TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Sİyaset 20 Ocak 2019

Yüzlerce Seçmene Liste Dışı Şoku

AKP Bozcaada İlçe Başkanlığı, 2 bin 476 seçmenden yaklaşık 700’üne itiraz etti. Bozcaada’da muhtarlık yapan ve bu…

Bozcaada’da AKP’nin seçmen listelerine itiraz etmesi üzerine 700 seçmen liste dışı bırakıldı...

AKP Bozcaada İlçe Başkanlığı, 2 bin 476 seçmenden yaklaşık 700’üne itiraz etti.

Bozcaada’da muhtarlık yapan ve bu yıl Bozcaada Onur Ödülü’ne layık görülen Mehmet Uysal ve adada 30 yıldır diş hekimliği yapan Rıdvan Aldemir’in de itiraz listesinde olması dikkat çekti.

Bozcaada’da ikamet eden İbrahim Günel, annesinin ve oğlunun da listeden çıkartıldığını belirterek, “1600’lerden beri adada yaşıyoruz. Annem Semiha Günel 87 yaşında seçim listesinden çıkartılmış” dedi. AKP ilçe başkanının dedesinin de seçmen listesinden çıkartıldığını belirten Günel, “AKP ilçe başkanının dedesi Mehmet Remzi Tekin de listeden çıkartılmış. Anladığım kadarıyla CHP’ye oy verenler seçilmiş. Herkesten tepki var, AKP’liler de oy vermeyeceklerini söylüyorlar” diye konuştu.

KANITLAMAYA ÇALIŞTILAR

Cumhuriyet’ten Barıl Önal’ın haberine göre, öte yandan İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekiplerin ilgili kurumlardan gelen emir doğrultusunda ada dışındaki evlere giderek, evde olmayanları kaydettiği öğrenildi. Gelişmelerden haberdar olan ve liste dışında kaldığını öğrenen adalı seçmenler ilçe emniyetine ve ilçe jandarma komutanlığına elektrik ve su faturaları ile Bozcaada’da ikamet ettiklerini kanıtlamaya çalıştı.

İki gün önce adada ittifak konusunda anlaşan CHP ve İYİ Parti Bozcaada ilçe başkanlıkları tarafından konu hakkında yapılan açıklamada, “Seçmen listelerine yapılan itirazlar yarın akşama kadar sonuçlanacak ve 23 Ocak 2019’da yeniden tarafımıza bildirilecektir. 23, 24 Ocak’ta yeniden itiraz hakkımız vardır. Gerekli düzeltmeler 23 Ocak’ta listeler de askıya çıktığında tarafımızdan kontrol edilecek ve yeniden kamuoyuna açıklanacaktır. 24 Ocak’ta ise sürece ilişkin kapsamlı açıklama ve bildiri Bozcaada kamuoyu ile paylaşılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

medyaspot

Tema Tasarım |