TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa CUMHURBAŞKANLIĞI Haberleri, Gündem 12 Aralık 2020

Türkiye ile Türkmenistan arasındaki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan’ın “daimi tarafsız ülke” statüsünü kazanmasının 25. yılı dolayısıyla düzenlenen konferansa gönderdiği video mesajda, “Türkiye-Türkmenistan…

"Türkiye ile Türkmenistan arasındaki kardeşçe ilişkiler uzun ve köklü bir geçmişe sahiptir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan’ın “daimi tarafsız ülke” statüsünü kazanmasının 25. yılı dolayısıyla düzenlenen konferansa gönderdiği video mesajda, “Türkiye-Türkmenistan arasındaki kardeşçe ilişkiler uzun ve köklü bir geçmişe sahiptir. Karşılıklı saygı, iş birliği ve ortak çıkarlar üzerine kurulu bu ilişkiler siyasi, ticari ve ekonomik, eğitim, kültürel, sosyal alanlarda gelişerek sürdürülmüştür” dedi.

Play
Current Time0:00
/
Duration Time0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
0:00
Fullscreen
00:00
Mute

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan’ın “daimi tarafsız ülke” statüsünü kazanmasının 25’inci yılı dolayısıyla düzenlenen konferansa video mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan’ın daimi tarafsızlığının 25’inci yılını kutlayarak, bu maksatla düzenlenen konferans vesilesiyle, çevrim içi olsa da katılımcılarla bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Türkiye’nin Türkmenistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olmasının yanı sıra, daimi tarafsızlığının tanınmasını sağlayan 1995 ve 2015 yıllarındaki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararlarını da desteklediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan’ın tarafsızlık politikası çerçevesinde uluslararası barış, güvenlik ve istikrarın tesis edilmesine yönelik Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarla yürüttüğü çalışmaları yakından takip ettiklerini ve bu alandaki iş birliğini sürdürmeye kararlı olduklarını dile getirdi.

“TÜRKMENİSTAN’IN, TÜRK KONSEYİ’NE EN KISA ZAMANDA DÂHİL OLMASINI TEMENNİ EDİYORUZ”

Daimi tarafsızlık statüsü temelinde sürdürülen dış politikanın bölgesel sonuçlarının somut bir biçimde görüldüğüne işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkmenistan’ın Afganistan’da kalıcı ve sürdürülebilir barışın tesis edilmesine ve ‘Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci’ne dair katkılarından büyük memnuniyet duyuyoruz. Türkmenistan’ın hem Orta Asya ülkeleri arasındaki iş birliğine hem de Orta Asya ülkelerinin bölge dışı devlet ve uluslararası kuruluşlarla yürüttüğü diyalog süreçlerine aktif katılımını takdirle izliyoruz. Bu vesileyle, Türkmenistan’ın, Türk Konseyi’ne en kısa zamanda dâhil olmasını temenni ettiğimizi bir kez daha vurgulamak isterim.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan’ın BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda, ulaştırma, enerji, sanayi, ticaret, sağlık ve çevre konularında attığı örnek adımların, sadece Türkmenistan’ın değil, bölgenin geleceğine de ışık tuttuğunu, Koronavirüs salgınından kaynaklanan meydan okumaların Türkmenistan’ın girişimlerini daha da anlamlı hâle getirdiğini kaydetti.

“ORTAK KÜLTÜR ÜZERİNE KURULU İŞ BİRLİĞİMİZ İLİŞKİLERİMİZİN ÖNEMLİ BİR BOYUTUNU TEŞKİL EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye-Türkmenistan arasındaki kardeşçe ilişkiler uzun ve köklü bir geçmişe sahiptir. Karşılıklı saygı, iş birliği ve ortak çıkarlar üzerine kurulu bu ilişkiler siyasi, ticari ve ekonomik, eğitim, kültürel, sosyal alanlarda gelişerek sürdürülmüştür. Bu yoğun iş birliğinin hukuki zeminini oluşturan 100’den fazla anlaşma imzalanmıştır” diye konuştu.

Salgının beraberinde getirdiği ekonomik zorluklara rağmen 2020 yılının ilk 9 ayında Türkiye ile Türkmenistan ikili ticaret hacminin geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18 oranında arttığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk şirketleri değerli kardeşim Sayın Berdimuhammedov’un dirayetli liderliğinde yürütülen Türkmenistan’ın kalkınma hamlesine katkı sağlıyor” dedi.

“Sahip olduğumuz ortak kültür, tarih ve dil mirası üzerine kurulu iş birliğimiz ilişkilerimizin önemli bir boyutunu teşkil ediyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “1992 yılından bu yana Türkmenistan’ın değerli desteği sayesinde Aşkabat’ta faaliyet gösteren Ortak Türk Türkmenistan Okulu, kültür ve eğitim alanındaki iş birliğimizin en müstesna örneklerinden biridir. Bu şekilde Türk ve Türkmen halklarının kardeşliği pekişmekte, ortak değerler ve geleneklerin gelecek nesillere aktarılması temin edilmektedir. Salgının hafiflemesiyle beraber Türkmenistan’la mevcut iş birliği mekanizmaları çerçevesindeki toplantıları yeniden ve hızlı bir şekilde gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bu vesileyle ikili ilişkilerimizin güçlenerek derinleşmesine destek veren kadirli doğanım Devlet Başkanı Sayın Berdimuhammedov’a huzurlarınızda tekrar teşekkür ediyorum. Sayın Devlet Başkanı’nın şahsında tüm Türkmen doğanlarıma en kalbi selamlarımı ve sevgilerimi iletiyorum.”

tccb.gov.tr

Tema Tasarım |