TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 19.04.2021 224 Görüntüleme
YİNE BURUK BİR RAMAZAN

YİNE BURUK BİR RAMAZAN

Ramazan Ayı’nın ilk müjdecisi olan Teravih Namazı ile başlarken oruca, yine kapanmalar başladı. Çok daha dikkatli olmamız gereken bir süreç bizleri bekliyor.
Virüs salgını nedeniyle buruk bir Ramazan sevinci yaşıyoruz. Hayatımızda köklü değişikliklere neden olan Korona Virüs ’ten dolayı, sevdiklerimize sarılamıyoruz, bahar ayının gelişine sevinemiyoruz, sevdiklerimizle birlikte iftar yapmanın hazzını yaşayamıyoruz.
Gönlümüzün sultanı hiç bu kadar hüzünlü geçmemişti. Korona Virüs; Teravih Namazını, Hac ve Umre ibadetimizi yok etti maalesef. Bu durumu oturup biraz düşünmemiz gerekiyor. Rabbimin hikmetinden sual olunmaz fakat idrakli olup ders çıkarmamız lazım.
Bu ay, sabır ayıdır. Sabretmenin karşılığı da cennettir. Bu ay; ihsan, yardım ve eşitlik ayıdır. Bu ay, müminin rızkının arttığı bir zamandır. Bu ayda kim bir oruçluya iftar açtırırsa, bu onun günahlarının affedilmesine ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. İftar açtırdığı Müslümanın kazandığı sevaptan bir şey eksiltilmeksizin, onun kazandığı sevap kadar da ayrıca sevap kazanır.
Her ne kadar Covid-19 sebebi ile evlerimizde iftar açtıramasak da çevremizdeki ihtiyaç sahiplerine yardım edebiliriz ve bunu en ileri seviyeye çıkarabiliriz. Bu ay; evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluş olan bir aydır.
Dünyevi meşguliyetlerden soyutlandığımız bu günlerde Allaha daha çok yönelip, bolca tövbe edip, namaz kılıp, Rabbimin kitabına “Kuran-ı Kerim” e dört elle sarılmalıyız. Zaten Rabbimin emri de böyle değil miydi? Hayatın yoğun temposundan yapamadıklarımızı, Rabbimiz bize bu virüs ile hatırlattı diye düşünüyorum.
Ramazan ayı insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler oruç tutsun.
Kim o anda hasta veya yolcu olursa ( tutmadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister. Zorluk istemez. Allah şükretmemizi ister(Bakara Süresi:185).
Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Rabbimin razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.
Peygamber Efendimiz; “Rüyamda acayip şeyler gördüm. Ümmetimden birini azap melekleri yakalamıştı. Aldığı abdestler gelip, onu içindeki zor durumdan kurtardı. Birini gördüm, kabri onu sıkıyordu. Kıldığı namazlar gelip, onu kabir azabından kurtardı. Birine şeytanlar musallat olmuştu. Ettiği zikirler gelip, şeytandan onu kurtardı. Birinin de susuzluktan dili çıkmıştı. Tuttuğu Ramazan orucu gelip, susuzluğunu giderdi.” buyurmuşlardır.
Ramazan mübarektir. Ramazan olmazsa hayat yoktur. Ramazan sağlık demektir. Oruç tutan sıhhat bulur. Ramazan bizim için çok önemlidir. Ramazan kelimesinin sözlük anlamlarından biri, yeryüzünü toz ve kirlerden temizleyen yaz sonu yağmurları demektir. Bu Ramazanın getireceği rahmetin gönlümüzü, ruhumuzu her türlü kirden arındırması ve bütün Müslümanların uyanışına vesile olmasıdır.
Biz bu Korona Virüsü de aşacağız inşallah. Tarihimize bakınca, geçmişte de böyle büyük felaketler yaşadığımızı görürüz. Hepsinin üstesinden geldik, bugünlere ulaştık. Hastalık, savaş, terör, deprem, bozulan ekonomik dengeler bizi yıldırmamalı. Böyle zamanlarda hep birlikte hareket etmeliyiz, birlik olmalıyız.
Rabbim bu Mübarek Ramazan ayı hürmetine günahlarımızı bağışlasın ve içinde bulunduğumuz salgın hastalıktan korusun. Huzurlu, sağlıklı bir Ramazan geçirmemiz dileğiyle.
Sevgiyle kalın…

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

ACIMIZ BÜYÜK:::

ACIMIZ BÜYÜK:::

Tema Tasarım |