TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 12.11.2018 241 Görüntüleme
Teröristleri maaşa da bağladılar…

Teröristleri maaşa da bağladılar…

Necdet Buluz

Amerika, bugüne kadar dost ve müttefikliğe yakışmayan adımlarını atmayı sürdürüyor. Türkiye’yi her alanda oyalamaya çalışan Amerika’nın Ortadoğu’daki planlarını hayata geçirmek için akla hayale gelmeyen oyunlar içinde olduğunu gözlemliyoruz.

Terör örgütü PKK’nın Kandil’deki 3 elebaşı için 12 milyon dolar ödül koyan ABD, aynı anda Suriye kuzeyindeki teröristlerin eğitimine hız verdiği gibi, maaşa da bağladı.

ABD-PKK işgalindeki Rakka’da bulunan kamptan geçtiğimiz ay binlerce teröristin mezun olmasının ardından şimdi de Haseke’deki terör kampında eğitilen 5 bin PKK’lı diploma aldı. Haseke’de 2 ay süren terör eğitim faaliyetleri kapsamında PKK’lılara bomba, ağır silah, uçaksavar, tanksavar, nizami ve gayri nizamı harp eğitimleri verildiği biliniyor.

Söylemek istediğimiz şu:

Amerika, ne diyorsa tersini yapıyor. Hesapları başka. Bir yandan Türkiye’yi kaybetmemek için çeşitli adımlar atıyor, öte yandan terörist gruplarla iç içe olmaktan da kaçınmıyor. Hatta bunu açıkça yapıyor.

Oyun şimdi Suriye’de Fırat’ın doğusuna taşındı. Terörist grupları silahlandıran Amerika, bu bölgeyi tamamen Suriye’den koparabilecek konumda hareket etmeye başladı.

Daha açıkçası PYD/PKK’lılar “Fırat’ın Doğusu artık bizden sorulur” demeye başladılar.

Haseke’deki kampta eğitimlerini tamamlayan 5 bin PKK’lı için ABD’li eğitmenlerin de katıldığı mezuniyet töreni düzenlendi. Haseke kırsalındaki Rubar Kampı’nda teröristlere, uzmanlaştıkları konuya göre silah teslimatı yapıldı. ABD’nin teröristlere verdiği silahların tamamı DEAŞ bahanesiyle Suriye’ye gönderilen silah ve mühimmattan oluşuyor.

ABD-PKK ittifakını harekete geçiren unsurun Tel Abyad, Ayn el-Arab, Kamışlı ve Cerablus doğusunda artan TSK hareketliliği ve PKK mevzilerinin vurulması olduğunu söyleyen bölgedeki aşiret yetkilileri “PKK Haseke, Deyrizor, Rakka ve Münbiç bölgelerinde yaşayan Kürt, Arap ve Türkleri Esad rejimine teslim etmekle tehdit ediyor” diyor.

Özellikle askerlik çağındaki gençlerin tehdit ve şantajlarla bu kamplara dahil edildiğini aktaran aşiret yetkilileri, son mezun olan 5 bin kişinin önemli bir kısmının ailelerinden zorla alınan gençlerden oluştuğunu da sözlerine ekliyorlar.

ABD tarafından verilen eğitimler ‘Sınır Güvenlik Birimi Özel Eğitimi’ başlığı altında gerçekleştiriliyor. Eğitim sürecinin ilk gününden itibaren tüm terör örgütü üyelerine Pentagon tarafından 200’er dolar maaş bağlanıyor.

Washington yönetiminin 12 milyon dolarlık ödülüne konu olan Kandil’den ise Haseke’deki terör kampları için 20 adet tecrübeli terörist Suriye’ye gönderildi.

Askeri eğitim saatlerine ek olarak konulan propaganda derslerinde terör örgütü PKK’nın kuruluşu, PKK elebaşı Abdullah Öcalan ve örgütün ideolojisi gibi konularda ayrıntılı eğitimler veriliyor. Siyasi-ideolojik eğitim bazı ABD’li subaylar tarafından da izleniyor.

Biz bu gerçekleri görmek, adımlarımızı da bu doğrultuda atmak durumundayız.

Amerika’nın her dönem oyun içinde oyun oynadığı artık açıkça görülüyor. Kaldı ki, PYD/PKK unsurlarını “kara gücü” olarak gören ve eğiten Amerika’nın bu terörist grupları maaşa da bağlaması “geri dönüşü olmayan yol” olarak da değerlendirilebilir.

Bu konuda daha önce yazdıklarımızı kısaca özetleyelim:

Kandil’i boşaltan Amerika, terörist grupları Suriye’nin kuzeyinde Fırat’ın doğusunda eğitim güçlendirerek burada sözde bir Kürdistan’ın temellerini atmak istiyor.

Eğitim, silah ve maaşlarla bu grupları tamamen kendisine bağlayan Amerika, aynı zamanda İsrail’in güvenliğini de garantiye almak için alan genişletiyor. İran’a uygulanan ambargo ile de İran’ın Suriye’deki varlığını kırmayı hedefliyor.

Bölgede en büyük engel olarak gördüğü Türkiye’yi de oyalama taktikleri ile geri plana itmenin hesapları içinde olan Amerika, dostluk ve müttefiklik ilişkilerine yakışmayan adımlar atarak Türkiye’yi de sıkıntının ortasına atıyor.

Suriye konusu öyle görünüyor ki daha çok baş ağrıtacak.

Ancak, Türkiye’nin güvenliği açısından atılacak olan adımların da mutlaka yerine getirilmesini zorunlu ve gerek gördüğümüzün bir kez daha kalınca altını çizmek istiyoruz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

Putin neyi hedefliyor?..

Putin neyi hedefliyor?..

Tema Tasarım |