TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Ekonomi, Gündem 20 Şubat 2019

Türkiye ekonomisinin temelleri sağlam

Kayseri Bölgesel İstişare Toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla, Kayseri Ticaret…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kayseri Bölgesel İstişare Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunu, son 25 senede onlarca çalkantı atlattıklarını ve bunun da üstesinden geleceklerini söyledi.​

Kayseri Bölgesel İstişare Toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla, Kayseri Ticaret Odası, Kayseri Sanayi Odası ve Kayseri Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kayseri Oda/Borsa başkanları ile birlikte çalışarak, son birkaç ayda hükümete sundukları pek çok talebin, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın desteği ile hayata geçtiğini hatırlattı.

İstihdam maliyetlerini azaltan, finansman yükünü hafifleten, piyasayı harekete geçiren çeşitli tedbirler alındığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımızın katılımıyla, 21 Ocak’ta gerçekleştirdiğimiz, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda da gündemimizde olan konuları birinci ağızdan dile getirdik. İç Anadolu Bölgesi’ni temsilen de, sizlerin taleplerini, TO Başkanımız, Ömer Gülsoy Kardeşim sunmuştu. Yine bu Şura’da, Sayın Cumhurbaşkanımız, Oda ve Borsalarımızdan istihdam taahhüdü aldı. Kayseri’de orada, 30 bin kişiye, yeni istihdam sağlamayı hedeflediğini açıkladı. Kayseri’nin bunu başaracağına inanıyorum” dedi.

Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki hafta, hükümetle birlikte TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası yapmayı planladıklarını, orada yeni istihdam teşviklerinin müjdesini alacaklarını söyledi.

Bakan Pekcan’ın liderliğinde, ihracat atağı başlattıklarını vurgulayan TOBB Başkanı, “16 ilde İhracat Destek Ofisi kurduk. Odalarımız, bu ofisler vasıtasıyla, ihracatçılara her konuda kılavuz kaptanlık yapacak” dedi.

Firmaların bir talebinin de Eximbank’ın daha aktif hale getirilmesi olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Sayın Bakanımızın çalışmaları sayesinde, Kobilerimiz, Eximbank’a daha rahat ulaşır hale geldi. 2017’de, Eximbank kredilerinde Kobilerin payı % 53 idi. Şimdi Kobi ağırlığı % 71’e ulaştı. Ayrıca bu hafta başında güzel bir haber daha aldık. Sayın Bakanımızın talimatlarıyla, Eximbank, üretici ihracatçılarımıza, daha ucuz maliyetli yatırım finansmanı sunmaya başlıyor. Bu kapsamda, 9 leasing firmasıyla, 200 milyon dolarlık finansman protokolü imzalandı. Sayın Bakanımıza, iş dünyamızla istişare içinde sürdürdüğü, sonuç odaklı çalışmaları için, gelin hep birlikte teşekkür edelim, alkışlayalım”.

Sıkıntıların da olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “Birazdan bunları da dile getireceğiz. Ama şunu da hep akılda tutalım. Türk iş dünyası olarak, karşımıza çıkarılan her türlü engele rağmen, neler yapabildiğimizi, ne kadar dinamik ve üretken olduğumuzu, geçmişte pek çok defa ispat ettik. Özel sektör-devlet istişaresiyle, sorunları aştığımızı gördük. Biz, tüm bu çalkantılı sürecin geçici olduğuna inanıyoruz. Zira Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır. İşte bakın, son 25 senede, onlarca çalkantı atlattık. Hepsinin üstesinden geldik ve yola devam ettik. İnşallah yine hep birlikte el ele verip, ülkemizi hak ettiği yere getireceğiz. Dünyanın en büyük ekonomileri arasına gireceğiz” dedi.

“Birbirimizi ötekileştirmeyelim” diyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Kimseyi öteki diye görüp, ayrı tutmayalım. Ülkemizin, milletimizin, birliğini, dirliğini muhafaza edelim. İşte o zaman, bu tekerlek bu tümsekte kalmayacak, devam edecek. Bugünkü istişaremizin de, hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Haber Kaynağı : www.tobb.org.tr
Haber : Adnan FİŞENK

Tema Tasarım |