TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 27.04.2021 58 Görüntüleme
Siyasi mi, sağlık mı?..

Siyasi mi, sağlık mı?..

Necdet Buluz

Rusya’nın bu sezon turizm için Mısır’ı ön plana çıkarıp, Türkiye’yi dışarıda bırakma kararı halen tartışılıyor. Kafalara takılan bazı sorulara da yanıt bulunmaya çalışılıyor. Konunun sağlıktan çok siyasi olduğu görüşü de giderek ağırlık kazanıyor.

Çünkü, birçok Avrupa ülkesi, Amerika, DSÖ ve Uzakdoğu ülkeleri Mısır’ı “riskli ülke” olarak görüyor. Pandemi ile mücadelede başarısız buluyor.

NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz, kendi bloğunda “Pandemide Mısır Türkiye’den daha mı güvenli?” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yavuz, yazısında “Rusya’nın uçuşları erteleme kararı siyasi mi, sağlık mı? ”sorusuna yanıt arıyor. Yazımızı yakından ilgilendiren bu yazıyı önemli bulduğumuz için sizlerle de paylaşmak istedik.

Konu ile ilgili bir başka soru da şu:

“Rusya 5 yıldır uçmadığı Mısır’a şimdi ne oldu da uçmaya başladı? Rusya, verileri şüpheli, aşılaması çok yavaş ve sağlık altyapısı sorunlu olan Mısır’ı, yıllardır milyonlarca vatandaşını gönderdiği Türkiye’den daha güvenli mi buluyor?”

“Rusya 1 Haziran’a kadar Türkiye uçuşlarını korona vakalarının artışına dayandırarak aniden kapattı. Pandemi sürecinde bütün ümitlerini Rusya’ya bağlamış olan turizm sektörü vurgun yemiş gibi oldu. Kimileri bu kısıtlamanın hazirandan sonra da devam edebileceğini dile getiriyorlar. Bu ani karar hepimizi şaşkınlığa çevirip, yapılmış planları alt üst ederken, kararın gerçekten sağlık mı yoksa siyasi mi olduğu hala meçhul.

Bu kararın hemen ertesinde Rusya 5,5 yıldır uçmadığı Mısır’a uçuşlarını başlatacağını açıkladı. Başlangıçta Rusya’nın 12 şehrinden olmak üzere haftada 100 uçuş gibi bir planlama var. Bütün bunlar Rusların mayıs başındaki tatil dönemine denk gelince Mısır’da bir bayram havası esmeye başladı.

Türkiye uçuş yasağını sağlıkla ilişkilendiren Rusya, Mısırdaki pandemi seyrini de mutlaka gözden geçirmiştir diye düşünüyorum. Ancak Mısır’ın sayıları çok iç rahatlatıcı değil. 106 milyonluk ülkede aşılanma süreci çok yavaş seyrediyor ve Dünya Sağlık Örgütüne göre bugün itibarı ile Mısır henüz sadece 500.000 kişiyi aşılabilmiş. Bu durumda Rusya 100 milyon kişinin aşılanmadığı Mısır’ı tehlikesiz görmüş olabilir mi?

Bununla beraber Mısır’da vaka ve ölüm sayıları şaşırtıcı oranda düşük. Toplam vaka yüksek nüfusa rağmen sadece 220.000 ve günlük ölüm 50 civarında. Eğer rakamlar güvenilir ise, Mısır bir pandemi mucizesi yaşıyor.

Bu tabloyu Dünya sağlık örgütünün (WHO) sayfasından hazırladım. Bakıp bakıp bir mantık bulmaya çalışıyorum ve Rusya’nın ‘gerçekten korona vakalarından dolayı Türkiye’yi iptal ettik’ argümanını anlamaya çalışıyorum.

Bu tablodan pek bu anlam çıkmıyor…

Rusya, verileri şüpheli, aşılaması çok yavaş ve sağlık altyapısı sorunlu olan Mısır’ı, yıllardır milyonlarca vatandaşını gönderdiği Türkiye’den daha güvenli mi buluyor?

Pandeminin ateşinin en yüksek olduğu 2020 yılında bile 1,5 milyon Rus misafir Antalya’ya geldi. Herhangi bir büyük sorun yaşanmadı. Evet, bizde o zaman rakamlar daha düşüktü ancak ne testler bu kadar fazla, ne hesaplama sistemi bugünkü gibiydi. Bununla birlikte 7 aylık süre zarfında kayda değer riskli bir sonuç oluşmadığı için Ruslar daha geçen haftaya kadar da gelmeye devam etti.

Almanya’nın ’15 Ocaktan beri yüksek rizikolu ülke’ olarak açıkladığı Mısır, turizm hareketliliği için haftalardır çeşitli PR çalışmaları yapıyor. Önce büyük bir törenle Firavun Mumyalarını devlet töreni ile müzeye taşıdılar, sonra 2500 yıllık mezarı canlı yayınla açarak dünya kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştılar. Mısır bunu her krizli dönemde yapıyor.

Ve son hamlesi Türkiye ile arası açılan Rusya’ya çelme takarak turizmini tekrar canlandırmaya çalışmak oldu.

Rusya gerçekten Türkiye’yi üzecek bu hamleyi hayata geçirecek mi, Mısır daha pandemi ile mücadelesini sürdürürken, ülkesine gelen turistlerin sağlığını koruyacak mı?

Yaşayıp göreceğiz…”

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |