TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 27.12.2018 161 Görüntüleme
Suriye’de kirli  İşbirliği…

Suriye’de kirli İşbirliği…

Necdet Buluz

Geçenlerde Suriye ile ilgili yazdığımız bir yazıda “Al birini vur ötekine” demiştik. Bu başlıkta Suriye’de Amerika ve Rusya’nın PYD/PKK konusunda aynı çizgide hareket ettiğini vurgulamaya çalıştık.

Suriye’deki şekillenmede düşman gibi görünseler de Amerika ile Rusya’nın ortak hareket ettiklerini yazmaya çalıştık. Haritaya baktığımız da bu iki süper gücün adeta Suriye’yi paylaştıklarını görebiliyoruz.

Şimdi dikkat:

Amerika, Suriye’den askerlerini çekeceğini açıkladı. Menbiç’teki PYD’liler için şimdi “Esad’a sığındılar” açıklamaları geliyor.

Türkiye, Suriye’ye operasyona hazırlanırken, Esad güçlerinin Menbiç’e girdiği, burada terörist grupları koruma tamponu oluşturulduğuna dikkat çekiliyor.

Son bir haber daha:

Suriye’de Esad güçlerince Arimah bölgesine takviye güçlerinin gönderilmesi, rejimin Menbiç’e doğru hareketleneceğini gösteriyor. Suriye ordusunun Menbiç ile el Bab arasındaki yolu kapatmış olması da böyle bir olasılığı güçlendiriyor.

Yukarıda da vurgulamaya çalıştığımız gibi Rusya’nın bilgisi ve desteği olmadan Esad’ın böyle bir adımı atması mümkün değil. Bu gelişmelere özellikle dikkatlerinizi çekmek istedik.

Kirli bir işbirliği ile karşı karşıyayız.

Hemen vurgulayalım:

Rusya’nın onayı olmadan Esad’ın burada adım atması mümkün değil. Esad güçlerinin Menbiç’e girip, burada terörist gruplar için tampon oluşturmasında Rusya’nın onayının ve perde arkasındaki oyunu görmemiz gerekiyor.

“Al birini, vur ötekine” yazımızın içeriği bu noktada önem kazanmış oluyor.

Baştan bu yana, Suriye’de ve bölgemizde oynanmakta olan oyunda Amerika’ya olduğu kadar Rusya’ya da güvenmememiz gerektiğini hep anımsattık.

Menbiç’teki son gelişmeler bunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Öyle görünüyor ki yanı başımızda daha çok oyunlar oynanacak.

Şimdi gelelim asıl konuya:

PYD/PKK’yı bölgede destekleyen sadece Amerika değil, Rusya’nın da bu örgütlerle sıkı bağları bulunuyor. Moskova’da bu örgütlerin temsilcilikleri halen kapatılmadı.

Fırat’ın doğusunda özerk bir Kürt oluşumunda Amerika ile Rusya’nın anlaşma içinde oldukları biliniyor.

Bölgede her şeyi oldu-bittiye getirmek isteyenlerin bu tuzağını Türkiye gördü ve gereken her türlü önlem de alındı. Bu terör yuvalarını dağıtmaktan başka bir çözüm yolu da bulunmuyor. Kaldı ki, adı geçen örgütler IŞİD’lı tutuklu militanları da serbest bırakarak yanlarına almaya başladı.

Suriye bataklığı bizim için de sorun olmaya devam edecek.

Biz, beka sorunumuz ve teröristlerin tehditleri nedeni ile gereken her türlü adımı atmaya kararlıyız.

Bu kararlılığımız Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Akar tarafından sıkça dile getiriliyor.

MHP Genel Başkanı Bahçeli de son açıklamasında “Menbiç’e askeri operasyonun sonuna kadar arkasındayız” dedi.

Muhalefetin de olası bir operasyona destek verdikleri mesajlarını daha önce görmüştük.

Halen Amerika’nın askerlerini nereye çekeceği konusu da tartışılıyor. Daha her şey netleşmiş değil. Bölgede her an dengeler değişebilir. İlk etapta çekilen Amerikalı askerlerin Irak sınırında konuşlandırıldığı belirtiliyor.

Bundan sonra İran’ın ve özellikle de İsrail’in nasıl hareket edeceği de belirsizliğini koruyor. İran’ın Suriye’deki mevzilerini güçlendireceği, İsral’in füze saldırılarını artırabileceği de düşünüyor.

Özetleyelim:

Fırat’ın batısına bir askeri operasyon artık kaçınılmaz görülüyor Bunun zamanlaması önemli. Zaten yetkililer de “Zamanı gelince gerekenler yapılacak” diyerek bu konuda geri adım atılmayacağının mesajlarını veriyorlar.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |