TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 5.01.2019 165 Görüntüleme
Türk Dünyası ile daha sıkı  İlişkilere…

Türk Dünyası ile daha sıkı İlişkilere…

Necdet Buluz

 

Türk dünyası ile Türkiye arasındaki köprüleri güçlendirme çalışamalarına yılldrdır imza atan Avrasya Ekonomik İşbirliği (EkoAvrasya) Yönetim Kurul Başkanı Hikmet Eren, içinde bulunduğumuz 2019 yılında yapacaklarını anlattı.

Eren açıklamasında 2019 yılında yürütülecek çalışmalar, üretilecek politikalar ve uygulamalar ile Türkiye’nin küreselde önemli bir liderlik ortaya koyacağına inanmaktayız. Güçlü, üretken, çalışkan bir ülke olarak her zamankinden daha etkili bir Türkiye için misyonumuzu devam ettirmekteyiz” dedi.

Kurulduğundan bugüne kadar çok önemli etkinliklere imza atan EkoAvrasya, içinde bulunduğumuz yılda hedef büyüttü.

Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, yeni yıldaki çalışmalarını anlatırken “Yeni yılla birlikte her zaman olduğu gibi temel değerlerimiz üzerinde sağlam durarak, sadece ekonomik ve diplomatik alanda değil eğitim, bilim, kültür alanlarında da yeni projeleri hayata geçirerek gerçekleştireceğimiz bölgesel faaliyetlerle 2023 hedefine doğru yükselerek ülkemiz gelişimine olan katkımızı sürdürme idealindeyiz” açıklamasında bulundu.

2019 yılında daha büyük hedeflere imza atmak ve daha fazla etkinlikler düzenlemek için kolları sıvayan EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren’in konu ile ilgili açıklaması şöyle:

 

“Türkiye ile Avrasya ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmak için faaliyetlerini aralıksız sürdüren aktif bir sivil toplum kuruluşu olarak verimli ve başarılı bir yıl geçirdik. 2019 yılına girerken, bu tablonun hepimizin ortak eseri olarak bizleri gururlandırdığını belirterek yeni yıl ile birlikte beklentilerimizi, hedeflerimizi sizlerle paylaşmak istedik.

Küreselde yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelerle beraber ülkemiz, jeopolitik konumunu, sahip olduğu yüksek potansiyelini etkin şekilde kullanarak hem bölgesinde hem de dünya düzeninde söz sahipliğiyle, cumhuriyetimizin 100. yılına doğru 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir. Bu doğrultuda iyi stratejilerle iyi işbirliklerinin önemi hep ön planda tutulmaktadır.

EkoAvrasya olarak gerçekleştirdiğimiz lobicilik faaliyetleri ile uluslararası düzeyde misyonumuzu sürdürürken, ülkemizin potansiyeline her daim katkı sağlamaya devam etmekteyiz. Yeni yılla birlikte her zaman olduğu gibi temel değerlerimiz üzerinde sağlam durarak, sadece ekonomik ve diplomatik alanda değil eğitim, bilim, kültür alanlarında da yeni projeleri hayata geçirerek gerçekleştireceğimiz bölgesel faaliyetlerle 2023 hedefine doğru yükselerek ülkemiz gelişimine olan katkımızı sürdürme idealindeyiz.

Her geçen gün sınırların belirsizleştiği dünyada, yüksek kalkınma gücüne sahip olarak büyüme ve gelişme yolunda ülkemiz hız kesmeden ilerlerken, özellikle Avrasya ülkeleriyle ilişkilerimizin yüksek ivme kazanıp bölgesel istikrara sağlanacak katkılar da göz önüne alınarak, derneğimiz olarak her zamankinden daha çok çalışıp gelişmeler ve sorunların çözümü yolunda koordinasyonumuzun ve motivasyonumuzun eksiksiz olduğunu belirtmekten gurur duymaktayız.
2019 yılında yürütülecek çalışmalar, üretilecek politikalar ve uygulamalar ile Türkiye’nin küreselde önemli bir liderlik ortaya koyacağına inanmaktayız. Güçlü, üretken, çalışkan bir ülke olarak her zamankinden daha etkili bir Türkiye için misyonumuzu devam ettirmekteyiz.

Siz değerli dostlarımızdan aldığımız güçle, başarmanın verdiği mutlulukla ülkemiz, geleceğimiz, yeni nesillerimiz için yarının dünyasını inşa etmeye çalışırken, bu yolda birlik ve beraberliğe katkı sağlayan herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunarak 2019’un ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyoruz.”

Bu noktada bizim de söyleyeceklerimiz olacak:

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği Türkiye ile Türk dünyasını daha da yakınlaştırma çalışmalarını bugüne kadar başarı ile sürdürebilmiş sivil toplum kuruşları içinde ayrı bire yere sahiptir.

Özellikle yurt dışında Türkiye’nin tanıtımının yapılmasında da önemli katkıları olmuştur. Bundan sonra da bu katkıların katlanarak sürdürüleceği inancındayız.

Özellikle Türkiye-Azerbaycan arasındaki bağların giderek güçlenmesinde tartışılmaz etkiliklere imza atmıştır. Kardeş Azerbaycan’ın işgal altındaki Dağlık Karabağ sorunun çözümündeki katkıları ve çözüm üretmesi EkoAvrasya ayrıcalığını gözler önüne sermektedir.

Bir önemli noktaya daha değinelim:

EkoAvrasya, Yavru Vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile olan ilişkilerimizde ve tanıtımında da üstlendiği görevini başarı ile yerine getirmiştir. KKTC’nin tanıtımı, üzerindeki ambargo ve baskıların kaldırılması alanındaki çalışmaları ile de varlığını ortaya koymuştur.

EkoAvrasya, çalışmalarını Türk dünyası ile sınırlı tutmamış, Balkanlara, Avrupa’ya da açılarak tanıtım çalışmalarına bir başka pencereden katkı sağlayarak dikkatleri çekmeyi başarmıştır.

Sadece ekonomik ve diplomatik alanda değil, eğitim, turizm, bilim ve kültür alanlarında da düzenlediği etkinliklerle Türkiye’nin zenginliğini ve tanıtımını da başarı ile günümüze kadar taşımayı başarmıştır.

Çalışmalarını her zaman dikkatli şekilde takip ettiğimiz EkoAvrasya Yönetim KuruluBaşkanı Hikmet Eren’e ve Yönetim Kurulu üyelerine biz de yeni yıldaki çalışma takvimlerinde başarılar diliyoruz.

 

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

 

 

 

  • HİKMET EREN.jpg
    47.1kB

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |