TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa CUMHURBAŞKANLIĞI Haberleri, Gündem 20 Mart 2019

Türkiye, dünyanın bir ucundaki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli mitinginde yaptığı konuşmada, “Türkiye dünyanın bir ucundaki milyonlar için barış, huzur ve güvenin sembolüdür….

“Türkiye, dünyanın bir ucundaki milyonlar için barış, huzur ve güvenin sembolüdür”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli mitinginde yaptığı konuşmada, “Türkiye dünyanın bir ucundaki milyonlar için barış, huzur ve güvenin sembolüdür. Türkiye Balkanlar’dan Kafkaslar’a, Türkistan’dan Afrika’ya kadar kardeşlerimizin dara düştüklerinde sığınacakları son limanın adıdır. Biz sadece kendimiz için ve gurbetçilerimiz için değil, bütün komşularımız, soydaşlarımız için de güçlü olmak zorundayız” dedi.

Play
Current Time0:00
/
Duration Time0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
0:00
Fullscreen
00:00
Mute

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Mahallî İdareler Seçimleri kampanyası kapsamında Kocaeli mitingine katıldı.

Millî İrade Meydanı’nda gerçekleştirilen mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

“BİZANS ARTIKLARINA ŞÖYLE OKKALI BİR OSMANLI TOKADI İNDİRMENİZİ İSTİYORUM”

24 Haziran seçimlerinde Kocaeli’nin yüzde 48 ile AK Parti’yi, yüzde 60 ile Cumhur İttifakı’nı desteklediğini hatırlatarak, Kocaelililerden aynı tavrı 31 Mart’ta da beklediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul’u Konstantinapol’e çevirme hevesiyle yanıp tutuşan Bizans artıklarına şöyle okkalı bir Osmanlı tokadı indirmenizi istiyorum. DEAŞ’ından PKK’sına, Neo-Nazi’sinden FETÖ’süne kadar ülkemizi hedef alan şer şebekelerinin heveslerini kursaklarında bırakmanızı istiyorum” diye konuştu.

Tarih’in, bir milletin mazisi olduğu kadar, istikbalinin de pusulası; bir toplum için hem bir ibret vesikası, hem de ilham kaynağı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun için biz tarihimizden sadece ders almayız, aynı zamanda ibret, kuvvet alırız, cesaret alırız, ilham alırız” diye ekledi.

“2 BİN 200 YILI AŞAN DEVLET TECRÜBESİYLE BÜYÜK BİR MİLLETİZ”

Dün Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümünün kutlandığını; 19 Mayıs’ta Samsun’da Gazi Mustafa Kemal’in istiklal meşalesini yakışının 100’üncü, 29 Mayıs’ta İstanbul’un fethinin 566’ncı yıl dönümlerinin, 28 Haziran’da Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2 bin 228’inci yaşının gururla kutlanacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu milletin; Polis Teşkilatı’ndan Danıştay’a, Kızılay’dan üniversitelere kadar onlarca ülkenin kuruluşundan daha eski, daha köklü kurumlara sahip olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü biz tesadüflerin bir araya getirdiği bir millet değiliz. Biz, emperyalistlerin masa başında kurduğu bir ülke değiliz. Biz, işgalcilerin sınırlarını çizdiği bir devlet de değiliz. Biz, 2 bin 200 yılı aşan devlet tecrübesiyle büyük bir milletiz” şeklinde konuştu.

Bu milletin, asırlar boyunca 23 milyon kilometrekarede hükümranlık kurmuş, üç kıta, yedi iklimde adalet dağıtmış bir ecdadın ahfadı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülkeyi birilerinin lütfu olarak değil; çarpışa çarpışa, her evden bir yiğidi toprağa vere vere kurduk” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’YE PARMAK SALLAYANLAR ÖNCE AÇIP BİR TARİH KİTABI OKUSUN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Bağımsızlığımızı büyük güçlerin insanıyla ve ihsanıyla değil, İstiklal Harbimizde büyük bedeller ödeyerek kazandık. Nene Hatunların, Kara Fatmaların, Şerife Bacıların, Şahin Beylerin, Sütçü İmamların mücadeleleriyle Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırdık. Bu toprakları asırlardır ciğerparelerini ‘ya şehit ol, ya gazi’ diyerek cepheye gönderen koca yürekli anaların fedakârlığıyla vatan kıldık. Bizi tanımak isteyenler önce gelip Çanakkale’yi ziyaret etsin. Türkiye’ye parmak sallayanlar önce açıp bir tarih kitabı okusun. Bu milleti hafife alınlar gitsin Napolyon’a ‘kader beni bir ihtiyarın oyuncağı yaptı’ cümlesini kurduran mücadeleye baksın. Bizi zayıf görenler gitsin önce ‘ya istiklal ya ölüm’ şiarıyla dünyanın en güçlü ordularına Anadolu’yu dar eden cesareti kavrasın. Türk milletinin hürriyet tutkusunu ölçmek isteyenler önce açıp İstiklal Marşımızı baştan sona iyice bir okusun.”

Namaz kılan 3 yaşındaki çocukları alçakça kurşunlayanların, Türk miletine Boğaz’ın batısına geçmeme tehditleri savurmaya yeltenen müptezellerin önce gidip bu milletin tarihini iyi öğrenmesi gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanının Yeni Zelanda’daki saldırıyla ilgili “İslam dünyasından kaynaklanan terör, bütün dünyada farklı yorumlara yol açtı. İslam dünyasının da oturup düşünmesi gerekiyor” şeklindeki açıklamalarına dikkat çekti. İslam dünyasını terörün kaynağı olarak gören bir ismin arkasından gidilemeyeceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu parti liderine işaret ederek, “Doğru sen YPG’ye bile bir terör örgütü olarak bakmadıktan sonra sana bir şey söylenecek durum yok” ifadelerini kullandı.

Yaşanan son hadiselerin, Türkiye’nin güçlü olmaktan, güçlü durmaktan başka seçeneğinin olmadığını gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimizin birbirine kenetlenmekten, kardeşliğini perçinlemekten başka hiçbir yolu yoktur. Allah göstermesin Türkiye tökezlerse gönlünü ve gözünü bize yöneltmiş milyonlarca kardeşimiz de tökezler” diye konuştu.

“TÜRKİYE SENDELERSE SURİYE, IRAK, YEMEN, LİBYA, ARAKAN VE BOSNA DA SENDELER”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye sendelerse Suriye, Irak, Yemen, Libya, Arakan ve Bosna da sendeler. Türk milleti zayıflarsa, Kudüs davası, Filistin davası, hak, hukuk ve adalet davası da zayıflar. Bu millet eğer birbirine düşerse, dünyanın 195 farklı ülkesinde yaşayan gurbetçilerimiz de güçsüz düşer. Türkiye dünyanın bir ucundaki milyonlar için barışın, huzurun, güvenin sembolüdür. Türkiye Balkanlar’dan Kafkaslar’a, Türkistan’dan Afrika’ya kadar kardeşlerimizin dara düştüklerinde sığınacakları son limanın adıdır. Biz sadece kendimiz için, sadece gurbetçilerimiz için değil, bütün komşularımız, soydaşlarımız için de güçlü olmak zorundayız. Ancak CHP’nin başındaki zat maalesef bunu idrak edemiyor. İttifakın tavşan ortağı olan hanımefendi bu gerçeğin varamıyor. İttifaka destek veren Saadet bizim neyle mücadele ettiğimizi hâlâ anlayamıyor. Bunları idrak edemedikleri gibi ülkemizin birçok farklı cephede yürüttüğü beka mücadelesini bunlar baltalamaya çalışıyorlar. Türkiye’nin hedef tahtasına konulduğu böylesi bir dönemde sırf üç, beş oy daha fazla alabilmek için bölücü örgütün uzantılarıyla iş birliği yapıyorlar.”

Millet İttifakı’nın, İmralı’daki caniye özgürlük isteyen terör sempatizanlarını, CHP listelerinden ittifak kontenjanından belediyelere sızdırmanın mücadelesini verdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk ve Müslüman düşmanlarına tek bir söz dahi söylemezken, her gün miting meydanlarında tam tekmil biz iftira atıyorlar” dedi.

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU’NUN AÇIKLAMALARI

CHP liderinin Yeni Zelanda’daki saldırıyla ilgili açıklamalarının video görüntüsünü vatandaşlara izleten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “50 masumun vahşice şehit edildiği bir terör saldırısının, bir katliamın ardından Neo-Nazilerin ağzıyla beyanat veriyorsun. Terörist senatör ne diyorsa, hangi argümanları dillendiriyorsa, hangi tezleri savunuyorsa, CHP’nin başındaki zat da benzer şeyleri söylüyor” yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “DEAŞ ve El Kaide saldırılarının gündeme getirerek, Yeni Zelanda’daki, Avrupa’daki, Amerika’daki İslam karşıtlarının tezlerine buradan lojistik destek sağlıyor. Tıpkı 17-25 Aralık’ta FETÖ tezlerine sözcülük yaptığı gibi,15 Temmuz sonrası FETÖ’cülerin ağzıyla konuştuğu gibi, bugün de faşistlerin, ırkçı fanatiklerin avukatlığını yapıyor. 23 bin tır dolusu silah verilen YPG’li katilleri masumlaştırmaya çalıştığı gibi, bugün de ‘Müslümanlar kendilerini sorgulasın’ diyerek İslamofobikleri masum gösteriyor. Hiç kimse bu tavrı siyasi gaf diyerek basitleştiremez, geçiştiremez. Hiç kimse bunu siyaset bilmezlik diyerek hafife alamaz. Bunun adı siyasi basiretsizlikten öte gaflettir, delalettir. Bay Kemal’in kırdığı potların boyu CHP Genel Merkezini bile aşmıştır. Bay Kemal’in imza attığı skandalların hesabını artık CHP’li kardeşlerim bile tutmayı bırakmıştır. Bu şahsın kaset tezgâhıyla CHP’nin başına getirildiği günden beri milletin hayrına, memleketin faydasına hiçbir kelamı yoktur. Bu zatın sözde adalet yürüyüşünde olduğu gibi, millet, memleket düşmanlarına canlı kalkan olmaktan başka tek bir icraatı yoktur.”

Muhalefet ne yaparsa yapsın, kendilerinin millet için çalışmaya, üretmeye, eser inşa etmeye devam edeceklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 17 yılda Kocaeli’ne 27 milyar liralık yatırım yaptıklarını hatırlattı.

KOCAELİ’NE YAPILAN YATIRIMLAR

Bu yatırımlar arasında; eğitimde 10 bin 670 yeni dersliğin, 14 bin 191 kişi kapasiteli yurtların, 33 bin seyirci kapasiteli stadyumun, gençlik merkezleri ve çeşitli branşlarda spor tesislerinin yanı sıra Gebze Teknik Üniversitesi’nin olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan,  sağlık alanında ise bin 736 yataklı 16 hastaneyle birlikte 81 yeni sağlık tesisini şehre kazandırdıklarını, bin 180 yataklı Kocaeli Şehir Hastanesi’ni önümüzdeki yıl hizmete sunacaklarını, 250 yataklı Gölcük Devlet Hastanesi’nin ise inşasının devam ettiğini dile getirdi.

Şehirdeki ihtiyaç sahiplerine 1,6 milyar liralık sosyal yardım,  çiftçilere 358 milyon liralık tarımsal destek, Kocaeli’ndeki girişimcilere 53 milyar liralık yatırım teşviki, şehirdeki 128 bin iş yerine 5 milyar liralık SKG prim teşviki sağladıklarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehre Osman Gazi Köprüsü’nü, 5 yeni organize sanayi bölgesini, 5 teknopark, 118 ar-ge merkezi ve 14 tasarım merkezini kazandırdıklarını aktardı.

Ulaşım, sağlık, eğitim, sulama, sanayi alanlarında Kocaeli’nde gerçekleştirdikleri, yapımı hâlen devam eden, proje ve ihale aşamasındaki diğer hizmet ve yatırımlardan da örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün bu yatırımların kesintiye uğramaması için 31 Mart çok önemli olduğunu, şehre dair yaptıkları plan ve projeleri 31 Mart’tan itibaren hızlandırarak sürdüreceklerini söyledi.

Konuşmasının ardından, uzunluğu 398 kilometre olan Kuzey Marmara Otoyolu’nun dördüncü kesimi olan Kurtköy-Dilovası Liman bağlantısının açılış kurdelesini kesen Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılan kısım ile birlikte TEM Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve İstanbul-İzmir Otoyolu’nun birbirine bağlandığına dikkat çekerek yolun ülke için hayırlı olması temennisinde bulundu..

www.tccb.gov.tr

Tema Tasarım |