TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 3.03.2021 77 Görüntüleme
Tarımsal Üretim Planlaması ve Ekonomi

Tarımsal Üretim Planlaması ve Ekonomi

Yaşamakta olduğumuz pandemi sürecinde tarımın önemi iki kat daha artarken üretici ile tüketici arasında fiyat farklarının tüketici ve üretici aleyhine olacak şekilde geliştiği ve bunu önlemek için bir çok çözüm önerileri oluşturulmaya çalışılmasına rağmen aradaki fiyat farkının pazarlama zincirindeki aracı sayısının fazla olması nedeniyle bir türlü önüne geçilemediği görülmektedir.

Pazarlama zincirindeki bu aracı kademelerin yani aracıların azaltılabilmesi, üreticilerin ürünleri direk satabilmeleri için birlik ve kooperatif çatısı altında birlik oluşturmaları ile mümkün olabilecektir. Bir elin nesi var iki elin sesi var sözü bu durumu daha iyi açıklamak için verilmiş güzel bir sözdür

Üretilecek ürünlere yönelik olarak üretim planlamasının, piyasa araştırılmasına göre yapılması ve arz talep dengesinin iyi oluşturulması ile tüketim miktarlarının belirlendiği kısa, orta ve uzun vadeli planlama mümkün olabilecektir.

Üretim planlamasının yapıldığı arz talep dengesi oluşturulması, bir çok tarım ürününün tüketiciye daha ucuz, planlı vekontrolluşekilde ulaşmasını sağlayabileceği gibi, belirlenen miktarların altında kalması durumu, üretim planlamasıyla önceden belirlenmesi, fiyat artışlarına karşı gerekli tedbirlerin ilgili makamlarca alınmasını ve fiyat artışlarının kısıtlı bir şekilde kalmasını sağlayacaktır.

Fazla üretim oluşması durumunda ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketleme yapılması ile her üreticinin kendi markasını oluşturmasının sağlanması ve üreticinin ürünlerine katma değer katması açısından önemlidir.

Ayrıca ürünlere yönelik olarak pazar araştırması yapılması ile üreticinin ürünlerinin dünya pazarlarına pazarlanması sağlanacak ve üretici ürününü tarlada bırakmadan ve zarar etmeden ürününü pazarlayabilecektir.

Tarımsal üretimin sanayiye entegrasyonu sağlanarak organize tarımsal üretim bölgelerinin oluşturulması, birbirini ikame edecek şekilde tarımsal planlama yapılması ile ülke ekonomisi planlı ekonomiye geçme imkanı yakalayacak ve tarımsal ürünlerin dünya pazarlarına sanayi ürünleri ile beraber pazarlanması imkanını ortaya çıkaracak ve ülke ekonomisine önemli döviz girdisi sağlanabilecektir.

Teknolojik üstünlük ile dünya ülkeleri birbirlerine karşı üstünlük ve güç sağlama politikaları ile güç merkezleri olmaya başladıkları yeni dünya düzeninde tarımsal üstünlük ile üretimi başaran ülkeler teknolojik güçler karşısında gıda üzerinden güç merkezleri konumuna gelecekleri yeni dünya düzenin önemli aktörleri olacaklardır.

Ülkelerin tarım politikaları insanların pandemi ile ortaya çıkan gıda ihtiyaçlarının üretilen her değerli sanayi ürününden daha değerli olduğunu pandeminin ortaya çıkması ile insanların alış veriş merkezlerinin talan etmeleri ile ortaya bir kez daha çıkmıştır.

Türkiye olarak insan ihtiyaçlarının tamamına yakınını üretebilen çeşitliliğe sahip verimli tarımsal toprakları ile yapılacak olan nitelikli tarımsal ürünlerin üretilmesi planlaması çiftçimize yeni vizyonerlik kazandırması açısından da önem arz etmektedir.

Tarımsal üretim planlamasını

Teknolojik tarım

Geleneksel tarım

Sanayi tarımı olarak bölgelere ayırmak suretiyle çiftçilerimizin yönlendirilmesi ve ürün yelpazelerinin planlaması ile ancak mümkün olacaktır.

Hayvansal ürünlerin yine aynı şekilde planlanmasının yapılması ile teknolojik yatırım planlarının bir an önce yapılması dünya gıda ihtiyaçlarının ülkemiz tarafından bir çoğunun karşılanmasını sağlayacak ve gıda petrolu olarak tarımın yerini almasını sağlayacak ve Türk ekonomisi için en önemli strateji olacaktır.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

MALATYALI FAHRİ’NİN DRAMI

MALATYALI FAHRİ’NİN DRAMI

Tema Tasarım |