TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 7.02.2019 177 Görüntüleme
Yeni bir parti mi  geliyor?…

Yeni bir parti mi geliyor?…

Necdet Buluz

Eski Bakanlardan Ali Babacan eksenli yeni bir partinin kurulma aşamasına gelindiği, bunun için 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçim sonuçlarının beklendiği iddia ediliyor. Yeni parti kuruluşunda çekirdek bir kadronun çalışma içinde olduğu da söyleniyor.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün zehirlenmesi ile ilgili yazısı nedeniyle, Milliyet gazetesindeki görevine son verilen Talat Atilla, yeni parti iddialarına yenilerini ekledi.

Atilla, AKP’nin yeniden güç kazanması adına düzenlenen ve Erdoğan’a sunulan bir raporda, Abdullah Gül’ün arka planında olduğu, Ali Babacan eksenli yeni bir partinin yerel seçimlerden sonra kurulacağını öne sürdü.

Raporda ayrıca, kurulacak yeni partinin logosunun dahi hazır olduğuna vurgu yapıldı. Atilla ayrıca, Milliyet gazetesindeki görevine neden son verildiğini de açıkladı.

Yazının ilgili kısmında şu görüşlere yer veriliyor:

Raporda; Abdullah Gül’ün şimdilik arka fonda durduğu, Ali Babacan eksenli yeni partinin il temsilcilerinin belirlendiği, hatta logosuna kadar hazır olduğu ifade ediliyor.

Babacan ve arkadaşlarının gizli küskünler olarak adlandırılan AK Parti içindeki bazı siyasilerle, başta Ankara Balgat, Hamamönü olmak üzere İstanbul ve Bursa Uludağ gibi çeşitli yer ve mekânlarda görüşmeler yaptıkları ifade ediliyor.

Abdullah Gül’ün küskünlerden olduğu ve hatta Cumhurbaşkanlığına bile son seçimlerde aday olabileceği söylenmişti. Gül ise, bunu yalanlamamış ve “Eğer benim üzerimde tam mutabakat sağlanmış olsaydı Cumhurbaşkanlığına aday olarak çıkacaktım” demişti.

Gül’ün bu açıklamaları, eski Cumhurbaşkanının siyasetten kopmadığını da göstermesi açısından önemlidir.

AK Parti içinde küskünler var. Bugünkü yönetim şekline karşı olan gruplar var. İşte, bu küskünler ve diğer grupların Babacan ve ekibinin etrafında kenetlenip, partileşmeye doğru bir adım atmaya hazırlandıkları söyleniyor.

Perde arkasında ise Abdullah Gül’ün bulunduğunu da aynı iddialar arasında yer alıyor. Bugüne kadar bu iddiaların yalanlanmadığına göre söylenenlerin bir gerçek payının olduğu düşünülebilir.

31 Mart’ta yapılacak olan seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’nin oy kaybetmesi halinde yeni parti için düğmeye basılabilir.

Şunu da ekleyelim:

Söylenenlere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer ilgililere bu konuda raporlar hazırlanıp gönderiliyor.

Yeni parti kurma çalışmalarını Erdoğan ve kurmaylarının da sıkı takipte olduğuna vurgu yapılıyor.

Bu çalışmalar olgunlaşmaya başladığında engellemeler olabilir mi? Bunu da ilerleyen zaman içinde görebileceğiz.

Erdoğan’a yakın çevrenin “Bu arazi Erdoğan’a ait. Erdoğan var oldukça arazisine gecekondu yapılmasına izin vermez” dediğini da anımsatalım.

Adının yazılmasını istemeyen bir eski siyasinin şu sözlerini de aktaralım:

“Yeni bir parti kurulması projesi yeni değil. Uzun zamandır üzerinde çalışılıyor. Tamamen merkez sağ kesimi kucaklayacak ve muhafazakâr bir partinin çatısının hazır olduğunu söyleyebilirim. Eski siyasiler ve küskünlerin yansıra yeni yüzlerin de yeni partide yer alacakları görülecek. Eğer koşullar oluşursa yeni parti hayata geçirilebilir. Bunun için zamanlamanın da olgunlaşması gerekiyor.”

Soru şu:

Yeni kurulacak partinin arkasında hangi iç ve dış güçler var?

Bazı siyasiler “Parti kurmak, iddialı şekilde ortaya çıkmak öyle kolay değil. Bu işin arkasında güç veya güçler olmadan bu hamurun maya tutması da sağlanamaz” diyor.

Bu konuda net bir söylem ve görüş yok. Ancak, parti oluşumu gerçekleştiğinde bu sorunun yanıtı da ortaya çıkmış olacaktır.

Konu ile ilgili gelişmeler oldukça biz de bu konuyu köşemize taşımaya devam edeceğiz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |