TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Dünya, Gündem 24 Ocak 2019

Venezuella’da Trump Darbesi

Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro karşıtı kitlesel protesto gösterileri sürerken, Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido kendisini geçici…

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela'daki muhalefetin lideri Juan Guaido'yu geçici cumhurbaşkanı olarak tanıdığını açıkladı. ABD yönetiminin diğer ülkelere de benzer yönde tavsiye vermesinin ardından Kanada hükümeti de harekete geçti ve Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıdığını ilan etti. Güvenlik güçlerinin sokaklarda protesto düzenleyenlere karşı müdahale etmeye başladığı bildirilirken, Devlet Başkanı Maduro ise devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, ABD ile bütün diplomatik ilişkinin kesildiğini ve bütün ABD'li diplomatların 72 saat içinde ülkeyi terk etmesi gerektiğini duyurdu.

Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro karşıtı kitlesel protesto gösterileri sürerken, Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido kendisini geçici devlet başkanı ilan etti.

ABD Başkanı Donald Trump da Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu ülkenin “geçici devlet başkanı” olarak tanıdığını açıkladı. Ayrıca ABD’nin ardından Kanada da muhalif lider Guaido’yu devlet başkanı olarak tanıdı. ABD ve Kanada’nın ardından da Paraguay ve Brezilya açıklama yaparak Venezüella muhalefet lideri Guiado’yu ‘geçici devlet başkanı’ olarak tanıdıklarını açıkladı

Venezüella lideri Maduro, ülkesinin ABD ile diplomatik ve politik ilişkilerini sonlandırdığını açıkladı. Reuters’ın haberine göre Maduro ABD diplomatik personelinin Venezuela’yı terk etmesi için 72 saat süre verdi.

Reuters haber ajansına bilgi veren kaynaklara göre, Venezuela’da durum daha da kötüleşirse Trump yönetimi Venezuela’nın petrol sektörünü hedef alan yeni yaptırımları devreye sokabilir. Henüz alınan bir karar yok ama Trump yönetimi ABD’li enerji şirketlerini konuyla ilgili bilgilendirdi.

 

medyaspot

İlginizi çekebilir

PFDK Ali Koç’a Büyük Ceza

PFDK Ali Koç’a Büyük Ceza

Tema Tasarım |