TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 5.02.2020 932 Görüntüleme
ŞEHİT OLMAK

ŞEHİT OLMAK

Allah, şehitlerin ölmediğini ve diri olduklarını haber veriyor ve buyuruyor; “Allah yolunda öldürülenlere ‘ölüler’ demeyin. Aksine onlar diridirler ancak siz fark edemiyorsunuz.”
Şehadet yani şehitlik, büyük bir mertebedir. Allah yolunda canını feda eden bir Müslümana Allah’ın bir lütfu ve armağanıdır.
Vatan; üzerinde bir milletin yaşamını sürdürdüğü toprak parçasına verilen isimdir. Ancak vatan için sadece toprak parçasıdır demek yetersiz kalır. Çünkü vatan adeta bir ana kucağı, bir milletin, insanını bağrına basan şefkat dolu kollardır. Şairin dediği gibi;
“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır”.
Vatan sevgisi kavramı kuru bir lâftan ibaret değildir. O sevgiyi gönlümüzün derinliklerinde duyar ve hissederiz. Söz açılınca hemen coşarız.
Dinimiz, vatan savunmasından kaçmayı büyük günahlardan saymıştır. Peygamberimiz (s. a. v) “Savaşın kızıştığı zaman, savaş meydanından kaçmayı helak edici yedi günahtan biri” saymış; “Vatanın savunması için nöbet bekleyenlerin gözlerini cehennem ateşinin yakmayacağını” müjdelemiştir.
Bize düşen görev şu anda sahip olduğumuz devletimizi, milletimizi korumak ve de tabi ki bu ülke uğruna şehit olan insanlarımızın çabalarını boşa çıkarmamak, emaneti zayi etmemek, emanete hıyanet etmemek ve bizden sonraki nesillere bu vatanı gururla teslim etmektir.
Şehit annesi olmak; evladını en iyi en doğru şekilde yetiştirdin demektir. Ona öğrettiklerinin boşa gitmemesi demektir. Allah’ın sevmesi ve cennetine alması demektir. Çünkü Cennet ancak salih kullara mahsustur.
Bir şehidin annesi olmak demek; anne olarak görevini en iyi ve en güzel şekilde yerine getirdin demektir. Çünkü sen evladının sadece buradaki fani hayatını değil, öbür dünyadaki baki hayatını da garantilemiş oldun. İşte ötelerdeki o hayatı her insan kendisi ve evlatları için istiyor, ama ona ancak şehitler varabiliyor.
Devletimizi payidar, milletimizi bahtiyar eyle, kahraman ordumuzu, güvenlik güçlerimizi; karada, denizde, havada her zaman muzaffer eyle, muvaffak eyle, ülkemize; dirlik düzenlik, milletimize; birlik ve beraberlik ihsan eyle.
ŞEHİT OLDU OĞLUN DEDİLER ANA; ŞEHİT OLDU ASLAN’ In. Yıkıldı sol yanım oğul. ,delik deşik oldu bağrım, ateşlerin içine atıldım, koparıldı kolum kanadım. Oysaki böyle mi olmalıydı Oğul, her daim Besmeleyle adımladığın bu kapıdan girişin. Bakmaya doyamadığım o güzel yüzüne; yapışmış şarapnel parçaları, okşamaya kıyamadığım zifir saçların; boyanmış kan kızılına, kara gözlerine kan oturmuş. İnce uzun bedenin sığar mı tahta tabuta, üşürsün oğul, üşürsün. Üstüne örttükleri o ince bezin içinde. Oysa ben sıcak yatağında bile üşüme diye kaç kez bölerdim tatlı uykularımı, eline diken batsa kanardı yüreğim, gözünden düşse bir damla yaş dolardı benim de gözlerim.
Ey şehit anneleri, sebat edin. Sizlere ve evlatlarınıza nasip olan bu mertebeye sevinin. Kıyamet gününde sevdiklerinizin yanında Cemalullah’ın huzurunda durduğunuzu hayal edin, geride kalan çocuklarınıza bunu müjdeleyin. Onların şu an cennette çok mutlu olduklarını, sizleri sabırsızlıkla beklediklerini sakın aklınızdan çıkarmayın.

Allah hepimizi kendi yolunda olanlardan ve ölenlerden eylesin.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |