TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Dünya, Gündem 16 Aralık 2019

Türk dünyası Büyükelçileri ve TBMM Dostluk Grubu Başkanları

TDPB Başkanı Nail Çelebi, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti veTürkiye’nin bir millet 7…

Türk dünyası Büyükelçileri ve TBMM Dostluk Grubu Başkanları, Türk Dünyası Parlamenterler Birliği'nin Ankara'da düzenlediği Çalışma yemeğinde buluştu..

TDPB Başkanı Nail Çelebi, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti veTürkiye’nin bir millet 7 devlet olduğunu söyledi.

Bu ülkelerin Avrupa’dan orta Asya’ya uzanan büyük bir güç olduğunun altını çizen Çelebi,

amalarının , bu ülkeler arasında kültürden, turizme, ekonomiden, ticarete her alanda dayanışma ve işbirliğinin gelişmesine katkı sağlamak olduğunu kaydetti.

Nail Çelebi,”Nihai amaç ise, refah düzeyi yüksek, ekonomik, askeri açıdan güçlü, bağımsız  Türk soylu ülkelerin oluşturduğu bir Türk Devletleri Birliği…

İnanıyorum ki TÜRK DEVLETLERİ BİRLİĞİ, bugün bir Hıristiyan klübü haline dönüşen ve zayıflayan Avrupa Birliği’nden ÇOK DAHA GÜÇLÜ, KALICI VE ETKİLİ OLACAKTIR.” diye konuştu.

TDPB Başkanı Nail Çelebi,  ABD Senatosu’nun, 1915 Ermeni olaylarını  sözde”soykırım” olarak tanıyan karar tasarısını kabul etmesine de sert tepki gösterdi.

 

Nail Çelebi şöyle konuştu.

” ABD Türk milletinin gözünde 2 yüzlü, güvenirliğini yitirmiş, çıkarcı ve Türk düşmanı bir devlettir…Türk milleti ve Türk dünyası bunu asla unutmayacaktır. Türk milleti ve Türk dünyası artık dostunu ve düşmanını çok daha iyi tanımaktadır. Sözde karar, bizi birbirimize daha da kenetlemiştir.”

Toplantıda, büyükelçi ve TBMM Türk soylu ülkelerin dostluk Grubu Başkanları ile ülkeler arasındaki ticari, iktisadi, sosyal ve kültürel ilişkilerin dahada geliştirilmesi, iş adamları ve sermayeye ülkelerin verdiği hukuki güvence ve destekler, yatırım fırsatları, eğitim ve  sağlık alanındaki işbirligi, ortak kültür ve sanat programları gibi konular görüşüldü.

HABER : ADNAN FİŞENK

     

Tema Tasarım |