TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, TBMM Haberi 21 Aralık 2018

TBMM BAŞKANI YILDIRIM

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Sarıkamış Harekâtının 104. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. TBMM Başkanı Yıldırım’ın mesajı şöyle:…

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Sarıkamış Harekâtının 104. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Sarıkamış Harekâtının 104. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

TBMM Başkanı Yıldırım’ın mesajı şöyle:

“Bir gayesi de Osmanlı Devleti’nin egemenliğini sonlandırıp, Türk milletini Anadolu’dan tasfiye etmek olan Birinci Dünya Savaşı, insanlık tarihinin en kanlı savaşlarına sahne olmuştur.

Millî hafızamızda derin izler bırakan bu savaşlardan biri de Sarıkamış’ta yapılmıştır. “Allah yolunda öldürülenlere ‘ölü’ demeyiniz, onlar diridirler” ayetini bizlere bir kez daha hatırlatan Sarıkamış Savaşı’nın bu yıl 104. Yıldönümüdür.

Osmanlı Devleti 2 milyon 900 bin kişilik ordusuyla dokuz ayrı cephede savaşmak zorunda kalmıştır.

Savaşın en kanlı safhalarından biri de Sarıkamış’ta yaşanmıştır. Rus ordusunu Kafkaslardan çıkarıp, Doğu sınırlarımızı Hazar Denizi kıyılarına kadar genişletmek hedefiyle başlatılan Sarıkamış Harekâtı sonrasında Üçüncü Ordumuz, soğuk kış şartları ve salgın hastalıkların da etkisiyle büyük ölçüde tasfiye olmuştur.

Kardelen şehitleri, vatan ve millet sevgisinin ne demek olduğunu kahramanlıklarıyla bizlere göstermişlerdir. Bizler de onların izinden giderek istiklâl ve hürriyetimizi ebediyete kadar devam ettirmek için büyük bir inanç ve gayretle çalışıyoruz.

Destansı mücadeleleriyle her zaman gururla andığımız askerlerimizin torunları, bugün daha ileri, hep ileri gitme gayretiyle aziz milletimizin barışı, huzuru, güvenliği ve refahı için büyük bir azimle çalışmaktadırlar.

Vatan için canlarını feda eden kahramanlarımızın hatıralarının yaşatılmasını ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak bizlerin en büyük sorumluluğudur.

Bu duygu ve düşüncelerle, Sarıkamış’ta şehit düşen askerlerimiz başta olmak üzere, milletimizi, devletimizi aziz kılmak gayesiyle mücadele ederken şehit düşen, gazi olan bütün askerlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

meclishaber.tbmm.gov.tr

Tema Tasarım |