TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Sİyaset 1 Nisan 2019

Yıldırım: Tebrik Etmesini Biliriz

“Şimdi ne olacak onu söyleyeyim şüphesiz YSK mazbatayı kime verirse başkan o olacak. Biz tebrik etmesini biliriz…

Oylar sayılmaya devam ederken, "Kazandım" açıklaması yapan MHP ve AKP'nin kurduğu Cumhur İttifakı adayı AKP'li Binali Yıldırım, CHP'li rakibi Ekrem İmamoğlu'nun 25 bin fazla oy aldığını söyledi. Sürecin devam ettiğini belirten Yıldırım, iptal edilecek oyların her şeyi değiştirebileceğini ifade etti.

“Şimdi ne olacak onu söyleyeyim şüphesiz YSK mazbatayı kime verirse başkan o olacak. Biz tebrik etmesini biliriz ama sürecin devam ettiğini söylemekte fayda var” diyen İmamoğlu, “İptal oylar aradaki farkın 10 buçuk fazlası. Bu sonucu çok değiştirebilir. 31 bin 136 sandık var her sandıkta bir tane oy yanlış yazılmış olsa bu 31 bin 136 eder ki bu da aradaki farktan daha fazla” diye konuştu.

İstanbul’da sandıkların yüzde 25’i henüz açılmamışken; Cumhur İttifakı’nın adayı Yıldırım’ın hem kişisel hesabından hem de iletişim ofisinden ‘teşekkür konuşması hazırlığı pozu’ paylaşılmıştı. Binali Yıldırım, İstanbul’da oyların yüzde 98.8’inin sayıldığı ve rakibi Ekrem İmamoğlu ile aralarındaki oy farkı 5 binin altına indiği sıralarda zafer ve teşekkür konuşması yapmıştı. Millet İttifakı’nın adayı İmamoğlu da aynı saniyelerde kameralar karşısındaydı. Yıldırım, “Sonuca göre İstanbul’da seçimi kazandık” diye konuşmuş; İmamoğlu da rakibinin açıklamasını ‘manipülasyonun bir ayağı’ olarak nitelendirdi ve seçmenlere sandıkları terk etmeme çağrısında bulunmuştu.

Anadolu Ajansı, Yıldırım’ın önde olduğu bilgisini paylaştığı esnada gece 03:20 sıralarında veri akışını kesmişti. Bugün ise Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, kendilerinin taramalara ve verileri sisteme girmeye başladıkları sırada AA’nın yüzde 90 oranında sandıkların açıldığı bilgisini paylaştığını ifade etti. “Anadolu Ajansı bizim müşterimiz değil” diyen Güven, AA’ya veri akışı vermediklerini söyledi.

Güven, “Ekrem İmamoğlu 4 milyon 159 bin 650 oy, Binali Yıldırım da 4 milyon 131 bin 751 oy almıştır” diye açıklamış, 84 sandığın itiraz nedeniyle girilmediğini kaybetmişti.

Binali Yıldırım’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“İstanbul için henüz sayım devam ediyor. Şu an itibariyle 14 sandık daha sayılacak. Ve geldiğimiz noktada 25 bin civarında rakip İmamoğlu bizden daha fazla oy almış görünüyor. Önemli bir ayrıntıyı paylaşmam gerekiyor, 319 bin 500 ihtar oyu var. Aradaki oy 25 bin. Yani aradaki farkın 10 katından fazla görünüyor. Bunun dışında yapılan bazı usulsüzlükler, hatalı girişler var.

Şimdi ne olacak onu söyleyeyim şüphesiz YSK mazbatayı kime verirse başkan o olacak. Biz tebrik etmesini biliriz ama sürecin devam ettiğini söylemekte fayda var. İmamoğlu bir şeyi eksik bırakıyor, 2014 seçiminde iptal oylar 440 bin aradaki fark 660 bin idi. İptal yolların tamamı kazanan adaya yazsanız bile yetmiyordu. Buradaki iptal oylar aradaki farkın 10 buçuk farkı. Bu sonucu çok değiştirebilir. 31 bin 136 sandık var her sandıkta bir tane oy yanlış yazılmış olsa bu 31 bin 136 eder ki bu da aradaki farktan daha fazla.

Sandık sonuç tutanaklarını alırlar ve bu veriler teşkilatımıza gelip işlenir ve biz YSK’dan önce resmi olmayan sonuçları belirleriz. Dün 11:25 itibariyle de böyle bir durum gördük ve çıktık seçimin sonucunu açıkladık. Dolayısıyla 10’dan bu tarafa yaşananlar bizim için de yeni bir durumdur. Bu konunun da aydınlığa kavuşmasını istiyoruz. Çok güzel bir seçim kampanyası geçirdik.

İstanbul halkının takdiridir. Onların takdiri başımızın gözümüzün üstündedir. İki adayın aldığı oyun birbirine bu kadar yakın olması ….

Hukuki süreci devam ettirecek. Sonunda YSK mazbatayı kime verirse başkan odur. Arkadaşlar böyle şeyler bizim takdirimizde değildir. İl başkanımız bu süreçlerin nasıl işleyeceğini birazdan anlatacak.

medyaspot

İlginizi çekebilir

ALTINDAĞ’DA KAR TEYAKKUZU

ALTINDAĞ’DA KAR TEYAKKUZU

Tema Tasarım |