TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Ekonomi, Gündem 28 Ocak 2020

Swiss RE ile NN Hayat ve Emeklilik Sigorta’dan TOBB üyelerine tamamlayıcı sağlık sigortası

TOBB ile Swiss RE ve NN Hayat ve Emeklilik Sigorta arasındaki anlaşmanın detayları; TOBB Başkanı M. Rifat…

Swiss RE ile NN Group bünyesinde faaliyet gösteren NN Hayat ve Emeklilik, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında TOBB’un tüm üyelerine Tamamlayıcı Sağlık Sigortası hizmeti sunacak. Konuya ilişkin detayların anlatıldığı basın toplantısında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, proje kapsamında 81 il ve 160 ilçedeki 1,5 milyon üyeye, onların ailelerine ve buralarda görev yapan yaklaşık 13 milyon çalışana, uygun koşullarda tamamlayıcı sigortaya ulaşma imkanı sunulacağını bildirdi. Bu sigorta kapsamına katılanlar ülke çapında 81 İl’deki 570 hastanenin sağlık imkânlarından yararlanabilecek.​

TOBB ile Swiss RE ve NN Hayat ve Emeklilik Sigorta arasındaki anlaşmanın detayları; TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, NN Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Daniel Marius Popescu, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Kurulu Başkanı Levent Korkut ile Swiss RE Hayat ve Sağlık Sigortaları Branşı Türkiye Direktörü Marc Hartenbach’ın katıldığı basın toplantısı ile tanıtıldı.

-Sağlıkta büyük imkân

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Birlik olarak firma sahiplerinin, ailelerinin ve çalışanlarının daha sağlıklı bir hayat sürmesi için harekete geçtiklerini anlattı. Sigorta sektöründe 1,5 asrı aşan geçmişe sahip, dünyanın önde gelen 2 firması, Swiss Re ve NN Hayat-Emeklilikle yeni bir işbirliği başlattıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bu kapsamda, 81 il ve 160 ilçedeki 1,5 milyon üyemize, onların ailelerine ve buralarda çalışan yaklaşık 13 milyon çalışana, uygun koşullarda tamamlayıcı sigortaya ulaşma imkânı sunulacak. Hastane masraflarını düşürecek, bütçesini güvence altına alabilecek. Konforlu ve kaliteli şekilde sağlık hizmetlerine de kolayca ulaşabilecekler. Burada bir ilk daha gerçekleşiyor. Her 2 firmamızın ve Sigorta Acenteleri İcra Komitemiz olumlu yaklaşımı sayesinde, ilk defa bu sigorta ürünü, sadece kendi acenteleri tarafından değil, tüm sigorta acenteleri tarafından da satılabilecek. Böylece ülke çapında tüm Oda-Borsa üyelerimize ulaşabileceğiz” dedi.

-Tamamlayıcı sağlık sigortası yaygınlaşıyor

Sağlığın herkes için ön önemli servet olduğundan söz eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Varken pek değeri bilinmez, ama Allah korusun, yokluğu en büyük derttir. Zaten bizim kültürümüzde, sağlıklı olmanın ne kadar büyük nimet olduğunu, cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman çok güzel ifade etmiş. Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi. Yine Yüce Peygamberimiz de, İman müstesna, hiçbir kişiye sıhhatten daha hayırlı bir nimet verilmemiştir diye buyurmuş. Dolayısıyla sağlıklı olmak, sağlığı korumak, en önemli insani görevlerimizden biridir. Ne yazık ki günümüzde bu iş giderek hem daha zor hem de daha pahalı hale geliyor. Ülkemizdeki sağlık harcamaları, 2018 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 18 oranında artarak 165 milyar TL oldu. Henüz kesin rakamlar yok ama 2019’da 200 milyar lira’ya ulaştığı tahmin ediliyor. Devletimizin, Genel Sağlık Sigortası uygulaması sayesinde, bu harcamaların önemli kısmını kamu karşıladı. Yine de hane halkları tarafından tedavi, ilaç vb. amaçlı cepten yapılan sağlık harcamaları, 2018 yılında yüzde 19 artarak 29 milyar liraya ulaştı.

Kaliteli sağlık hizmetine ulaşmak, sadece ülkemizde değil, dünyanın her tarafında daha pahalı hale geliyor. İşte buna karşı sigorta sektörü bir çözüm geliştirdi. Tamamlayıcı sağlık sigortasıyla, özel hastanelerin sağlık imkânlarından yararlanmamız sağlanıyor. Ayrıca kamunun karşılamadığı sağlık giderleri de üstlenebiliyor. Böylece hem daha fazla hastaneye, hem de daha kaliteli hizmete ulaşmak mümkün oluyor. Özellikle Avrupa’da, kamu sağlık sigortası tarafından karşılanmayan ya da kısmen karşılanan hizmetler için, tamamlayıcı sağlık sigortası giderek daha fazla kullanılıyor.”

Türkiye’de de tamamlayıcı sağlık sigortasına ilginin giderek arttığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Tamamlayıcı sigorta yaptıranların sayısı 1 milyonu geçmiş durumda. Ama bu alanda almamız gereken daha çok mesafe var. İşte TOBB olarak, şimdi bu konuda da inisiyatif alıyoruz. Bugüne kadar başta KOBİ’ler olmak üzere reel sektörün finansmana erişiminde, nitelikli çalışan bulmasında, küresel ticarete açılmasında, üzerindeki girdi maliyetlerinin düşürülmesinde öncü rol oynadık. Firmalarımızın daha sağlıklı yapıya kavuşması için çalıştık” ifadesini kullandı.

HABER : ADNAN FİŞENK
HABER KAYNAĞI : www.tobb.org.tr

İlginizi çekebilir

“Doğu Akdeniz’de ülkemizin

“Doğu Akdeniz’de ülkemizin

Tema Tasarım |