TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 17.01.2019 368 Görüntüleme
SÜPER KANLI KURT AY TUTULMASI

SÜPER KANLI KURT AY TUTULMASI

Ay tutulması Dünya’nın ay ile güneş arasına girmesi olayıdır. Ayın dünyanın gölgesine girmesi ile güneşten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Dolunay zamanında ve ayın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Güneş karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında dünyanın gölgesi aya düşer.

Ay tutulması, yeryüzünün ayın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir. Ay’a karşı olan dünya yüzeyine çarpan güneş ışınları dünyanın atmosferi tarafından kırıldığı için, ay tutulmasında ay tamamen kaybolmaz. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, dünyanın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu zayıf ışık kalıntıları görünürlüğü mahalli atmosferik şartlara bağlı olarak Ay’ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır.

Ay tutulmaları duygusal, bireysel ve aile ’ye ait konuları durumları da göstermesine rağmen daha içsel kalan etkileri tetikler ayrıca bu durum toplumu politik siyasi hayata yansımaları da olmaktadır. Bu dönemde insanlar daha dışa dönük aktif olmak yerine içe çekilme olan durumu gözden geçirme yalnızlığı tercih etme eğilimleri olabilmektedir. Bu dönemde önemli kararları vermekten kaçınmak iyi olacaktır. Ay tutulmaları kişisel yaşamamızda bazı güvensizliklerde getirebilir.

 

Peki;  Süper Kanlı Kurt Ay tutulması nedir, ne zaman gerçekleşecek? Türkiye’de izlenebilecek mi, etkileri neler olacak?

Bir yüzyıl içinde 28 kez meydana gelen Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması bu kez 20 Ocak Pazar gününü 21 Ocak Pazartesi gününe bağlayacağı gece gerçekleşecektir. Ay’ın atmosferdeki ışık etkisiyle renginin turuncu ya da kızıla dönüşmesinden dolayı ismine Kanlı Ay Tutulması ismi verilmiştir. “Süper” denmesinin sebebi ise, Ay’ın tam Dolunay evresinde iken tutulma yaşamasıdır.

“Kurt” sıfatını almasının sebebi aslında eski Kızılderili kültüründen geliyor. Eskiden beri Ocak dönemindeki Dolunaylarda kurtların tam Tutulma anında uluduğuna şahit olunmuş bu sebeple uzun kış gecelerinde meydana gelen Tutulmalara Kurt Dolunayı veya Kurt Ay tutulması denilmiş.

Tarih boyunca Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması korku ve felaketlerin habercisi olarak yorumlandı. Bunlardan en çok dillendirileni ise Süper Kanlı Kurt Ay Tutulmasının kıyamet alameti olduğu. Komplo teorisyenleri bu ayetlerin kıyametin alametine ya da kıyamet gününe dair işaretler olduğuna inanıyor.

Vahiy Kitabı’nın 6. suresindeki 12 ve 14’üncü ayetlerin de Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması ile ilgisi bulunduğu da iddia edildi.

 

 

Aslında Ay Tutulmaları çok kuvvetli Dolunaylardır. Dolunay, Ay ve Güneş’in birbirine zıt konumda oldukları gökyüzü olaylarıdır.  Sabah 08.15’de Ay ve Güneş birbirine tam zıt açıda bulunacak. Güneş, Oğlak burcundan ayrılıp, Kova Burcuna geçiş yaptığı anda; Yengeç Burcundan ayrılmış ve Aslan Burcuna henüz geçiş yapmış ve Ay ile karşı karşıya gelecek. Yani bu Tutulma Aslan Burcunda meydana gelecek. Aslan ve Kova ekseninde meydana gelecek.

Fakat maalesef ülkemizden izlenemeyecek, Kuzey Amerika, Güney Amerika bazı Avrupa ülkelerinden izlenebilecek.

Peygamberimiz (s.a.v.) bu sözleriyle Cahiliye Devri insanlarının bu bâtıl inançlarını değiştirmiş, güneş ve ay tutulmalarının Allah’a ibadet vakti olduğunu beyan buyurmuşlardır. Bu vakitlerde insanlar, boş şeylerde değil, Allah’a ibadet ve tâatle meşgul olmaları gerektiğini ifade etmişlerdir.

Sevgiyle kalın…

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |