TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Dünya, Gündem 4 Ocak 2020

Türkiye’den İtidal Çağrısı

Dışişleri Bakanlığı, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle ilgili bir açıklama yayınladı. Bakanlık’tan yapılan…

ABD-İran gerilimine ilişkin Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı,ve AK Parti'den açıklamalar peş peşe geldi.Türkiye'den yapılan açıklamalarda taraflara sağduyu çağrısı yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle ilgili bir açıklama yayınladı.

Bakanlık’tan yapılan açıklama şöyle;

“Bölgede tırmanan ABD-İran gerginliğinden derin endişe duyuyoruz.Özellikle Irak’ın çatışma alanı haline getirilmesinin hem Irak’ın, hem de bölgemizin barış ve istikrarına zarar vereceği uyarısını kuvvetle tekrar vurguluyoruz.Bu çerçevede, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve beraberindekilerin bulunduğu konvoya yönelik bugün sabah saatlerinde Bağdat’ta gerçekleştirilen ABD hava operasyonunun bölgedeki güvensizlik ve istikrarsızlığı artıracağı aşikardır.

İTİDAL ÇAĞRISI

Bölgemizde istikrarı tehdit eden bu gibi tırmandırıcı adımların şiddet sarmalını artıracağı ve bu durumdan tüm tarafların zarar göreceği bilinmelidir.Türkiye bölgede dış müdahalelere, suikastlara ve mezhepçi çatışmalara her zaman karşı olmuştur.Bu nedenle tüm tarafları sağduyu ve itidal içinde hareket etmeye, bölgemizin barış ve istikrarını tehlikeye atacak tek taraflı adımlardan kaçınmaya ve diplomasiye öncelik vermeye davet ediyoruz.”

AK PARTİ’DEN AÇIKLAMA

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD’nin düzenlediği saldırıda öldürülen Kasım Süleymani ile ilgili yaptığı açıklamada, “İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve beraberindekilere yapılan saldırı bölgede daha tehlikeli istikrarsızlığı tetikleyecektir. Bunlar hem Irak halkının hem de tüm bölgenin aleyhine olacaktır.Cumhurbaşkanımız şimdiye kadar yaptığı tüm açıklamalarda Irak’ın istikrarına verdiğimiz önemi ifade etmiş ve bu istikrarı tehdit eden unsurlara karşı olduğumuzu vurgulamıştır.Irak’ı uydu devlete dönüştürmeye dönük dış müdahaleler, suikastler, hizip çatışmaları ve mezhep kavgaları bölgemizi ve Irak’ı daha büyük istikrarsızlıklara maruz bırakmaktadır.” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN SAĞDUYU ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Ülkemiz, bölgesel ve küresel barışı teminat altına almak için diplomasinin bütün imkanlarını en geniş şekilde kullanmayı sürdürecek. Türkiye olarak bütün tarafları sağduyu içinde hareket etmeye, gerilimi artıracak adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz.” dedi.

medyaspot

İlginizi çekebilir

Enflasyon Sürpriz Yapmadı

Enflasyon Sürpriz Yapmadı

Tema Tasarım |