TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Yazarlar 14.03.2019 152 Görüntüleme
“Sürprizi kararsız seçmen  yapacak…”

“Sürprizi kararsız seçmen yapacak…”

Necdet Buluz

31 Mart yaklaştıkça anket çalışmaları da hızlandı. Son yapılan anket sonuçlarına göre halen % 20 oranında kararsız seçmen bulunuyor. Partiler, bu kararsızları sandığa çekmek için çalışıyor.

Peki, kararsızlar sandığa gittiğinde sonuçlar etkilenir mi?

Kamuoyu araştırma grubu yetkililerinin bu konudaki ortak görüşünü şöyle özetleyebiliriz:

“Kararsızların çoğu sandığa gidebilir. Bazıları kendilerini deşifre etmemek için kararsız ya da sandığa gitmeyecek gibi gösteriyor. Parti adı vermiyor. Sandığa gittiklerinde sonuç etkilenecektir. Sandıklardan sürpriz sonuçların çıkabileceği görülüyor. İşte, kararsız seçmen sandığa gittiğinde bu sürprizi yapacaklardır.”

Hemen belirtelim:

Millet ittifakının kararsız seçmeni daha çok görünüyor.

GENAR Araştırma Şirketi’nin patronu İhsan Aktaş’ın seçimler arifesindeki şu açıklamalarına göz atalım:

“Cumhur İttifakı daha çok ‘söz söyleme, iddia koyma’ üzerine bir strateji kurdu. Millet İttifakı ise konuşmamak üzerine bir strateji kurguladı. Millet İttifakı’nın kararsızı daha çok. İYİ Parti, ‘biz bu seçimde başarılı olamazsak tuz buz olacağız’ diyor. CHP, AK Parti’nin birinci rakibi, sürekli onu yenmek için bir çabası var. CHP gerek adaylar gerekse temsil düzeyinde hata yapmamaya çalışıyor. CHP hata yapınca karşı taraf onu kullanıyor, onun için şu an çok dikkatliler. HDP’nin başka amacı var. Birleştikleri şey ise Recep Tayyip Erdoğan ya da AK Parti’yi yenmek. Bu onlara motivasyon katıyor. Aralarında oluşabilecek problemleri de şu an görmüyorlar. İttifak olmasaydı seçim sonuçlarına ilişkin çok iddialı cümle kurabilirdim. ‘Bir önceki seçimle aynı, tekrarlanır’ gibi. Şehirlerin çoğunda 45-49, 48-51 gibi, arada başka parti varsa 44-50 gibi oranlar var. Şehirlerde bir iki puanla kazanmalar ve kaybetmeler olacak. Sürpriz bir seçim bekliyorum. 31 Mart seçimleri 50 ile 48’in mücadelesi olacak, 25 ile 50’nin mücadelesi olmayacak. MHP ve İYİ Parti’nin oylarının ittifak kapsamında destek verdikleri için düşebileceği, büyük partilerin ise oylarının bir önceki seçime göre muhafaza edilebileceği kanaatindeyim.”

Son seçim anket sonuçları 31 Mart yerel seçimleri öncesi gündem olmaya devam ediyor. Seçimleri değerlendiren GENAR Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Aktaş, yerel seçimlerde sürpriz sonuçlar beklediğini belirterek, “31 Mart seçimleri 50 ile 48’in mücadelesi olacak, 25 ile 50’nin mücadelesi olmayacak” iddiasında bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “anketlere güvenmiyorum” çıkışıyla birlikte gözler anket şirketlerinin yöneticilerine çevrildi. GENAR Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Aktaş’tan konuya ilişkin değerlendirmeler geldi.

GENAR Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Aktaş, Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ege Şubesi’nin İzmir’de bir otelde düzenlediği “2019 Yerel Seçimlere Doğru Değerlendirmeler” başlıklı toplantısına katıldı.

Yerel seçim sürecinin genel seçim havasında geçtiğini ifade eden Aktaş, geçmişte yerel seçimler öncesi siyasi partilerin köprü ve yol gibi temel hizmetleri vaat olarak söylediğini, bu seçim öncesi bu tip vaatlerin geri planda kaldığını kaydetti. Bunun, AK Parti’nin temel hizmetlerdeki yatırımları büyük oranda tamamlamasından kaynaklandığını savunan Aktaş, artık seçmenin büyük vizyonlu projelerle ilgilenmediğini öne sürdü.

Seçimlere katılım oranının yüzde 80 olacağını düşündüğünü dile getiren Aktaş, “CHP ve AK Parti seçmeninin ciddi bir sandığa gitmeme ve geri durma eğilimi var. Seçime gitmeden önce iki partinin de yapacağı şey galiba, başka partilerden oy almak yerine daha çok kendi partililerini sandığa gitme konusunda ikna etmek olacak. Hangi parti kararsız seçmenini sandığa götürürse o başarılı olur.” diye konuştu.

Sonuçta yerel seçim yapacağız.

Ancak görünen genel seçim havası yaşanıyor.

Her şey bir tarafa, siyasilerin söylemlerinin dozunun kaçması, seçmenlerce de tepki görüyor.

Hani “sandığa gitmeyenlerin sayısı fazla olacak” deniliyor ya, bunda siyasilerin söylemlerinin de rol oynadığını tahmin ediyoruz.

Aslında seçmeni sandığa götürecek söylemlerde bulunmak, teşvik etmek gerekirken, sandıklardan kaçırmaya yönelik hareketlerden kaçınılmasını daha doğru buluyoruz.

Sonuç ne olursa olsun, hangi partiye veya adaya oy verilecekse verilsin ama mutlaka herkesin sandıklar gidip hür iradesini kullanması gerektiğini bir kez daha anımsatalım.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

Vaka Satısı Düne Göre Arttı

Vaka Satısı Düne Göre Arttı

Tema Tasarım |