TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 23.12.2018 196 Görüntüleme
Suriye’deki çıkmaz…

Suriye’deki çıkmaz…

Necdet Buluz

Ani bir kararla ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesi, Fırat’ın doğusuna yönelik askeri operasyon düzenlemek için geri sayıma başlayan Türkiye’nin bu harekâtta önündeki en büyük engelin ortadan kalkması anlamına geliyor.

Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan, son açıklamasında operasyonun şimdilik ertelendiğini, ancak DEAŞ ile YPG’yi temizlemekte kararlı olunduğunu söyledi.

İlk bakışta ülkemizin çıkarına gibi görünen bu hamle Türkiye’nin başına büyük dertler açabilecek konumda.

ABD, on binlerce TIR ve askeri kargo uçağıyla tepeden tırnağa ağır silahlarla donattığı terör örgütü PKK/YPG’den bu silahları geri toplayacağı sözünü daha önce Türkiye’ye vermişti.

Şimdi bu silahlar teröristlerde kalacak ve büyük bir ihtimalle de Türkiye’ye karşı kullanılacak. Bir başka tehlike de ABD’nin çekilmesiyle Fırat’ın doğusunda Türkiye ile Suriye arasında bölgede yaşanacak rekabet.

Şunu düşünmeden edemiyoruz:

Acaba, bölgede Türkiye’nin başına çorap mı örülmek isteniyor?

Amerika’nın Suriye’den askerlerini çekme kararından sonraki gelişmeler bizim için böyle bir sıkıntının olabileceği endişesini gündeme getiriyor.

Fransa’nın bu boşluğu dolduracağının açıklanmasından sonra “Suriye’de dış güçler nöbet değiştiriyor” görüşünü güçlendirdi.

Trump’ın çekilme kararını duyurmasının ve ardından ABD’ye ait TIR’ların Suriye’den çıktıklarına dair görüntülerin paylaşılmasından kısa süre sonra Fransa’dan kritik bir Suriye açıklaması geldi. Buna göre Suriye’de ABD’den boşalan yerlere Fransa yerleşmeyi planlıyor.

Fransa’nın Avrupa Birliği (AB) İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Nathalie Loiseau, ülkesinin şimdilik askeri olarak Suriye’de kalmaya devam edeceğini söyledi.

Daha önceki yazılarımızda da vurgulamaya çalıştığımız gibi, acaba Amerika gerçekten Suriye’den çekilecek mi? Yoksa bu bir oyun mu, tuzak mı?

Rusya Devlet Başkanı Putin’in açıklamalarına bakılacak olursa sanki “oyun içinde oyun oynanıyor” gibi bir algı oluşuyor.

İşte Putin’in değerlendirmesi.

“Genel olarak ABD Başkanı ile aynı fikirdeyim. Teröristlere Suriye’de çok büyük darbeler vurduk. Terör örgütlerinin Afganistan ve benzer ülkelere de sızması söz konusu. Bu da Rusya, ABD ve Orta Asya ülkeleri için tehdit oluşturuyor. Trump bu konuda haklı diyebilirim. Ancak çekilme kararının tam olarak ne anlama geldiğinden emin değilim. ABD’nin Suriye’den çekildiğine dair bir emare yok. Biz henüz herhangi bir geri çekilme belirtisi görmüyoruz. ABD daha önce de defalarca Afganistan’dan çekileceğini söylemişti fakat hala oradalar”

Özetleyelim:

Amerika, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna operasyon yapılmasına “yeşil ışık” yakıyor. Türkiye’nin silahlandırıp eğittiği PYD’li teröristlerle çatışmaya girmesini istiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da son açıklamaları bu işin böyle gideceğini gösteriyor. Erdoğan “DEAŞ ve YPG’yi biz temizleyeceğiz “açıklaması da bu operasyonun er veya geç de olsa yapılacağını gösteriyor.

Suriye çıkmazı bizi sıkıntıya sokabilir mi?

Bu konuda yapılan yorumlara bakılacak olursa Suriye sıkıntısı sürüyor. Sonuçta nelerin çıkabileceğini de kimse tahmin edemiyor.

Son gelişmeler de göz atalım:

TSK’nın Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon hazırlığını tamamlaması ve ABD’nin Suriye’den çekilme kararı üzerine terör örgütü PKK/YPG iyice köşeye sıkıştı. Teslim olma karşılığı Suriye yönetimiyle “özerklik” pazarlıkları yapmaya başlayan terör örgütünün Şam’a heyet gönderdiği iddia edildi.

Iraklı güvenlik ve siyasi kaynaklara dayandırılan haberlere göre, terör örgütü PKK’dan üst düzey bir heyet Süleymaniye üzerinden Suriye’nin başkenti Şam’a gitti. Heyetin, Suriyeli yetkililerle Amerika’nın çekilme kararı ve Türkiye’nin olası harekâtını müzakere edildiği bildirdi.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook/necdet.buluz

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

AYRAN BUNUN İLACI

AYRAN BUNUN İLACI

Tema Tasarım |