TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa CUMHURBAŞKANLIĞI Haberleri, Gündem 30 Ocak 2019

Sinema sektörü temsilcileri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sinema sektörü temsilcileri ve sanatçılardan oluşan heyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etti. Play Current…

Sinema sektörü temsilcileri ve sanatçılar Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sinema sektörü temsilcileri ve sanatçılardan oluşan heyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etti.

Play
Current Time0:00
/
Duration Time0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
0:00
Fullscreen
00:00
Mute

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da hazır bulunduğu kabulde; yapımcılar Birol Güven, Şükrü Avşar, Timur Savcı, Cemal Okan, Muzaffer Yıldırım, Çağrı Özeren, Necati Akpınar, Fatih Aksoy, Kerem Çatay, Mehmet Bozdağ, Serdar Öğretici, Raci Şaşmaz, Şükrü Erol Avcı, Elif Dağdeviren, Bahadır Özdener, oyuncu ve yapımcı Şahan Gökbakar, yönetmen Onur Tan ve Mahzun Kırmızıgül, oyuncular Bülent İnal, Burak Özçivit, Oktay Kaynarca, Ata Demirer, Tamer Karadağlı, Şoray Uzun, Demet Akbağ ile yönetmen, oyuncu ve yapımcı Yılmaz Erdoğan yer aldı.

“TÜRK KÜLTÜR VE TARİHİNİ YANSITAN FİLMLER DAHA FAZLA ÇEKİLMELİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabulde, sinema sektörünün uluslararası alanda çok daha güçlü hâle gelmesi gerektiğine değinerek Türk kültür ve tarihini yansıtan filmlerin daha fazla çekilmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kültür sanat alanında bir sıçramanın gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayarak sektör için devlet yöneticileri olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Kabulde yönetmen, oyuncu ve yapımcı Yılmaz Erdoğan, Türk sinema ve dizi sektörünün uluslararası alanda rekabet gücünün artırılmasını amaçlayan yasa teklifinin geçtiğimiz günlerde kısa sürede TBMM Genel Kurulu’na gelerek yasalaşmasına işaret ederek sorunlarının çözümü noktasında daha önce böyle bir ivme ve hızı görmediklerini söyledi. Sektörün tüm paydaşlarıyla ilk kez bu kanun dolayısıyla bir araya geldiklerini belirten Yılmaz Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sektörün sorunlarının çözümünde gösterdikleri hassasiyetleri ve kabulleri dolayısıyla teşekkür etti.

Senarist ve yapımcı Bahadır Özdener, sektörün yıllardır devam eden ve âdeta kemikleşmiş bir sorununun 15 günde yasa çıkarılarak çözüldüğünü gördüklerini dile getirerek, “Başkanlık sistemini son iki haftada idrak ettik. Sağladığınız birlik sayesinde artık bizim aramızda ayrılık gayrılık olmaz” dedi. Oyuncu ve yapımcı Şahan Gökbakar millî sinema ve geleceği açısından çok önemli bir adım atıldığını belirtirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yasayı onayını “tarihî bir imza” olarak niteledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da, gerçekleştirdikleri çalıştaylara devam edileceğini, sektörün sorunları dinlenerek yine çözüm üretmede aynı hızla ilerleneceğini ifade etti.

www.tccb.gov.tr

Tema Tasarım |