıtta geçim şartlarının kötüleştiğini düşünenlerin oranı yüzde 63,3 oldu. Geçim şartlarının iyileştiğini düşünenlerin oranı yüzde 12,1 olurken, herhangi bir değişiklik olmadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 19,1 olarak gerçekleşti. AKP seçmenleri arasında refah seviyesinin düştüğünü söyleyenlerin oranı yüzde 42,2 oldu.

Anket kapsamında “Hükümeti, enflasyonla mücadele kapsamında başarılı buluyor musunuz” sorusu da yöneltilirken, bu soruya verilen yanıtların başında yüzde 45.8 oranıyla “Başarısız buluyorum” geldi. İkinci sırada Yüzde 29,8 oranıyla başarılı bulanlar gelirken, bu soruya fikrim yok diyenlerin oranı ise yüzde 24,4 oldu.

Ankette “Son altı ayda gelir kaybı yaşadınız mı” sorusu da yöneltilirken, ortaya çıkan sonuçlar gelir kaybının büyük bir sorun haline geldiğini gösterdi.

Sonuçlara göre son altı ay içerisinde gelir kaybı yaşadığını belirtenlerin oranı yüzde 59,8 olurken, gelir kaybı yaşamadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 40.2 oldu. AKP seçmenleri arasında gelir kaybı yaşadığını belirtenlerin yüzde 45,3 olarak gerçekleşti. Ankette “Son altı ayda gideriniz arttı mı” sorusuna da yüzde 78,8 oranıyla “Evet arttı” yanıtı verildi. AKP’ye oy verdiğini belirten seçmenin yüzde 74,4’ü de giderinin arttığını bildirdi.

Anket çalışması kapsamında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başlattığı İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devredilip edilmemesiyle ilgili tartışma da soruldu. Yalnızca bu tartışmadan haberi olanlardan alınan yanıta göre İş Bankası’ndaki hisse devrini doğru bulmayanların oranı yüzde 59,7 olurken, doğru bulanların oranı ise yüzde 39,2 olarak gerçekleşti.

Özetleyelim:

Önümüzde yerel seçimler var. Seçimlerin özellikle AK Parti açısından büyük önem taşıdığını söylemeye gerek görmüyoruz.

Bizi yönetenler ekonomideki gidişi çok iyi takip ediyor.

Özellikle dar gelirlilerin gelir düzeyini iyileştirme için bir takım çalışma var. Bunun yanında işçi, memur, emekliler için yeni yılda verilecek zamla az da olsa iyileştirmeye gidilip, nefes almaları sağlanacak. Bu alanda da çalışmalar yapıldığı söyleniyor.

Seçimi alabilmek, günü kurtarmak için alınacak böylesine önlemler yararlı olur mu, bunu da seçim sandıkları açıldığında göreceğiz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |